reklama

Dnes nic nedělejte. Zasloužíte si to

Odpočinek není lenost ani zločin!

Foto: Isifa/Thinkstock

Boží hod nebo druhý svátek vánoční se vyznačuje nejlepší tradicí, která by se měla vážně dodržet. V tento den se nemělo nic dělat.

Takový den klidu se náramně hodí všem, kdo před vypuknutím svátků prožívali samý stres, a určitě nejen v práci. Úklid,  balení dárků, pečení, nákupy a a negativní energie z davů, valících se nákupními centry, si vybraly svou daň. Shoďte ze sebe následky předvánočního šílenství a  odpočinkem udělejte něco pro své zdraví.

Na drobky nekoukejte

Podle starých českých tradic se 25. prosince neuklízí a nezametá (a ani neluxuje - ty drobky z rohlíčků tam stejně za půl hodiny budou znovu!), dokonce ani postele se nemají stlát. Rušno smí být  jen v kuchyni, aby se na Boží hod mohlo opravdu hodovat. Nebo dejte přednost smaženému kaprovi či řízku se salátem od včera, a doporučovaný klid rozšiřte i na sporák.

Doporučujeme:

Hlavní vánoční svátek je vlastním dnem oslavy narození Ježíše Krista, tedy samotné podstaty  Vánoc. V západních zemích, kde se na na náš Štědrý den ještě pracuje, jde vlastně obvykle o první volný den s nadílkou dárků a slavnostním obědem.

U nás měli v tento den měli lidé zbožně rozjímat, a bývalo zvyklostí zajít do některého z kostelů na mši, které se říkalo "hrubá".

Zázračný chléb

Tradiční bývaly také procházky po kostelích, kde už konečně leží v jesličkách Ježíšek a nejen děti se dojímají prostotou i nádherou vystavených betlémů. Mírný pohyb také pomohl srovnat zažívání, postižené "hodobožovým" hodováním. Tradičně to byla  pečínka (husí, kachní či vepřová) s knedlíky a zelím.

Říká se, že chléb upečený na Boží hod vánoční má zazračnou moc. Dokáže prý uzdravovat a může i splnit i přání přání. Ovšem nesmíte z něj ukrajovat vypečenou kůrku,  to byste prý "ukrajovali Ježíškovi paty," a tajné sny by se vám nesplnily. Podobně mají působit i vajíčka snesená také 25. prosince, takže pokud máte známou slepici, s níž se přesně domluvíte, štěstí vás v dalším roce nemůže minout.

Hádej, kdo přijde na oběd?

Po domáckém duchu Štědrého dne začíná na Boží hod vánoční období sekávání, hostů, velkých rodinných sešlostí a hostin - tedy návštěv, vítaných více či méně. Na tento den se totiž posupně rozšířila a přenesla štěpánská tradice koled a obcházení sousedů.

Poklid a zadumanost tohoto dne tak může dramaticky změnit návštěva strýce Bedřicha s chotí nebo tchynino povytažené obočí nad vaší domácí verzí knedlíků ke svátečnímu obědu.

Na svatého Štěpána 26. prosince už dětských koledníků moc nepotkáme, o to víc se setkáváme s příbuznými a známými. Ale i když vám babi Jaruška leze na nervy už dlouho, nezatracujte rodinné setkávání. Má svůj význam a i když se to nezdá, dokonce i svou pozitivní hodnotu.

Pocit sounáležitosti k většímu okruhu lidí může dodat pocit lepší životní stability, klidu a bezpečí, což dokazují i vědecké studie.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dejte si na ně pozor: 10 žroutů životní energie

Vede častý úklid k neplodnosti? Překvapivý objev!

Mužská obřízka: Kdy je dobré do toho jít?

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama