reklama

Blondýnky a IQ: Tušíte zradu?

Znáte vtipy o blondýnkách? A věříte, že jsou opravdu hloupé? Omyl, naopak jsou chytřejší. Lépe ovládají strategii přežití.

Foto: Thinkstock

Blond vlasům chybí barvivo eumelanin a blondýnkám prý chybí IQ. Kde se tento názor vlastně vzal - a hlavně: Je na něm něco pravdy?

Chtějí je muži, filmy, reklamy, časopisy. Blondýnky jsou bez ohledu na módu v kurzu už víc než dva tisíce let, jak dokazují nálezy ze starých civilizací. Přírodní blondýny však zřejmě do dvou století vymřou. Důvodem jsou geny. Tmavší barva vlasů je dominantním rysem, takže každý rok je přírodních blondýnek méně a méně. V roce 2211 tak prý budou po světě chodit jen odbarvené  blondýnky a vtipy spolu s těmi pravými odejdou do věčných lovišť.

Konkurenční výhoda

Blond vlasy byly v historických dobách sexuální výhodou v soutěži žen o přízeň mužů a o potravu - byly výraznější a víc splňovaly představu o mládí. Většina dětí totiž mívá světlé vlasy, které tmavnou až s věkem. Vyvolávaly tak dojem nevinnosti, což muži, který je získal, zaručovalo otcovství. 

Doporučujeme: Účesy slavných: Sluší jim víc blond, nebo hnědá?

Mládí je také zárukou schopnosti otěhotnět. Blondýny pak díky tomu byly vnímány jako více plodné. Navíc mají podle vědeckých studií skutečně vyšší hladinu ženského pohlavního hormonu estrogenu, kterou muži dokážou vycítit a jsou k nim okamžitě přitahováni. Podle vědců tomu je tak i dnes, v 21. století!

Záruka plodnosti

Psychologové Allan S. Miller a Satoshi Kanazawa tvrdí, že obliba blond žen není jen stereotypem, ale vědecky ověřenou pravdou. Muž instinktivně rychleji reaguje na mladou, vitální ženu, protože bude pravděpodobně zdravější, než žena starší. Jedním ze zřejmých znaků zdraví jsou samozřejmě zářivé vlasy.

Pokud jsou navíc ještě dlouhé, husté a jemné, jde o signál, že lidská samička je zdravá a vhodná k páření, a bude tak schopná porodit mužovy potomky. Přírodní blondýnky mají asi 140 000 vlasů, což je o 30 000 vlasů víc než brunety a o 50 000 vlasů více než zrzky.

Je to v genech

Prozraďme pointu hned: O barvě vlasů rozhoduje jediné písmeno v genetickém kódu: adenin A nahradí guanin G na 12 chromozomu. Ovlivňuje pouze vlasové váčky, ale další typy kožních buněk nechává beze změny. Natož jiné druhy buněk. Na mozek a inteligenci vliv nemají vůbec, takže všechny vtipy o hloupých blondýnách jsou totálně mimo.

Blondýnky jsou naopak chytřejší

Jiná věc je však způsob chování a schopnost inteligenci využívat. A tady blondýnky jednoznačně vítězí. Alespoň co se týče strategie přežití. Nejenže nejsou hloupé, ale dokážou svoji konkurenční výhodu skvěle zužitkovat, takže jsou vlastně podle psychologů chytřejší.

Na Kalifornské univerzitě byl proveden výzkum, ve kterém se porovnávalo chování blondýnek a brunetek. Výsledky ukázaly, že blondýny se umějí víc prosadit. Jsou sebevědomější a snáze dosáhnou svého. Jsou také zvyklé na větší množství pozornosti a díky nízkému očekávání okolí dokážou snadněji ohromit. Tento průzkum dále prokázal, že lidé se chovají k blondýnám lépe a bývají k nim milejší. Dojem dětské bezbrannosti a zároveň snadné získávání výhod se tak snadno staly terčem nevraživosti. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test: Máte přirozenou inteligenci? Vyzkoušejte se!

Rakovina prostaty: Dočká se ten, kdo žije dlouho

Test: Mléko do škol se pro děti nehodí. Ani dospělým

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama