reklama

Jezte banány! Brzy nebudou!

Světovou produkci banánů ničí cizopasná houba. Přijde jiná odrůda, ale banán bude pořád zdravý a dobrý.

Foto: Thinkstock

Banány nebudou. Aspoň ne ty, jaké známe. Plantážemi se totiž šíří choroba, na kterou vědci ještě nenašli lék. Zmutovaná houba hrozí zlikvidovat všechny banánovníky na světě, jejichž plody jsme zvyklí ve vyspělém světě konzumovat.

Naštěstí existují mnohé další odrůdy, jimiž je producenti jistě brzy nahradí. Tak, jako tomu bylo v 60. letech minulého století, kdy sladší a trvanlivější druh Gros Michel, rovněž oběť plísňové choroby, nahradil současný Cavendish. Takže, pamětníci, nezdá se vám to, skutečně banány dřív chutnaly trošku jinak.

Lepší, než jsme mysleli

Mírně odlišná chuť ani Evropskou unií nařízené zakřivení však banánům nic neubírá na oblibě i na zdravotní prospěšnosti. Bereme je jako rychlou svačinku, jejíž hlavní výhodou je praktické balení a spousta energie. Mnoho lidí si přitom myslí, že jde vlastně jen o cukry napěchovanou pochoutka bez většího užitku. Není to pravda.

Doporučujeme: Sirup je horší než cukr: Ztloustnete 8x rychleji

Ve srovnání s jablkem se ukazuje, že banán má v sobě čtyřnásobně více proteinů, dvojnásobně více uhlohydrátů, třikrát víc fosforu, pětkrát více vitamínu A a železa, a dvojnásobek jiných vitamínů a minerálů. K těm patří "éčko" a "céčko" a především velká nálož různých vitamínů skupiny B. Přidejte vlákninu a rázem tu je jeden z nejzdravějších a kousků ovoce na světě.

Zhubněte s banánem

Před nedávnem se v Japonsku stala hitem banánová dieta, jíž pak propadly i hollywoodské hvězdy. Tento způsob hubnutí je účinný a navíc příjemný a jednoduchý: ke snídani banán (jeden nebo kolik chcete) + voda pokojové teploty. K obědu a k večeři si můžete dát cokoliv, ale nejpozději v osm večer (už v šest - je to prý účinnější). 

Malá svačinka, i sladká, během odpoledne je také povolena, ale žádné pamlsky a dezerty po jídle. A hlavně: Spát musíte jít před půlnocí! Dieta údajně umí nastartovat metabolismus a odbourat nepříznivé následky stresu, které přispívají k usazování tukových částic.

Jak je to s cukrem?

Jak je to možné, když se tvrdí, že banán obsahuje spousty cukru? Protože se vám mění před očima přímo ve spižírně - do ledničky ho nedávejte! Zatímco nazelenalý banán má cukr v porovnání se zbývajícími živinami v poměru 1:20, se zráním a žloutnutím se poměr postupně mění, až dosáhne přesného opaku. Takže pokud jíte "mladší" banány, tloustnutí neriskujete, a díky obsahu proteinů, vlákniny a minimálního množství tuků jsou z nich naopak spojenci při hubnutí.

A nahnědlé či kropenaté banány nejsou plesnivé, jen obsahují vysoký podíl přeměněných cukrů - skvrnám se správně říká "cukrové".

Banán umí výrazně zlepšit náladu

Je to tím, že pomáhá udržet vyrovnanou hladinu cukru v krvi - při jejím poklesu natupuje podrážděnost a mrzutost. To ale není všechno - cukr společně s aminokyselinou tryptophan, kterou tělo přemění na serotonin, dokonce působí proti depresi. Umí však i zlepšit koncentraci a zvýšit výkon mozku.

Vitamíny B6 a B 12 společně s obsaženým draslíkem a hořčíkem dokáží pomoci s překonáním abstinenčních příznaků při odvykání kouřen. Z uvedených důvodů platí i jako lék na psychické a nervové následky kocoviny, kdy v podobě koktejlu s mlékem a medem navíc i utiší zažívání.  Utiší zažívání, dodá cukr a zavodní.

Co léčí dál?

 • Krevní tlak: Banán má extrémně vysoký obsah draslíku a přitom nízký obsah soli. To z něj dělá perfektní nástroj v boji proti vysokému krevnímu tlaku, a tím i proti infarktu.
 • Chudokrevnost: Svým vysokým obsahem železa pomáhá stimulovat tvorbu červeného krevního barviva hemoglobinu.
 • Zažívací problémy: Při zažívacích problémech a žaludečních vředech se banány doporučují pro svou hladkou texturu a jemnost. Je to jediné ovoce, které může být používáno bez bolestí i v chronických případech. Banán dokáže neutralizovat nadměrnou kyselinu a snižuje podráždění tím, že jemně obalí stěny žaludku.
 • Zácpa: Vysoký podíl vlákniny působí jako přirozené projímadlo.

Slupku nevyhazujte!

  Banán nám udělá radost už na pohled - jeho optimistická barva rozveseluje. Žlutá slupka je ale užitečná na spoustu dalších věcí.

  • Leštění bot - samozřejmě bílou stranou přejedete párkrát špičky kožené obuvi a uvidíte rozdíl!
  • Přírodní pleťová maska - vylepší i akné díky vitamínům skupiny B stejně jako droždí.
  • Na poštípání od hmyzu - stačí potřít místo vpichu nebo kousance a přestane svědit. Stejně využijete i proti oparu.
  • Na bradavice - tady musíte přidat velkou dávku trpělivosti. Přikládá se 3x denně po dobu minimálně 14 dní, než se dostaví výsledky.
  • Hnojivo pro pokojové květiny - stačí nakrájenou slupku nechat ležet ve vodě na zalévání.
  • Čištění listů rostlin - budou nejen pěkně naleštěné, ale bez prachu se jim bude lépe "dýchat".
  • Přírodní repelent - slupka nakrájená na kousky a položená ke stonku ochrání růži proti mšicím.

  MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

  Banán ničí bradavice a další vychytávky

  Skočte si do piva: Léčí zevnitř i zvenčí, zkuste to!

  Zhubněte úklidem: Kolik kalorií spálíte při mytí oken?

  Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

  Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

  reklama
  reklama
  reklama