Kolik alkoholu snesete? Na závislost nemusíte pít denně
Kdy jen popíjíte a kdy už je z vás pijan?
Českem se žene večírková smršť- a všude se nalévá alkohol. Poznáte, kdy už jste za hranou?
Alkoholismus neboli závislost na alkoholu často vzniká plíživě a nepozorovaně. Dotyčný jedinec si tak nebývá vědom toho, že se řítí do spárů návykové látky. Z občasného posezení nad sklenkou vína se časem stává neodbytná touha po alkoholovém opojení. Vymanit se z náručí závislosti přitom není procházka růžovým sadem.
Národ pijanů
Češi mají alkohol rádi. Chutná jim natolik, že podle lékařských propočtů je na něm závislých až 700 tisíc našich občanů. Nejnovější výzkum dokonce ukázal, že alkoholu v České republice holduje bezmála půldruhého milionu lidí. Alkoholismu propadají především muži, ale v poslední době je ženy směle dohánějí.
Doporučujeme: Téma: Alkohol a s ním spojené problémy
Závislost na alkoholu je chronické onemocnění, které způsobuje řadu zdravotních neduhů i problémy v sociální rovině. Zneužívání alkoholu totiž ovlivňuje prakticky veškeré aspekty lidského bytí. Dlouhodobá konzumace alkoholických nápojů poškozuje celý organismus.
Jak se podepisuje pijanství na těle?
- Játra - Nadměrné pití alkoholu způsobuje zánět jater - hepatitidu. Po letech nadměrného pití dochází k nevratnému zjizvení jaterní tkáně. Takzvaná cirhóza přináší spoustu komplikací, mezi něž patří kupříkladu krvácení do trávicího systému, poškození mozku, žloutenka či výrazné hubnutí.
- Zažívání - Ušetřen není ani zažívací systém. Alkohol je velmi agresivní látka, která způsobuje zánět žaludku nebo velmi obávaný zánět slinivky břišní - akutní pankreatitidu.
- Vlastně "celý člověk" - Působení alkoholu na organismus je však velmi komplexní. Postižen je tedy prakticky jakýkoliv orgán lidského těla, nevyjímaje srdce, mozkovou tkáň a imunitní systém. Alkoholismus je také rizikovým faktorem pro vznik zhoubných nádorů. Alkoholici častěji trpí nádory úst, krku, jater, tlustého střeva a prsu.
Tři příznaky fyzické závislosti
Čas od času se může stát, že alkoholový dýchánek přeženeme. To však neznamená, že jsme závislí na alkoholu. Alkoholismus vzniká často nepozorovaně, dotyčný jedinec dokonce nemusí omamné látce holdovat každý den. Jaké příznaky mohou prozradit nebezpečnou závislost?
První varovným příznakem je tolerance alkoholu. Musíte pít mnohem více než ostatní, abyste se uvolnili, nebo dokonce opili? Lidský organismus si při pravidelné konzumaci alkoholu zvyká a potřebuje mnohem větší dávku k dosažení stejného účinku.
Druhým varováním jsou abstinenční příznaky. Pokud nutně potřebujete skleničku ihned po ránu, něco není v pořádku. Tělo si na alkohol navyklo a nedokáže bez něj fungovat. Odnětím drogy dochází k vzniku úzkosti, třesu, pocení, nevolnosti, zvracení, nespavosti, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. V závažných případech se objevují halucinace, zmatenost a křeče, což může vyústit až ve stav bezvědomí.
Člověka závislého na alkoholu prozradí i sociální problémy. Ztrácí kontrolu nad svým pitím, nedokáže odolat touze po alkoholu a postupně se vyčleňuje ze společnosti. Problémy v práci či v rodině tak nebývají nic výjimečného.
Pětice mýtů o alkoholismu
- Mohu přestat s pitím, kdykoliv budu chtít. V některých případech to možné vskutku je, většinou se však jedná o výmluvu, která závislost zlehčuje. Lidské tělo si totiž časem vybuduje psychickou i fyzickou závislost, jež je srovnatelná například se závislostí na nikotinu.
- Moje pití, můj problém. Nikdo nemá právo mi říkat, abych přestal. Je pravda, že se závislostí můžete skoncovat jenom vy. Avšak klamete sami sebe, pokud předstíráte, že se jedná pouze o vás. Problémy s pitím ovlivňují celé vaše okolí. Tudíž váš problém je i problém vašich blízkých.
- Nepiju každý den, proto nejsem alkoholik. Alkoholismus není definován tím, co pijete, kdy pijete a jak moc pijete. Závislost si tvrdě vybírá svou daň, ať už denně vypijete několik piv, nebo si pravidelně dopřáváte „pouze" jednoho panáka.
- Nejsem alkoholik, protože mám práci a rodinu. Představa pochybného individua s lahví v ruce a spícího na ulici je poněkud zavádějící. Mnoho alkoholiků denně chodí do práce, stará se o rodinu a svou závislost pečlivě skrývá. I přesto, že je vše ostatní v pořádku, nic se nemění na tom, že závislost je obrovským problémem.
- Závislost na alkoholu není tak závažná jako závislost na těžkých drogách. Alkohol je droga a alkoholismus je stejně nebezpečný jako drogová závislost. Dlouhodobá konzumace alkoholu má devastující účinky na vaše zdraví, kariéru i vztahy. Alkoholici také musí projít odvykací kúrou a nadobro dát alkoholu sbohem.
Závislost na alkoholu si vybírá krutou daň i v naší malé zemi. Ročně na následky alkoholové závislosti zemře několik tisíc našich občanů. Není totiž žádným tajemstvím, že spotřeba alkoholu v České republice patří k nejvyšším v Evropě. Pokud se rozhodnete se závislostí skoncovat, pomoc není daleko. Obrátit se můžete na svého lékaře nebo mnoho dalších odborníků, kteří vám pomůžou vybrat tu správnou cestu.
Jakub Holešovský
více na uLékaře
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Alkohol? Horší než tuk! Přestaňte pít a zhubnete
Kondom může uchránit před bolestí kloubů