reklama

Jak Češi přestali tloustnout?

Češi rozhodně nepřestali být národem tlouštíků. Počet lidí s nadváhou už však přestal stoupat

Foto: Isifa/Thinkstock

Neradujme se předčasně, Češi rozhodně nepřestali být národem tlouštíků. Počet lidí s nadváhou už však přestal stoupat a na stejné úrovni se drží i podíl lidí s cukrovkou.

Už pátým rokem se podíl lidí s nadměrnou hmotností drží na stejné hladině. Prokázal to průzkum, už pátý od roku 2000, který sleduje populaci průběžně a zachycuje změny. Podle něj však víc než polovina všech dospělých - přesně 56 % - má nadváhu nebo trpí obezitou.

Přibíráme celý život

Je známé, že s výjimkou jistého jihoamerického indiánského kmene, který trpí neustálým nedostatkem potravin, lidé na celém světě s věkem přibírají.  Ani u Čechů (Moravanů, Slezanů...) tomu není jinak.

Nejméně obyvatelé ČR tloustnou po dvacítce - než sfouknou dort se třiceti svíčkami, váha jim ukáže "jen" o 1, 6 kg víc. Průběžně však tloustneme přibližně o čtvrt kila každým rokem. Nejvyšší přírůstek váhy se pak projevuje po šedesátce, kdy za pouhých deset let v průměru přibereme 3,6 kg.  U žen jsou však rizikovým obdobím i třicítka a čtyřicítka, kdy naberou nejvíc - obvykle v návaznosti na těhotenství a porody.

Doporučujeme: Biologické hodiny: Kdy a co jíst, abychom netloustli?

Pro zvyšování hmotnosti je typické jako místo bydliště malá obec s počtem obyvatel do dvou tisíc. Tam do pásma obezity či nadváhy spadá dokonce 67 % obyvatel.  A také téměř 60 % lidí neprovozuje vůbec žádnou pohybovou aktivitu.

Co způsobuje tloušťku?

Z průzkumu, který v rámci projektu Žij zdravě provedla společnost STEM/Mark, také vyplynulo, že nejvíc zvyšuje riziko tloušťky obezita v dětství. Z dětských cvalíků se stanou dospělí tlouštíci v 78 % případů. Dívky s nadváhou se v dospělosti promění v otylé ženy ve 42 %, u chlapců je to dokonce 90 %.

Co k tomu vede? Nízká pohybová aktivita, nepravidelná strava, malá konzumace ovoce a zeleniny, obliba jídel z fastfoodů - a tyto nesprávné životní návyky pak přetrvávají i v dospělosti. Pak se k nim přidává i vlastnictví automobilu, který už lékaři začali považovat za rizikový faktor růstu obezity.

Náš tip: 10 rad pro hubnutí, na které se často zapomíná

Co se týká jídla, je problém zřejmě složitější. Prokázal to nedávný pokus. Při něm téměř všichni, kteří si mysleli, že snědli velkou porci, dostali hlad později než ti, kteří si mysleli, že zkonzumovali jídla méně. Ve skutečnosti byly ale obě porce stejné! "Je to důkaz, že hlad není kontrolován jen fyziologickou nutností doplnit živiny a energii. Podílí se na něm mnoho dalších procesů, které si ani neuvědomujeme," píší autoři v úvodu studie.

Ženy hubnou lépe

Jak už z výzkumu víme, ženy se s hrozbou růstu hmotnosti vypořádávají o něco lépe. U nich se proto výskyt nadměrné hmotnosti dokonce mírně snížil. Jen 14 % "baculek" svou postavu nevnímá jako problém, zato mužů je spokojených se svou tloušťkou  86 %! Muži také pokračují v plynulém vzestupu váhy.

"Více než 55 % z nich má rizikový obvod pasu, tj. vyšší než 80 cm, a dokonce se ještě o dalších 7 % zvýšil počet mužů s vysoce rizikovým obvodem  nad 88 cm," upozorňuje MUDr. Martin Matoulek.

Lidí s normální váhou ubývá, protože je stále hodně tlouštíků, ale zároveň se zvyšuje i podíl lidí s podváhou. Ve věkové skupině 18 - 19 let je to dokonce pětina dívek, do 29 let ještě 11 % mladých žen. Podle známé bojovnice proti obezitě doktorky Cajthamlové má podváhu kolem 30 % dětí, které zároveň trpí podvýživou.

Jak se říká, dnes je normální být nenormální, a to platí i v oblasti váhy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Neuvěříte, z čeho se dá ztloustnout

Kde jsou v ČR nejlepší nemocnice?

Nejčastější zábrany při sexu: Jak je překonat?

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama