reklama

Pozor na léky: Které ovoce zvyšuje jejich účinek?

Prokazatelně devět stovek lidí zemře každý rok zbytečně. Jen proto, že užívají nevhodné léky nebo jejich kombinace.

Foto: Isifa/Thinkstock

Prokazatelně devět stovek lidí zemře každý rok zbytečně. Jen proto, že užívají nevhodné léky nebo jejich kombinace. Mohou za to lékaři?

Rozhodně ne, protože pokud jim pacienti sami nesdělí, jaké léky berou, nemají šanci zjistit, co jim jiný doktor předepsal. Některé preparáty se totiž vzájemně nesnášejí, jindy naopak obsahují stejnou účinnou látku (pod jiným názvem), která jejích účinky zesílí a dojde k předávkování.

Léky i bylinky si nemusí rozumět

Takto nebezpečná může být třeba poměrně běžná kombinace léků na deprese s prášky na spaní. Účinek se pak zvýší o neuvěřitelných 19 000 % - ne, není to překlep. Dalším příkladem nebezpečné kombinace je souběžné braní některých antibiotik a léků proti zvýšenému cholesterolu. Dokáží je téměř úplně zablokovat a zrušit tak jejich účinek.

Doporučujeme: Léky: Víc škody než užitku. Kterým se vyhnout?

Účinné látky, které se nesnášejí s určitými medikamenty, obsahují i některé potraviny nebo bylinné čaje. Pozor si dejte zejména na oblíbenou třezalku. Mění účinky desítek léků a v kombinaci s antidepresivy představuje riziko serotoninového šoku a možnou smrt. Ukázalo se také, že třezalka změní působení antikoncepce, takže ženy přesto ovulují a mohou tedy otěhotnět!

Smrt po grapefruitu

"Jsou známy interakce látek, kdy účinek léku vzrostl stonásobně. Je to jako předepsat sto tablet na nespavost denně. Podobné, i když menší změny v účincích může způsobit i obyčejný ovocný džus," připomíná PharmDr. Josef Suchopár ze společnosti Infopharm.

Podle něj by se vlastně citrusy a citrusové šťávy neměly konzumovat na žádný lék. Zablokují totiž určité enzymy v játrech a účinek se zvýší o stovky procent. Následky někdy mohou trvat i celé týdny.

Nejčastěji ovlivňují účinek léčivé látky tyto potraviny a bylinky:

  • Třezalka
  • Grapefruit
  • Pomerančová šťáva
  • Alkohol, i když méně často, než si lidé myslí

Pro zajímavost: citron zvýší účinek léku na vysoký tlak o 25 %, pomeranč o 32 %, ale grep už o dramatických 173 %! Pepř a kurkuma kvůli obsažené látce piperin zvyšuje "jen" dvojnásobně, ale i to je dost

Čtete příbalové letáky?

I když číst etikety na obalech salámu se stalo národním sportem, každý desátý Čech podle průzkumu přiznává, že se informace u krabičky s léky vůbec nezajímá nebo nedbá instrukcí lékaře. Není divu, že 40 tisíc pacientů končí každý rok v nemocnici. Z výsledků průzkumu vyplývá, že jen třetina dotazovaných si uvědomuje rizika nesprávného užívání léků spojená s častějšími návštěvami lékaře, která vedou k vyšším nákladům na zdravotní systém i pro pacientovu kapsu. 

Také proto vznikla nová online poradna pro pacienty Znám své léky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 léků, které změnily svět

Jak se zabít v autě: 4 věci, co zvyšují nebezpečí

Antikoncepce jako zabiják žil: Na co si dát pozor

 

Univerzita v USA otevřela obor jen pro něj: Musel jsem je přemluvit a sehnat milion | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama