reklama

Léto pryč a vy jste nezhubli? Víme proč!

Podle britského průzkumu se jen jednomu člověku z  deseti podaří zhubnout a sníženou váhu si také udržet. Zbylých 90% se točí v bludném kruhu jojo efektu s opakovným přibíráním.  

Foto: Profimedia.cz

ZAČAROVANÝ KRUH

Nadměrné množství tučného a kalorického jídla podle vědců ničí mozkové buňky, které mají za úkol kontrolovat či regulovat tělesnou hmotnost a také chuť k jídlu. Výsledkem hubnutí po dlouhodobém příjmu nezdravého jídla je tak ve velké míře stav, kdy se sice člověk snaží omezit příjem potravy, ale o to má větší hlad a o to více se snaží jíst.

Léto s horkými dny, kdy není chuť k jídlu, nám letos s hubnutím příliš nepomohlo. Je to smutné, ale vlastně normální - podle vědců tlustí téměř vždy zůstanou tlustými.

Podle britského průzkumu se jen jednomu člověku z  deseti podaří zhubnout a sníženou váhu si také udržet. Zbylých 90% se točí v bludném kruhu jojo efektu s opakovným přibíráním.

Nikdy neztloustnout!

Studie britské Rady pro lékařský výzkum dokazuje, že z 25 tisíc obézních osob se podařilo trvale zhubnout jen deseti procentům osob.

„Jakmile lidé jednou začnou mít nadváhu, pokračují v trendu přibývání na váze. Jen velmi vzácně se jim to podaří zvrátit. Jen málo lidí zhubne, ještě méně získá normální postavu a opravdu málo jedinců si normální postavu udrží.. Proto je velmi důležité nadváhu nikdy nezískat," tvrdí doktorka Rebecca Hardyová z University College London.

Čím přísnější dieta, tím větší hlad

Důvody jsou hned dva, a oba máme v hlavě. První nastává při hubnutí, druhý ve fázi, kdy nám „rupnou nervy", dietu vzdáme, a vrhneme se na staré nezdravé zvyky přejídání.

Prvním z nich je, že nadměrné množství tučného a kalorického jídla podle vědců ničí mozkové buňky, které mají za úkol kontrolovat či regulovat tělesnou hmotnost a také chuť k jídlu. Výsledkem hubnutí po dlouhodobém příjmu nezdravého jídla je tak ve velké míře stav, kdy se sice člověk snaží omezit příjem potravy, ale o to má větší hlad a o to více se snaží jíst.

Mohou za to záněty

Vědci z obezitologického centra na Washingtonské univerzitě v Seattlu svá tvrzení dokládají pokusem na krysách, které krmili vysoce tučnou stravou. U mnoha jedinců se už po několika málo dnech projevil zánět v hypotalamu, tedy v části mozku, kde se nacházejí neurony kontrolující právě tělesnou hmotnost. Tyto záněty sice prý po několika dnech zmizí, ale mohou se kdykoliv objevit znovu.

"Po delší době ale již není tělo této reakce natolik schopno a dochází tak ke kritické regulaci neuronů. Takové poškození mozku v důsledku nadměrné konzumace tučné stravy by bylo možným vysvětlením, proč je pro mnoho obézních lidí tak složité regulovat váhu," vysvětluje doktor Joshua Thaler.

Mozek kanibal

Dalším důvodem je, že když člověk hladoví a nepřijímá dostatek živin, jeho mozek se začne sám „požírat".Nervové buňky se vzájemně vstřebávají, což vyvolává velmi silnou reakci - intenzivní hlad. Tělo začne produkovat mastné kyseliny, které zapnou signál hladu v mozku a zvýší se nutkání ke konzumaci. Právě proto dieta mnohdy selhává.

Podle doktora Rajata Singha z Yeshiva University v New Yorku je důležité zajistit správnou chemickou rovnováhu v mozku. Léky by tak měly zabránit autofagii (sebepojídání) nervových buněk, potlačit hlad a přinutit tělo spálit více tukových zásob.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama