Jmelí a jeho účinky: Uvaříte si čarovný čaj?
Máte doma větvičku jmelí? A máte dost odvahy? Můžete si z něj uvařit i čarovný čaj.
Máte doma větvičku jmelí - jeden ze symbolů Vánoc už od dob, kdy se tyto svátky ještě tak ani nejmenovaly? A máte dost odvahy?
Mohli byste totiž vyzkoušet léčivé účinky této byliny, používané v alternativní medicíně. Moc vám to ale nedoporučujeme! Bílé kuličky jmelí jsou totiž prudce jedovaté, a že to tak dělali naši předkové neznamená, že nás to nemůže zabít! Proto pozor na děti, aby je náhodou neochutnaly.
Na bolest i na tlak
Jmelí je cizopasník a čerpá svou sílu ze stromu, na němž žije. Proto má pokaždé trošku odlišné účinky. Kdo ví, jak na to, umí využít jeho působení na snížení vysokého krevního tlaku a zpomalení tepu. Odvarem z listů a bobulí v mléce se mohou potírat bolestivá místa při revmatismu.
Doporučujeme: Téma: Léčivé rostliny, houby a pod.
I dnes se z něj dělá čaj - pozor, bez kuliček! Pomáhá také při bolesti hlavy, zklidňuje nervový systém a rozšiřuje cévy. Používá se i na bolestivou menstruaci a další křeče, účinkuje i při závratích a dokonce prý i proti hysterii u žen.
Ovlivňuje také činnost slinivky a potlačuje zvýšenou činnost štítné žlázy. Rovněž působí na křečové žíly a bércové vředy. Výplach studeným nálevem pomáhá při krvácení z nosu. Na kůži ho využijete na omrzliny, k ošetření akné a proti lupům.V lidovém léčitelství se používalo jako lék na vše možné: při epilepsii, neplodnosti, psychickém i fyzickém vyčerpání i k podpoře odolnosti organizmu.
Ve Švýcarsku jmelím léčí rakovinu
Právě tyto jeho účinky ze jmelí dělají velkého bojovníka proti rakovině. Jedná se především o obsah viskotoxinů a rostlinných bílkovin lektinů. Neléčí se s ním však nádory jako takové, ale používá se jako podpůrná léčeba pro zvýšení imunity. I když byly popsány cytotoxické a imunomodulační schopnosti, protinádorové účinky spolehlivě prokázány nebyly.
Přesto se výtažky z jmelí používají především na klinikách ve Švýcarsku, a prodávají se v lékárnách hlavně v Německu pod názvem Iscador, Eurixor, Helixor, Isorel, Lektinol, Plenosol či Vysorel.
Lék byl v podstatě převzat z učení Rudolfa Steinera (1861-1925), mj. zakladatele waldorfského školství, a byl inspirován mysticko-náboženskými představami o jmelí.
Tajemné rituály starých Keltů
Tyto zvláštní keříky rostoucí mezi nebem a zemí jakoby nepodléhaly ročnímu koloběhu. Mají plody v době, kdy skoro všechny ostatní rostliny ve volné přírodě již opadaly nebo uvadly - tedy v magických okamžicích předělu mezi starým a novým rokem, kdy se k nám slunce začíná znovu vracet ze své daleké pouti k obratníku Kozoroha. Jmelí nasbírané v době zimního slunovratu pak rozdávali keltští kněží - druidové - lidem jako "všelék" k různým tajemným rituálům.
Rostlina, která není "ani strom ani květina" chránila obydlí před ohněm a zlými duchy. Zajišťovalo hlavně plodnost - proto se pod ním dodnes líbáme. Kromě štěstí má do domu přinést také odvahu a lásku. Jmelí se dávalo do kolébky, aby zabránilo čarodějnicím ukrást dítě a položit místo něj podvržené, v ložnicích mělo zajistit klidný spánek a chránit proti strašidlům.
Sedláci vařili větvičky jmelí v pivu a dávali pít takto upravený nápoj "uhranutému" dobytku. Věřilo se dokonce, že může ukázat cestu k pokladům ukrytým v zemi. Třeba to všechno platí i dnes....
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Je alternativní medicína bezpečná?
V ČR vymřelo celé okresní město. Může za to kouř
Zhubněte úklidem: Kolik kalorií spálíte při mytí oken?