Lásky čas trvá jen dva roky. Pak nastupuje vztah
Je máj, nejzamilovanější měsíc v roce. Za rok ale může být po lásce. Jak dlouho nám vlastně může vydržet?
Studené a mokré meze tomu sice moc nenasvědčují, ale je máj, nejzamilovanější měsíc v roce. Za rok ale může být po lásce. Jak to vlastně s ní je?
Pravda je, že láska nesídlí v srdci, ale v mozku. A biologická podstata člověka způsobuje, že zamilovanost ve své nejžhavější podobě nevydrží víc než dva roky. Od toho jsme však lidé, abychom dokázali prvotní smršť proměnit ve vztah, který něco vydrží. Pomoci nám v tom mohou hormony, na které se lidé obvykle v touze po novosti vymlouvají.
Sídlem lásky je mozek
Právě mozek, náš nejvyšší řídící počítač, spouští produkci hormonů, bez nichž bychom vůbec neměli zájem navazovat sexuální vztahy, ať už s jakýmkoliv pohlavím.
Počátkem lásky jsou pohlavní hormony - u mužů testosteron, u žen estrogen. Díky nim existuje sexuální pud, bez něhož bychom se nikdy nepouštěli do dobrodružství zvaného zamilovanost.
Prudká zamilovanost trvá jen několik prvních měsíců - tak dlouho, než si náš mozek zvykne na amfetamin FEA (chemicky C8H11N), jemuž se říká hlavní hormon lásky. Vzbuzuje pocity dokonalé extáze - známou "opilost láskou", čímž se svým účinkem podobá opiátům. Někteří vědci však zastávají názor, že jeho existence není potvrzená.
Zamilovanost je stres
Za bušení srdce, pocení, červenání a rozechvění při pouhém pomyšlení na objekt našeho zájmu jsou zodpovědné také hormony dopamin a noradrenalin. Jde o hormony nadledvin a hypofýzy - stejné hormony se aktivují ve stresových situacích.
Tento koktejl lásky způsobí, že se hlavní zájem upíná k objektu naší lásky, a potlačí jiné zájmy. Nejraději bychom se nehnuli z postele. Sníží také chuť k jídlu i vnímání únavy, a vlastně je oněmi "růžovými brýlemi", jimiž v prvních stádiích zamilovanosti posuzujeme svůj protějšek. U zamilovaných mužů hladina testosteronu klesá, takže se například agresivita projeví až po nějaké době. Z lásky se tak dá i "onemocnět", jak známe z knih a písniček. Tak moc nás prudký nápor citů vyčerpává.
Náš tip: Výběr partnera: Láska nebo rozum?!
Během období zamilovanosti jsme tedy pod drogami, které zčásti vznikají a působí přímo v mozku a objevují se i na jiných místech těla, třeba v pohlavních žlázách.
Jak dlouho vydrží láska?
Taková romantická láska se nedá vydržet dlouho. Po určité době neustálé produkce tohoto koktejlu receptory v mozku na něj už nedokážou reagovat. Odborníci tvrdí, že tato tolerance se objevuje už po roce, maximálně po dvou až třech letech. Velmi často proto dochází právě v tomto období ke konci vztahu. Obvyklou hranicí jsou právě dva roky - a pak se ukáže.
Aby se všechny vztahy nerozpadly hned po první společné dovolené, přichází na řadu další hormon oxytocin. Jeho vlivem se stáváme klidnější, mírumilovnějšími a citlivější k potřebám druhých.
Doporučujeme: Ve vztahu vydržím jen dva roky. Pak musím pryč
Oxytocin, který je zároveň hlavním spouštěčem porodu, hraje důležitou roli v prohlubování vztahu a upevňuje pouto mezi partnery. I když doprovází především orgasmus, vyplavuje se i při pouhých dotecích (a dokonce i při pomyšlení na náš protějšek), takže se mu často říká "mazlící hormon". Hormon vasopresin, vylučovaný po doteku a sblížení s milovanou osobou, je navíc zárukou monogamního chování.
Krize po dvou, po třech a po sedmi letech
Ve třetím stádiu lásky vztah ovlivňují endorfiny, tedy hormony štěstí a spokojenosti, které nasměrují člověka k co nejlepší péči o potomky. Umožňují nalézt potěšení v každodennosti, v obyčejných věcech, ve stereotypech.
Ale i pak lásku čeká zatěžkávací zkouška. Po dvouletém krizovém období následuje tříletý mezník, pak krize po sedmi letech a další po deseti. Je zajímavé sledovat, jak se lidová odpozorovaná moudrost shoduje s objevy psychologů.
Čtěte také: Láska v metru? Poslední vagon má být pro nezadané
Krize po třech letech nejspíš souvisí s přirozeným průběhem zamilovanost - sex- početí - těhotenství a odkojení potomka. Primitivní páry zůstávaly pohromadě pravděpodobně jen po dobu časného věku dítěte. Toto období trvalého vztahu je maximálně čtyřleté. To platí pro případ jednoho dítěte. Dojde-li k novému těhotenství, nejčastěji do tří let po prvém porodu, nastává další asi čtyřleté období s vrcholem rozpadu vztahu po sedmi letech.
A kdo nemá dost schopností ve vztahu vydržet, ten se do celého toho koloběhu pustí znovu... A znovu...
Mezi které páry patříte vy? Překonali jste krize a váš vztah vydržel, nebo to zkoušíte stále dokola a doufáte v toho pravého či pravou?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Láska: Jenom chemie! Na city zapomeňte
Kde jsou v ČR nejlepší nemocnice?
Nejčastější zábrany při sexu: Jak je překonat?