reklama

Léky přes internet: Neriskujte!

Na erekci nebo na hubnutí? Pokud kupujete léky přes internet, buďte raději hodně opatrní.

Foto: Thinkstock

Nakupujte v pohodlí domova, rychle a bez front. Takovému lákadlu se těžko odolává  i v případě léků. Dobře si však ověřte, kdo je prodává a odkud pocházejí.

Nejvíc se tímto způsobem nakupují přípravky na erekci a na hubnutí. A právě u nich se dá dočkat nepříjemného překvapení: Pokud nefungují, protože v nich účinná látka téměř není, je to ještě ta lepší možnost. Mohou ale také škodit nebo zabíjet.

Víte, co polykáte?

"Jakoby ji spálily zevnitř," popisuje Fiona Parry, matka jednadvacetileté Eloise Aimee z Británie, která zemřela po lécích na hubnutí. Pilulky DNP (2.4-Dinitrophenol) se dají přes internet koupit ve 190 zemích světa, přestože jsou nelegální a nebezpečné. Jejich výrobce stále hledá Interpol.

"Nemůžeme vyloučit výskyt tohoto přípravku na českém trhu, ale určitě se sem nedostal legální cestou. Pokud byl zakoupen v rámci internetového obchodu v Evropské unii, mohl se sem klidně dostat i přes celní kontroly," připustila Lucie Šustková ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv pro TN.cz.

Doporučujeme:  Léky, které škodí. Vedlejší účinky běžných medikamentů

Prodávat léky přes internet u nás mohou pouze státem schválené kamenné lékárny. Tento prodej se vztahuje pouze na registrované léčivé přípravky a přípravky dostupné bez lékařského předpisu. Jenže internet je bez hranic, ale tato jeho výhoda se může proměnit v tragédii.

I léky jsou kšeft

Stačí uvěřit svůdné nabídce neznámého zdroje. To bohužel platí i pro různé stránky a burzy, kde si lidé vzájemně prodávají léčiva, která jim třeba údajně "zbyla" nebo si je přivezli ze zahraničí, často právě na kšeft..

V případě využití nelegálních nabídek zákazníkům podle Lucie Šustkové hrozí vážná rizika. "Tyto nabídky se zpravidla týkají léčivých přípravků, jejichž výdej je běžně vázán na lékařský předpis. V případě nelegálních nabídek není možné u přípravků doložit jakost, účinnost ani bezpečnost, a užití takových léků může ohrozit zdraví člověka," uvedla Šustková. Nelegálně jsou často nabízeny léky na hubnutí, erektilní dysfunkci a na podporu růstu svalové hmoty.

Kde najdete pomoc?

Internet však můžete zároveň pomoci s ověřením bezpečnosti léčivých přípravků. Na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SUKL.cz) najdete databázi léků, registrovaných zdravotnických prostředků i důležitá upozornění, jako třeba o jejich stažení z trhu. Před pár dny šlo o přípravky na alergii Phostal, Oralair, Alyostal Prick a Staloral.

Přečtěte si: Nevhodné kombinace léků a bylinek mohou zabíjet

Dobrým pomocníkem je také poradna "Znám své léky", kterou provozuje Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP.cz). Prostřednictvím online formuláře můžete snadno, bezplatně a anonymně zjisit případné nebezpečné interakce či duplicity léků, které užíváte. Od svého spuštění v červnu 2014 pomohla téměř 30 tisícům pacientů. Dosud poradna odhalila 2 478 závažných interakcí a 10 % dotazů obsahovalo duplicity účinných látek. Nejčastěji se jednalo o léky na onemocnění srdce a cév.

Co je opravdu výhodné?

Pokud se jedná o prověřené a spolehlivé preparáty ve volném prodeji, pak vám internetový prodej může pomoci znatelně ušetřit. Týká se to zejména vitamínů a výživových doplňků. Aplikace Karsa Monitor porovnávala ceny 470 produktů z kategorie volně prodejných léků u celkem 20 e-shopů. Ceny shodných produktů se liší dokonce o desítky procent. Například u populárního Celaskonu je rozdíl v ceně u jednotlivých e-shopů až 41 %.

Největší rozptyl cen zaznamenali analytici u léků na trávení. Například u Endiaronu může zákazník ušetřit správným nákupem až 42 %. U obdobného přípravku Imodium je to až 52 % a u Smecty o 66 %. Značné rozdíly jsou na trhu i v cenách léků na chřipku a nachlazení - třeba u šumivých tablet Aspirin nebo tablet Paralen grip šlo o rozdíly cen v rozmezí 40 % až 55 %.

A jak konkrétně dopadly jednotlivé e-shopy s léky? Nejvýhodnější nabídky měla Nej-lekarna.cz, naopak nejvyšší ceny se vyskytovaly v Pilulka.cz. Průměrná hodnota cen produktů v těchto obchodech se lišila o 20 %.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Léky po záruce: Jak moc škodí?

V ČR vymřelo celé okresní město. Může za to kouř

Zhubněte úklidem: Kolik kalorií spálíte při mytí oken?

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama