reklama

Jak připravovat přílohy k jídlu, radí Petr Havlíček

Přílohy jsou důležitým zdrojem sacharidů v našem jídelníčku, proto není rozumné je vynechávat nebo nahrazovat jen zeleninovým salátem.

Foto: vimcojim.cz

Přílohy jsou důležitým zdrojem sacharidů v našem jídelníčku, proto není rozumné je vynechávat nebo nahrazovat jen zeleninovým salátem.

Zelenina nám totiž nedodá právě potřebné sacharidy. Jak jednotlivé přílohy nejlépe připravovat a jak velké porce jíst, poradí ve video seriálu Vím, co jím specialisté na výživu Petr Havlíček a Karolína Hlavatá.

Přílohy nevynechávejte, ale vybírejte

Sacharidy by měly tvořit až 50 % našeho denního energetického příjmu. Jsou zdrojem komplexních sacharidů, které na rozdíl od těch jednoduchých zasytí organismus na delší dobu. Nejedná se tak jen o rychlou energii. "Ani při hubnutí není vhodné přílohy vynechávat. Nízký příjem sacharidů může zavinit následný jojo efekt po skončení diety," varuje dietoložka Karolína Hlavatá.

Podívejte se na video s řadou rad a tipů o přílohách:

Kvůli rozvařené rýži budete mít dřív hlad

Pokud vybíráme rýži jako přílohu, je ideální volit rýži natural nebo celozrnnou. Je nejbohatší na vlákninu, minerální látky a vitaminy. "Vhodnou volbou je i rýže parboiled," dodává dietoložka. Tato rýže je totiž upravena zvláštním postupem, při němž se živiny z vnějších vrstev rýže uvolní a pod tlakem se dostanou do středu zrna. Povrch zrna ztvrdne, dojde k přeměně škrobů, takže se rýže při vaření nelepí a vitaminy a minerální látky se při kuchyňské úpravě méně vylouhují.

Pozor ale na správnou přípravu rýže. Rozvařená rýže má výrazně vyšší glykemický index. Rozvařené potraviny způsobují prudký vzestup hladiny krevního cukru, a brzy i pocity hladu. Tak jako má délka vaření vliv na glykemický index rýže, stejně tak má vliv i na těstoviny. Vařte je al dente (tedy na skus). K rozváření mívají sklon klasické těstoviny. Pokud si vyberete celozrnné (například s logem Vím, co jím), jen tak je nerozvaříte.

Brambory vařte ve slupce a v páře

Brambory jsou jednou z nejčastějších příloh na českém stole. I na jejich výživové hodnotě se projevuje způsob přípravy - například ochuzení brambor o vitamín C. K největším ztrátám dochází vařením oloupaných brambor v osolené vodě, kdy ztráty přesahují až 50 %. Ztráty vitamínu C jsou způsobeny jednak odstraněním slupky (největší množství vitamínu C se nachází právě pod slupkou) a jednak vyluhováním do vroucí vody. Vařené brambory bez slupky jsou i poměrně energeticky chudé, 100 g poskytne energii zhruba 300 kJ. Pokud však z brambor uděláme kaši nebo je podáváme jako šťouchané, jejich energetická hodnota se zvýší zhruba o třetinu.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak v obchodě vybrat správné pečivo, radí Petr Havlíček

Na co se zaměřit u sýrů, radí Petr Havlíček

Na co se zaměřit při výběru šunky, poradí Petr Havlíček

reklama
Doporučené recepty
    reklama