reklama

Jste taky Charlie? Charlie Sheen?

Nakazit se virem HIV je dost snadné. Pravděpodobnost roste s počtem sexuálních partnerů. Můžete skončit jako Charlie Sheen.

Foto: Thinkstock

Budíček! Přiznání Charlieho Sheena, že je HIV pozitivní, připomnělo světu, že hrozba tohoto viru je stále přítomná a dosud na ni není lék. A to ani přesto, že vědci na jeho vývoji pracují od doby, co se objevila AIDS.

Medicína sice umí jeho účinky mírnit, brzdit některé vedlejší příznaky a prodloužit tak nemocnému život. Některé z nich jsou dílem českého vědce Antonína Holého. Preparát, který by ho v těle zlikvidoval, však prostě neexistuje. Odborníci tvrdí, že i tyto dílčí úspěchy přispěly k ukolébání veřejnosti, která se této novodobé metly lidstva zapomněla bát.

HIV+ ještě není AIDS

AIDS totiž není jen jedna nemoc, ale souhrn příznaků, způsobených selháním imunity. Virus prostě postupuje po krůčcích - chvíli se jakoby nic nedělo, pak znovu postoupí. Imunitní systém se postupně zhroutí. Jeho reakce nastupuje opožděně, takže infekce nebo zhoubné bujení má dost času se pořádně rozvinout.

Doporučujeme: 16 příznaků, že jste HIV pozitivní. Máte je?

Zpožděné je i "vypnutí" této reakce, takže se imunita vyčerpá a nedokáže zvládnout sebemenší infekci. Virus se pak už nezadržitelně šíří organismem, ale pacienta nakonec zabijí vcelku běžné choroby, jako je zápal plic, plísňová onemocnění, opary, Kaposiho sarkom (druh rakoviny kůže), TBC a další. tělo se jim prostě už nedokáže ubránit.

Virus se přenáší krví (například sdílením injekční stříkačky mezi narkomany), přenosem z nakažené matky na dítě a především sexuálním stykem. Čím víc partnerů, tím vyšší riziko, a to bez ohledu na sociální status. Může se to stát i vám. Stejně jako Charliemu Sheenovi.

Nová sexuální revoluce?

V 90. letech minulého století se o nebezpečí HIV a následného onemocnění AIDS psalo všude a pořád. Státy vynakládaly obrovské sumy na osvětu i na boj s nemocí, a lidé alespoň částečně změnili své chování. To už je pryč. Podle některých sexuologů  v novém tisíciletí přišla s rozvojem internetu nová sexuální revoluce - normou se stal nevázaný sex s praktikami, dříve okrajovými. Anální styk je považován za nejnebezpečnější.

Dlouho se také neobjevil tak výrazný případ, jako je právě hříšník Sheen. Vypadalo to, jakoby problém zmizel ze scény. Přitom se naopak nekontrolovatelně šířil. Alarmující je situace zejména v Indii, která měla už v roce 2013 třetí největší počet nakažených, celkem přes dva milióny a třetí největší počet úmrtí na AIDS. Horší je situace už jen v nejvíce postižené JAR s více než šesti milióny nakažených, a v Nigérii se třemi milióny, kde je nejvíce obětí nemoci. 

Jak je to u nás?

Připadá vám to "daleko"? V Rusku dosáhne počet nakažených brzy miliónu, na Ukrajině je to půl miliónu lidí. Obě země patří podle statistik Světové zdravotnické organizace k těm, kde se nemoc šíří nejrychleji.

Podle národní referenční laboratoře lékaři v ČR evidovali letos od ledna do září 185 nových pacientů s virem HIV. Je to stejný počet jako rok předtím za devět měsíců - a to byl v české historii rekord. Za celý loňský rok to bylo celkem 232 a předloni 235 nových případů. V letošním roce přibylo 18 pacientů s AIDS, pět lidí na ni zemřelo.

Náhodný sex bez ochrany

V poměru ke světu je to relativně nízký počet, ale odbornici poukazují na to, že růst počtu nakažených je varovný. Podle nich strach z nemoci opadl, lidé se před ní přestávají chránit a spoléhají také na moderní léčbu. O problému se však mluví tak málo, že mnoho mladých lidí o HIV a AIDS vůbec neví. Průzkumy ukázaly, že zatímco každý čtyřicátník zná rizika, která s sebou přináší AIDS, dospívající lidé hrozbu opomíjejí.

Přečtěte si: Vědci zjistili: lék proti AIDS funguje i jako prevence!

Víc než třetina Čechů nepoužívá při sexu s náhodným partnerem kondom, a vystavuje se tak zvýšenému riziku nákazy virem HIV. Nový případ tak přibývá takřka denně. Lékaře také šokuje neuvěřitelně vysoký počet sexuálních partnerů, který lidé běžně při vyšetřeních přiznávají. 

Slavní s AIDS

- československý krasobruslař Ondrej Nepela,

- herec Rock Hudson, přítel Elizabeth Taylorové, 

- basketbalista Magic Johnson žije dál i 24 let po zjištění diagnózy, živí se jako analytik NBA,

- raper Eazy-E z N.W.A., o níž je aktuální filmový hit Straight Outta Compton,

- zpěvák Freddie Mercury,

- spisovatel sci-fi Isaac Asimov - nakazil se krví při operaci srdce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Češi se přestali bát. AIDS je na postupu

Jsou blondýnky hloupější? A proč si to lidé myslí?

Test: Mléko do škol se pro děti nehodí. Ani dospělým

Evropské dotace půjdou na vědu a moderní technologie | Video: Petr Šoukal
reklama
reklama
reklama