reklama

Co všechno nevíte o sexu a nenapadlo vás se zeptat?

I dnes ženy vědí o sexu a antitkoncepci žalostně málo. Možná právě dnes, protože hledají informace na špatném místě a podléhají mýtům.

Foto: Thinkstock

Nedávný výzkum odhalil paradox: přestože mají ženy větší přístup k informacím  než kterákoli generace před nimi, neznalost sexu a antikoncepce mezi nimi přetrvává.

Přestože jsou dnešní dvacátnice, narozené v novém tisíciletí, chytrou generací, nový výzkum zjistil, že nemají dostatek znalostí. Proto do sebe neustále cpou hormonální pilulky (41 procent dotázaných), ačkoliv existují šetrnější, účinnější a výhodnější metody, jak zabránit početí - tzv. dlouhodobá antikoncepce.

Kde leží bod G?

Když téměř šest tisíc Evropanek (včetně ČR) a Kanaďanek odpovídalo na  dotazník, ukázalo se, že vědomosti získávají z 50 % na internetu a sociálních médiích jako Twitter a Facebook,  25 procent od přáte1 a 17 procent z časopisů pro ženy. U nás jsme na tom ještě dost dobře: v České republice je dosud jedním ze zásadních zdrojů pro získávání informací o antikoncepci lékař, a to u 78,4 procent žen z celkového počtu oslovených 500 žen ve věku 20 až 29 let.

Doporučujeme: Pilulky nejsou pro každého, připomíná gynekoložka

Ale i tak nebyly výsledky nijak slavné. Hlavní poznatky z výzkumu společnosti Bayer v ČR ukázaly:

  • 9 ze 100 žen užívajících antikoncepci je přesvědčeno, že během menstruace nelze otěhotnět
  • více než polovina respondentek neví, že bod G je součástí pochvy
  • 44 procent dnešních dvacátnic užívajících antikoncepci je mylně přesvědčeno o tom, že metody dlouhodobé antikoncepce (LAC) nejsou  vhodné pro ženy, které dosud nerodily

Tohle mi neřekli...

Ukázalo se také, že i když ženy považují lékaře v oblasti sexu a antikoncepce za autoritu, téměř čtvrtina od nich tyto informace nikdy nedostala. A tak spousta z nich ještě vůbec neslyšela o dlouhodobé antikoncepci a 75 procent z nich  ji úplně vyloučilo kvůli mýtům, které o ní posbíraly bůhví kde. 

  • 34 procent žen je mylně přesvědčeno o tom, že LAC může poškodit dlouhodobou plodnost
  • 23 procent žen si nesprávně myslí, že zavádění LAC bude bolestivé
  • 19 procent žen podléhá nesmyslným tvrzením, že LAC změní jejich postavu. 

Tyto metody zahrnují nitroděložní tělíska s hormonem nebo nitroděložní tělíska s mědí a implantáty. Jde o alternativu antikoncepčních pilulek, tedy bezpečný a účinný způsob, který dlouhodobě chrání před nežádoucím otěhotněním. Často dokonce úplně bez hormonů, nebo jen s místním účinkem. U obou druhů z tisíce otěhotní pouze dvě ženy. U pilulky je to až 90 případů z tisíce, a to už je rozdíl.

Informace hledejte tam, kde jsou

Velkým plusem je také fakt, že i tělíska s hormony působí především  lokálně, tedy přímo v děloze, a víceméně tak neovlivňují hormonální hladinu ženy. To může hrát důležitou roli nejen pro ty, kdo cizí umělé hormony v těle prostě nechtějí, ale především pro ty, kdo je mít nemohou. A to z nejrůznějších důvodů, například při zvýšeném riziku trombózy.

Přečtěte si: Tělísko - antikoncepce i bez hormonů

Dalšími rizikovými faktory jsou například obezita, vysoký tlak, kouření, cukrovka, epilepsie, migrény nebo poruchy jaterních funkcí, což u tělísek neplatí. Nevedou také ke zvyšování váhy, což je velké plus.

Mnohá z nich jsou hodná i pro úplně mladé dívky. Jsou totiž opravdu maličká a díky své pružnosti se adaptují na každou velikost dělohy. Pokud jsou pro vás tyto naše informace aspoň zčásti nové, pak jde o dobrý příklad, že je dobré je hledat tam, kde opravdu jsou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Další hrozba antikoncepce: Zničená střeva

Cholesterol: Opravdu škodí tak, jak si myslíme?

Neuvěřitelné: Zhubnout se dá ve spánku. Jak?

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama