reklama

Hranolky: Pár důvodů, proč si nechat zajít chuť

Hranolky mají špatnou pověst a jsou k tomu dobré důvody. Pojďme si je zopakovat, než hodíte do friťáku další víkendovou dávku.

Foto: Isifa/Thinkstock

Hranolky mají špatnou pověst a jsou k tomu dobré důvody. Pojďme si je zopakovat, než hodíte do friťáku další víkendovou dávku.

Tuk

Je ho tam dost - v ideálním případě víc než desetina, konkrétně 13 %, a pokud nevychytáte správný postup a jsou nasáklejší, vyšplhá se obsah tuku až k úctyhodným 20 %. Takže nepřekvapí, že malá (opravdu malá, obvykle sníme víc) 100 g porce obsahuje 810 kJ neboli 193, 59 kcal.

Špatný tuk

Smažení a fritování dělá lahodnou chuť, ale vzniklý špatný druh tuku - nasycený tuk - obyčejnou bramboru promění v časovanou bombu rakoviny, cukrovky a srdečních onemocnění. V poslední době se sice přestalo o ních mluvit jako o původci všeho zla, ale právě nasycené tuky vědci neomilostnili.

Doporučujeme: Téma: Tuky

Pořád jsou považovány za původce ucpávání tepen a vytváření usazenin v krevním řečišti. Tyto nevhodné tuky také zvyšují hladinu špatného cholesterolu a tím, že zůstávají v těle dlouho, naopak snižují hladinu dobrého cholesterolu. V cévách se tvoří tukové shluky, které se v podobě voskových plat usazují na stěnách, ucpávávají je a vedou k mrtvici a infarktu.

Už příjem větší než 3 % těchto transtuků v denní potravě (zhruba 7 g, což je asi jedna porce hranolků) zvyšuje riziko vzniku rakoviny až o 50 %. Mohou za to transtuky, neboli transmastné kyseliny, což jsou nebezpečné rakovinotvorné látky. V přirozné formě téměř neexistují,  vznikají jen právě při přepalování určitých tuků. Mají sice stejné množství kalori jako ty ostatní, ale ucpávají tepny.  

Ještě horší karbohydráty

Brambory v syrovém stavu obsahují škroby,  což jsou polysacharidy. Zejména to platí o bílých bramborách, přibližně varného typu C, z nichž se hranolky připravují nejčastěji - aspoň ty kupované. A právě tento druh se v těle prokazatelně nejsnáze mění v cukr. Pokud jej nespotřebujeme hned, jeho energie se rovnou uloží do tukových zásob. Pokud konzumujete rychle se vstřebávající sacharidy pravidelně, v těle se zvýší produkce inzulínu. A pokud se inzulín dlouhodově vytváří ve velkém množství, v organizmu se rozvine inzulínová rezistence. A to je první krok k cukrovce.

Vůbec nejhorší chemikálie

Jíst často smažené potraviny lze tak trochu přirovnat třeba ke kouření cigaret. Při smažení dochází k tepelnému rozkladu látek, které jsou prokazatelnými karcinogeny. Přepalování škrobu v hranolkách z brambor vzniká spousta akrylamidu a glycidamidu, které vědci považují za jedny z viníků rakoviny.

Švédská studie publikovaná v časopise Journal of Agriculture and Food Chemistry zjistila, že při smažení nebo pečení při vysokých teplotách (vyšších než 120 °C) po delší dobu se může akrylamid vytvořit v mnoha potravinách, zejména v těch s vysokým obsahem škrobu. Jsou to kromě hranolků také čipsy, sušenky a bohužel i knackebrot.

Proti hranolkům tak mluví hned čtyři vážné důvody. A to jsme ještě nemluvili o tom pátém - o soli.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Experiment dvojčat: Tuk vs. Cukr. Kdo zhubnul víc?

Vyplachujte nos solí. Zaženete rýmu, chřipku i alergii

Výrobci dávají do cigaret nové látky. Zabíjejí víc

 

 

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama