reklama

Krvácení dásní? Může to být plíseň, čistěte dál

Neodkládejte kartáček, ani když vám dásně při čištění zubů krvácejí. Navíc můžete zkusit detoxikaci. Zánět totiž způsobují i plísně.

Foto: Isifa/Thinkstock

Zánětem dásní v určitém stupni trpí v ČR 80 až 90 % dospělých nad 30 let. Nejčastěji za to může špatná hygiena. Mezi méně známé příčiny se řadí zaplísnění organismu, tvrdí nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná. 

Běžně se nemoci říká paradentóza, správný název je ale parodontóza. Projevuje se ústupem tkání i viklajícími se zuby, které postupně vypadávají. Jakmile ji jednou máte, dá se pouze zpomalit, vyléčit již bohužel ne.

Zbavte se plísní v těle

Podle paní Podhorné je toto onemocnění do jisté míry způsobeno i stavem vnitřních orgánů, což je důležitá souvislost, které většina lidí bohužel nevěnuje pozornost. Ve střevech téměř každého člověka se totiž nacházejí rozmnožené plísně. Ty nejsou pochopitelně viditelné, proto je lidé ve většině případů nevnímají.

Doporučujeme: Zuby zemřelých Čechů ničí ovzduší. A co ty vaše?

Střevní plísně vznikají z nejrůznějších důvodů. Zažívací systém ochromuje stres, přetěžování organismu, kombinování různých druhů potravin naráz nebo také nedostatek času na jídlo. Mezi faktory, které nelze přímo ovlivnit, spadá rostoucí elektrosmog, kyselý déšť a jeho vliv na životní prostředí nebo také různé chemikálie.

Mgr. Podhorná proto doporučuje očistu od plísní a bakterií penízovkou sametonohou a tinkturou z česneku a grepu. Správnou činnost jater podpoří ostropestřec mariánský či jalovec. Detoxikaci sliznic žaludku a jícnu zajistí rakytníkový olej. Na narušenou a podrážděnou sliznici žaludku, dvanácterníku a střev má pozitivní vliv výluh ze sibiřské houby čagy, která roste na kůře bříz. Protizánětlivé působení na sliznice úst splňují přípravky z pupenů (gemmoterapeutika) olše a dubu.

Krev nás nesmí odradit

Především se ale neobejdeme bez správné zubní hygieny. Jakmile lidé při čištění zubů uvidí krev, často zpanikaří a kartáček raději odloží.  To je však největší chyba. V tuto chvíli je naopak třeba čistit všemi prostředky a tělu v boji s bakteriemi pomoci.

Lidé dovedou být velmi pečliví při výběru oblečení, dobré večeře nebo parfému. Při koupi kartáčku na zuby však paradoxně často sáhnou po prvním, který jim přijde do ruky. Čištění zubů pak mnohdy podvědomě urychlují, protože je jim nepříjemné a tvrdé štětiny jim drásají dásně. Vybrat kvalitní a vhodný kartáček je přitom základním kamenem dobré péče. Podle čeho volit? 

Volte měkké rovné štětiny

Vhodný kartáček by měl mít podle odborníků spíše měkké štětinky. Zubní plak je totiž mazlavější konzistence, takže si s ním poradí lépe. Jsou navíc flexibilní a dostanou se tak i do méně dostupných míst, aniž by narušily okolní měkké tkáně. Měly by být střiženy jednoduše rovně, všechny ve stejné délce. Střídání delších a kratších štětinek je zde spíše na škodu.

Důležitá je také hustota osázení. Čím více jich je, tím lepší bude čištění. Kartáček s dostatečným počtem štětin lze poznat tak, že má povrch díky bohatému pokrytí málo zřetelný. Hlavička by měla být dlouhá maximálně na rozsah 2 - 3 zubů. S delší hlavičkou bude podle odborníků čištění méně efektivní, protože se štětinky nedostanou na všechna zakřivení zubu a do povrchových nerovností.

Na velikosti záleží

Výborným pomocníkem je také mezizubní kartáček, který tvarem připomíná čistič lahví. Prostor mezi zuby je totiž bez něj v podstatě nemožné udržet v čistotě a bez plaku. Existuje celá škála rozměrů: příliš malý by nevyčistil velké prostory mezi zuby, příliš velký zase může poškodit zuby a dáseň mezi nimi. Krvácení dásní pak často ustane už dříve než po týdnu používání mezizubního kartáčku.

Čtěte také: Co dělat se ztmavlým zubem, aby vám nekazil úsměv?

Pokud máte tak těsné mezizubní prostory, že se mezi ně nevejde ani nejmenší kartáček, vsaďte na nit. Tu si namotejte na ukazováčky, obtočte ji kolem zubu do písmene C a jemným pohybem se s ní posouvejte od korunky zubu až po dáseň. Nebojte se zajet po hraně zubu až těsně pod úroveň dásně. Na závěr hygieny je dobré ústa vypláchnout ústní vodou.

Čištění není věda, ale musí se dělat poctivě

Při čištění zubů je dobré kombinovat krouživé, vertikální i horizontální pohyby. Někdo doporučuje jemně kroužit, jiný zase stírat shora dolů. Vrstva plaku je nejdříve v oblasti krčku zubu, pokud chcete předejít zubnímu kazu, měli byste se na tuto oblast zaměřit. Doporučuje se začít na předních řezácích horní čelisti a postupovat směrem dozadu, přičemž část štětinek kartáčku by měla být pod úhlem 45 % na dásni a část na ploše zubu. Čistěte vnější stranu zubního oblouku a pak přejděte i k jeho vnitřní straně.

Pro pocit maximální čistoty je dobré zvolit vhodnou pastu. "Kvalitní zubní pasta je taková, která pomůže vedle příjemného osvěžení odstranit rovněž nežádoucí mikroorganismy v ústní dutině a v hrdle. Pasty s hydroxyapatitem navíc dovedou vyrovnávat nerovnosti zubní skloviny", radí MUDr. Pavel Hanzelka, odborný konzultant LR Health & Beauty. Doporučuje zejména unikátní pasty s obsahem čistého stříbra, jako je Microsilver Plus, které působí antibakteriálně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

O kolik zlozvyky zkracují život: Přesně na minutu

Hubnutí muži versus ženy: Najdi 5 rozdílů a znič tuk

Co udělá v těle borelióza? Nebezpečí na 8. stupni

reklama
Doporučené recepty
    reklama