reklama

Jak nepřijít o vlasy: Méně si je myjte a vsaďte na přírodu

Dejte šanci bylinkám, ať napraví škody na vašich vlasech a zachovejte si hustou kštici.

Foto: Thinkstock

Řídké, potrhané, vypadávající. Na to si u vlasů stěžujeme nejčastěji. Jejich padání má nejčastěji na svědomí dědičnost, proto kosmetické přípravky zpravidla nic nezmohou. Vydat se ovšem můžeme také přírodní cestou za pomoci léčivých účinků bylin, které jsou k vlasům i pokožce šetrnější.

Člověk má na hlavě v průměru sto tisíc vlasů - na každý centimetr čtvereční jich připadá až 120 vlasů. Čím jsme ovšem starší, tím se jejich počet snižuje. 

Muži jsou na tom hůř

Statistiky Mezinárodní společnosti pro chirurgickou obnovu vlasů ukazují, že lidé přijdou o čtyřicet procent vlasů ještě před pětatřicátými narozeninami. A s přibývajícím věkem jejich procento stoupá.

Nejčastější příčinou jsou přitom geny. Způsobují přeměnu mužského hormonu testosteronu, který stahuje cévky v pokožce a ty následně oslabují vlasové cibulky. Protože testosteron je přítomný i u žen, vypadávají vlasy i jim, i když méně než mužům.

Za vypadávání vlasů mohou ovšem též civilizační choroby. "Ve velké míře je má na svědomí stres. Ten zvyšuje produkci volných radikálů, které pak napadají a oslabují vlasové cibulky. Špatné životní prostředí zase nepříznivě působí na vlasovou pokožku, kterou vysušuje a nevyživuje. Vlas kvůli tomu nemůže růst a vypadne," vysvětluje nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Vliv může mít i dieta

Velký vliv na úbytek vlasů má i hormonální nerovnováha způsobená těhotenstvím, porodem či menopauzou, ale také poruchou štítné žlázy, držením drastických diet či užíváním hormonální antikoncepce a jiných medikamentů, jako například antibiotik či léků proti srážení krve.

Posílit vlasové cibulky a zmírnit tím vypadávání vlasů lze za pomoci vitamínů a stopových prvků, jako je vitamín B, železo, selen, fosfor, měď a zinek. Důležitá je tedy vyvážená strava, v níž jsou všechny zmíněné výživné látky v dostatečném množství obsaženy.

Jak správně nakrmit vlasy? 

Možná vás překvapí, jak jsou pro vlasy důležité bílkoviny. Právě jejich nedostatek má často vliv na zhoršení kvality vlasů a zpomalení jejich růstu. Důležitá je ale i samotná péče o vlasy.

Že foukání fénem a rovnání žehličkou není pro vlasy nic zdravého napadne asi každého. Vlasy poškozuje také nešetrné česání a tahání nevhodným kartáčem nebo hřebenem.

Možná se nebudete chtít smířit se staronovým objevem, že vlasům škodí, když je myjeme příliš často. Vyplatí se odolat tlaku kosmetického průmyslu a nápisům na barevných lahvičkách 'vhodné pro každodenní mytí' - už při jednom jediném totiž můžeme přijít až o 300 vlasů.

Ačkoliv nám reklamy nabízejí zaručené kosmetické přípravky, šampony a kúry často obsahují silikony, které ucpávají vlasový váček a působí jako 'lepidlo', na němž se vypadlý vlas jen nepřirozeně přichytí. Proto je na místě zhodnotit vybranou vlasovou kosmetiku s dermatologem, případně chemické přípravky nahradit přírodními.

Zkuste lopuch a rybíz

Účinky přírody jsou k vlasům i pokožce ohleduplnější. Výborným pomocníkem jsou byliny, zejména pak výluh z lopuchu či lopuchový olej, který se vmasíruje do vlasů bezprostředně po umytí. Proti vypadávání vlasů účinkuje stejně dobře také černý rybíz.

"Jeho plody obsahují spoustu různých vitamínů, které mohou zároveň podpořit růst vlasů a posílit organismus před záněty. Pro růst vlasů je také důležitá lichořeřišnice, jež zároveň působí protiplísňově a protibakteriálně," radí bylinkářka.

Pomáhají i rostlinné hormony

Důležitá je i podpora organismu přírodními hormony, ať už ženskými (ptačí jeřáb, maliník, měsíček) nebo mužskými (kotvičník, dub, maralí kořen). Stopové prvky pro růst vlasů nám mohou dodat do organismu gemmoterapeutika z borovice, jedle či sekvoje.

Podle Jarmily Podhorná ze společnosti Naděje proti vypadávání vlasů skvěle účinkuje i lichořeřišnice, pokožku zase vyživí tinktury z pupenů jilmu, kaliny, libanonského cedru a topolu.

A tip od bylinkářky? Kúra, namíchaná z břízy, lichořeřišnice, penízovky, černého rybízu, borovice a vinné révy. Zabraňuje vypadávání vlasů a zlepšuje kvalitu vlasů i vlasové pokožky. Kromě toho se užívá při léčbě kožních problémů ve vlasech, jako jsou lupénka, ekzém či lupy.

Schwarzenegger překvapil skvělou formou. V 73 letech posiluje a tasí meč jako zamlada | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama