reklama

Co všechno léčí chlad: Ekzém, lupénku i hemoroidy

Nebojte se mrazu. Posílí vás a zbaví mnoha potíží.

Foto: Isifa/Thinkstock

Studené zábaly používáme na sražení horečky a na záněty, přikládáme pytlík se zmrzlou zeleninou na naraženiny, otoky i bolest hlavy, ledujeme ránu po vytrženém zubu, a jistě byste vyjmenovali spousta dalších možností, jak chlad léčí.

Terapie chladem je využívána odedávna. "Doktor Mráz" léčil nejrůznější neduhy i v našich končinách. Klasické jsou metody přikládání ledu či sněhu na ránu nebo Priessnitzův zábal, kterým je Česko proslulé po celém světě. 

Umíte správného "pryznice"?

Víte ale, jak se to správně dělá? Studený obklad  má způsobit lokálního prokrvení, takže by namočená látka jako první vrstva měla pořádně přilnout. Následně ji překryjeme suchou tkaninou. Pod obkladem se nejprve teplota sníží a dochází ke stažení cév, což trvá 2-3 minuty. Poté se cévy naopak rozšíří.

Doporučujeme: Téma: Voda a její působení na člověka

Tato fáze by měla trvat 30-40  minut. Mikroténový pytlík proces urychlí. Nakonec se na místě teplota zvýší a dojde k přehřátí, přičemž  tato  fáze by neměla překročit 80 minut. Po dvou hodinách se tedy obklad sundává a další se přikládá nejdříve po třech až čtyřech hodinách.

Použít ho můžete nejen na krk při angíně, ale i při laryngitidě, horečce (nad 38 ° C), na hrudník při suchém dráždivém kašli, na klouby při revmatických obtížích, pro uvolnění namoženého svalstva a mnoha dalších potížích. Obklady můžeme přikládat na krk, dolní končetiny, kotníky, hrudník, ale i na celé tělo. Priessnitzův obklad je dlouhými léty osvědčený přírodní postup, který vede ke zlepšení prokrveného místa a tím ke zrychlení hojivých procesů v těle.

Hlavní slovo v léčbě podle Vicence Priessnitze nemá ani  tak  voda, jako správné a záměrné střídání teplot při zábalech a koupelích. Právě chlad má totiž příznivé účinky při mnoha problémech.

Zmrazte otok i hemoroidy

Především je výraznou pomocnou a preventivní léčebnou metodou při zmírňování bolesti a zmenšování otoků. Při teplotách do -100°C hovoříme o terapii chladem neboli hypotermii.

Jakékoliv poškození tkáně má za následek zánět - postižené  místo a jeho okolí oteče, zčervená, hřeje a bolí. Pokud  počínající zánět bezprostředně a dostatečně ochladíme, způsobíme zúžení cév. Tím omezíme přísun krve do postiženého místa a otok vůbec nevznikne. Pomocí speciálního prostředku na vkládání do konečníku se tak dají léčit dokonce i hemoroidy.

Chlad také zpomaluje metabolismus buněk: netvoří se látky poškozující tkáně a způsobující bolest. Ovšem pozor! Je důležité,  aby chlad nepůsobil na místo příliš dlouho. Při delším působení chladu se cévy opět reflexně rozšíří a naopak se proudění krve znovu zvýší. Patentovaný  prostředek  Hemor-rite(TM) má z tohoto důvodu po zchlazení funkční teplotu 4  až 8° C a  aktivní  může být po dobu 8 minut.

Ekzémy, lupénku i astma nechte v komoře

Terapie teplotami nižšími než -100° C se nazývá stimulační  kryoterapie - neboli terapie suchým mrazem. Kryoterapie se  aplikuje  jako celotělová nebo lokální, nejčastěji v kryokomorách. Ovlivňuje  různou intenzitou v podstatě celý  organismus. Pacient je vystaven nízkým teplotám na jednu až tři minuty.

Vyvolají se tak výrazné biochemické, hormonální a  imunologické reakce. Zrychlí se metabolismus tkání i  vyplavování  toxinů. Vyplavují se endorfiny, což posílí  výkonnost imunitního systému.

V neposlední řadě vyvolá vstup do chladové komory také masivní lymfodrenáž. Při  opakovaných vstupech se díky stimulaci lymfy údajně snižuje alergická  pohotovost organizmu a výrazně se zlepšuje hojení ekzémů,  lupénky či astmatu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Mrtvice v Česku: Proč má horší následky než jinde?

Bolest v kyčli. Začíná nenápadně, končí zkrácenou nohou

Co zbaví bolesti každá záda: Vyberte si postup sami

  

reklama
Doporučené recepty
    reklama