reklama

Pozor! Zfušované plastiky: Častější než byste řekli

Uvažujete o plastice? Známý chirurg varuje před fušery, kteří vás připraví o krásu, o zdraví a samozřejmě o peníze.

Uvažujete o plastice? Dejte si dobrý pozor, kde se dáte operovat. Známý chirurg varuje před fušery, kteří vás připraví o krásu, o zdraví a samozřejmě o peníze. Je jich stále víc.

"Mladá žena sedí ve vyšetřovacím křesle a pláče. Přání mít krásný nos se změnilo v noční můru. Operací deformovaný nos v ní vyvolává depresivní stavy a ani návštěvy u psychiatra její celkový psychický stav moc nelepší. O měsíc dříve, na tomtéž místě, se marně snažím jiné ženě vysvětlit, že hrubé nerovnosti na stehnech a bocích, způsobené neodbornou liposukcí, už nepůjdou nikdy zcela vyrovnat," vypráví  primář MUDr. Otakar Lucák z Kliniky plastické chirurgie Ostrava.

Trvalé následky po špatné operaci

U jiné pacientky trvalo asi dva roky s několika zákroky, aby po neodborné operaci víček dovřela zkrácené víčko a mohla se znovu postavit před svou třídu. Trvalých následků se však už nikdy nezbaví

Méně drastické důsledky, přesto však naprosto stejně komplikující život, mají pokleslá víčka nebo nadměrně zvednutá obočí po špatně píchnutém botulotoxinu, případně křivé rty plné nerovností a hrudek způsobené nekvalitními výplněmi, špatnou operací nebo použitím nevhodné techniky.

Doporučujeme: Téma: Estetické operace

Podle primáře Lucáka počet a hlavně závažnost podobných případů rychle přibývá. "Přiznávám se, že jsou chvíle, kdy začínám mít pocit, že už ani nejsem plastickým chirurgem, jako spíš opravářem průšvihů, které způsobili neodborníci," říká.  uvedené příklady. 

Počet zbabraných zákroků rostee

Mnoho klinik se však těmto "opravám" raději vyhýbá, protože opravy po jiných operatérech jsou vždy výsledkově velmi rizikové a člověk se "namočí" do problému, který vytvořil někdo jiný. 

U doktora Lucáka v Ostravě provádějí v průměru 60 opravných zákroků a operací za rok, ale třeba docent Jan Měšťák v Praze eviduje až stovku takových případů, kterým dominují zejména opravy nosů a prsou.. Odhadem může jít o stovky pacientů, řádově možná až o tisícovku ročně v celé republice. 

Čím to je? Podle primáře Lucáka původní doména plastických chirurgů a odborných  pracovišť nyní přilákala kdekoho. A tak se postupně vyrojily různé nové kliniky a estetická studia vybavená technickými omlazujícími zázraky, kde služby často poskytují neodborníci. Slíbují neuvěřitelné výsledky bez operace, bez jizev, bez nutnosti narkózy a bez omezení pracovních nebo společenských aktivit. Prostě zázraky na počkání. Po pacientech se chce jediné: dát do toho co nejvíc peněz.  

Náš tip: Plastika ženských genitálií: Móda, nebo nutnost?

Ani ten, kdo má titul a všeobecné lékařské vzdělání, ještě není  odborník na konkrétní věc. Běžný chirurg tedy není odborně vzdělán na operace nosů, liposukce a jiné plastické operace, stejně tak ani lékař jiného oboru. Třeba víčka dnes už operuje téměř kde kdo, přestože jsou na tyto operace po celé generace cvičeni pouze plastičtí chirurgové. Komplikace jsou pak častější a hůře se řeší.  

Každý lékař plastiku neumí

V lepším případě se žádaného výsledku tak úplně nedočkáte, nebo pomine příliš rychle, takže budete řešit, že jste své peníze vyhodili zbytečně. V horším případě si k tomu všemu pak ještě odnesete nějaké ty trvalé estetické následky

"Vyšetřoval jsem pacientky, kterým aplikoval botulotoxin a kyselinu hyaluronovou kvůli vráskám obvodní lékař, nebo také občas nějaká zdravotní sestra, rehabilitační pracovník či masérka, anebo se v bytech pořádají botulotoxinové párty. Při nich evidentně vůbec nikdo z přítomných netušil, že se po aplikaci botulotoxinu dá na místě i zemřít," vzpomíná primář Lucák 

Tvrdí také, že v některých kosmetických studiích se dnes dějí až neuvěřitelné věci, včetně vzadu načerno prováděných operací. Riziko je ovšem nesmírné.

Jaká je tedy rada na závěr?

Nenechte se oslnit reklamami. Nenechte se zmást luxusním vybavením a honosnými názvy. Ptejte se, zjišťujte si reference a hledejte skutečného odborníka pro váš konkrétní zákrok. Zákrok vám bude provádět člověk. Konkrétní člověk. Ne samotná klinika nebo salón. "A pro každou úpravu vzhledu - ať chirurgickou, nechirurgickou, injekční, laserovou nebo jinou, ať se vámi hledaný odborník jmenuje plastický chirurg. Nikdo jiný." uzavírá doktor Lucák..

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Plastika pro muže: Menší prsa, větší penis

Má Schumacher šanci? Žena mluví po 20 letech v kómatu

Sophia Lorenová: Tuhle hru já nehraju!


"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama