reklama

Když nespíte celou noc: Co se děje v těle?

Probdělá noc s námi zamává víc, než byste mysleli. I bez alkoholu, ale s ním ještě víc.

Foto: Profimedia.cz

Probdělá noc s námi zamává víc, než byste mysleli. Nejde jen o to, že se nám únavou zavírají oči, ale trpí doslova každá část našeho těla.

Nedávno doslova vyděsily výsledky rakouské studie, podle níž se nedostatek spánku vyrovná působení alkoholu. Stačí jedna noc a druhý den musíte čelit zvýšenému riziku nehody či úrazu. Pravděpodobnost je stejná, jako byste měl v krvi 0,8 promile alkoholu. A teď si představte, že k únavě a nevyspalosti skutečně alkohol ještě přidáte... 

Podléháte stresu

V těle se zvýší hladina stresového hormonu kortizolu. Při častém působení ovlivňuje všechny orgány - ne nadarmo se mu říká "hormon zabiják".  Stres tak způsobuje totiž takřka všechny civilizační nemoci: od obezity, deprese, vředů a pálení žáhy až po kardiovaskulární nemocnění,  komplexní oslabení imunity, impotenci, potraty a neplodnost.

Doporučujeme:  Téma: Spánek

Podle studie z univerzity v Berkeley zásah do obou těchto částí mozku také způsobuje depresi a zvýšené vnímání negativních zážitků. To je o to nebezpečnější, že se zároveň snižuje schopnost ovládat emoce.

Hlad a váha

Při regulaci váhy a potřeby jídla působí dva hormony s opačným vlivem. U lidí, kteří málo spali, se sníží hladina leptinu a "vyskočí" hladina ghrelinu, takže máme větší hlad. Vědci ze Stanfordovy univerzity také zjistili, že po noci s krátkým nebo vůbec žádným spánkem se dokonce zvýší BMI - index, který určuje, jak moc jsme v pásmu nadváhy či obezity

Horší soustředění

Podle americké studie spánková deprivace ovlivňuje přední laloky mozku, které jsou zodpovědné za komunikaci. Zasahuje také do schopnosti soustředění a prostorové, sluchové i vizuální pozornosti. Řízení auta se tak stane vysoce rizikovou záležitostí. Snižuje schopnost věnovat se monotónní práci, jako je například kontrola účetnictví.

Co s vámi provede alkohol, najdete ZDE.

Spolu se schopností soustředění se při nedostatku spánku prudce snižuje také přesnost. Také nezvládáme více úkolů najednou jako v lepších časech.

Snížená paměť, horší komunikace

Krátkodobá neboli pracovní paměť ukládá zvukové a řečové informace, vizuálně prostorové informace a pak je třídí a specifikuje. Všechny tyto schopnosti však závisejí opět na  předním laloku. Takže když nespíte, fungujete celkově hůř: méně si pamatujete, dokážete se hůř vyjádřit i pochopit informace, hůře se orientujete v textu i v prostoru kolem vás.

Nedostatek spánku ovlivňuje thalamus, což je část mozku, který spolu se spánkovým lalokem určuje schopnost rozeznávat obličeje. Zároveň s tím je ovlivněna i slovní paměť.

Spíš onemocníte

Určitě víte, že když jste nevyspalí, mnohem snáz na vás sedne nějaká nemoc. Ale bohužel nejde jen o ty běžné, jako je chřipka nebo angína. Mnoho studií potvrdilo, že nedostatek spánku snižuje celkovou imunitu a zvyšuje náchylnost k vážným onemocněním. Hrozí vám tak i větší riziko  cukrovky, někdy se mluví i o vyšší pravděpodobnosti  rakoviny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Spánek: Škodí ho moc i málo. Kolik je "tak akorát?"

Zázračné ovoce: Zábava na večírku i pomoc při cukrovce

Tloustne se z topení. Uberte a uvidíte!

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama