reklama

Léčivé byliny pro zlepšení pleti, vlasů i nehtů

Využijte víkend a napravte škody, které zanechalo léto na vlasech, pleti i nehtech. Doma a 100% přírodně!

Foto: Thinkstock

Vysušená pleť a vlasy, roztřepené nehty? Žhavé léto napáchalo na naší kráse spousty škod, a  je nejvyšší čas je napravit.  Udělejte si domácí "beauty" víkend!

Než ale vydáte tisíce korun za speciální kosmetické produkty, zkuste na to jít od lesa, a to doslova - pomocí bylinek, jejichž výhod a zázračných účinků využívali již naši předkové ve středověku. Opatřete si správné léčivky, třeba i z vlastních zdrojů - a můžete začít. Doma a v klidu.

Na suchou pleť 

Kombinace slunce, horkého vzduchu, pocení, které kůži bere vitamíny, a nedostatku vlhkosti vysušuje pokožku. Vznikají v ní volné radikály, s nimiž si tělo neumí poradit. Aby pleť získala zpět svou pružnost a vláčnost, dopřejte si kúru z aloe vera, která pokožku zahojí, zvlhčí a odstraní z ní odumřelé buňky.

Doporučujeme: Nemyjte se: Tak vám vydrží opálení až do zimy

Méně známý postup doporučuje nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná: "Intenzivní účinky má také tinktura z psorisanu, která ji zbaví toxických látek a udrží ji svěží. Změkčení a zklidnění pleti dosáhnete také pomocí kostivalu a pupalkového či myrtového oleje."

Příznivé vlastnosti na pleť má ale také pití bylinných čajů z heřmánku, měsíčku, máty nebo podbělu, které v první řadě pročišťují organismus, což se následně výrazně projeví i na stavu kůže.

Na osvěžení pokožky

Zbavit se odumřelých suchých buněk na pleti pomáhá též horké napařování obličeje s příměsí bylin jako je heřmánek, máta a levandule nebo koupel z pýru, lopuchu, tea tree, měsíčku, eukalyptu, kostivalu a lichořeřišnice. Po ošetření pleti by měla na řadu přijít ještě vyživující obličejová maska z bylinných olejů z heřmánku, pačuli či levandule, variantou je také olivový olej. Na vnitřní podporu pokožky můžete použít tinktury z penízovky, pýru a lopuchu.

Pro zničené vlasy

Přirozená svěžest, pružnost a lesk vlasů je taky po létě pryč. Obnovit ji však můžete jako mávnutím kouzelného proutku. Spolehněte se na šampony, zábaly a masky z čerstvých bylin a přírodních olejů. Základní výživu dodáme vlasům pomocí účinků rakytníku, který je bohatým zdrojem vitamínů. Kvalitu vlasů zvyšuje například kopřiva, jejich sílu podpoří zase výluh z lopuchu. Ten také zlepšuje kvalitu vlasové pokožky a zabraňuje vypadávání vlasů.

Přečtěte si: 5 zásad pro vás, když si barvíte vlasy sama

"Mydlice lékařská, kostival nebo proskurník jsou zase ideální pro běžnou očistu a mytí vlasů," doporučuje Mgr.Podhorná ze společnosti Naděje. Pomocníka na péči o vysušené vlasy ale najdeme snadno i na vlastní zahrádce. Odvar z petržele totiž obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, a proto jej rádi používali již staří Řekové. Lesk vlasům dodá zase heřmánek či podběl, ale i mandlový, jasmínový, lněný nebo palmový olej. Pro zlepšení kvality vlasové pokožky použijte tinkturu z břízy, lichořeřišnice, penízovky, borovice a černého rybízu.

Jak vylepšit nehty?

Nehty, které jsou slabé, třepí se a lámou, dáte zase do parády pomocí přírodních prostředků. Základním stavebním materiálem pro regeneraci nehtů je tak kolagen, který jim lze opatřit pomocí ricinového oleje. Získává se z byliny jménem skočec obecný. V kombinaci s citrónovou šťávou se jedná o velmi účinnou nehtovou výživu.

"Výborným léčivým prostředkem je také bylinná směs z třezalky, tymiánu, heřmánku a lopuchu. Stejně tak mohu doporučit měsíček, řepík nebo přesličku. Ta se dokonce používala již ve středověku, protože je bohatým zdrojem křemíku, který můžeme rovněž dodat tinkturou z pýru nebo gemmoterapeutikem z pupenů jedle či borovice," říká bylinkářka Jarmila Podhorná. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bylinky na 5 nejčastějších potíží: Trávení i menstruace

Zbavte se křečových žil: Co je nejúčinnější?

I hezké holky chrápou. Ale neměly by!

reklama
Doporučené recepty
    reklama