reklama

Co se děje s tělem, když se lekneme? O svědomí nejde

"Kdo se leká, nemá čisté svědomí." Ale ono to tak není úplně pravda. Co se s námi děje?

Foto: Thinkstock

Co je prank?

Přímo neexistuje překlad. Ale lze o něm hovořit jako o "habaďůře", "nachytávce", "lumpárně", "udělat si z někoho dobrý den". Nejlepší je, když vy sami se jako pranker angažujete do celé situace. Musíte působit důvěryhodně a částečně předvídat, jak by dotyčný zareagoval,

"Kdo se leká, nemá čisté svědomí." Ale ne tak úplně. I ten největší svatoušek zažívá svíravý pocit při leknutí, kdy rychleji jedná, než myslí. Co se děje v těle, když dostane impuls, že mu nejspíš jde o život?

V těchto dnech vrcholí Halloween, strašidelný svátek, který má kořeny v USA. I když tento novodobý trend nemusíte, rozhodně se mu kolem 31. října, kdy se slaví v anglosaských zemích, respektive 2. listopadu, který si v Česku připomínáme jako Dušičky, nevyhnete. Na každém rohu na vás vykouknou vyřezané dýně, děsivé masky, šílené make-upy, kina a televize plné hororů a kamarádi lační po tom, aby vás vylekali. Ano, ve světě se takzvané pranky (nachytávky) staly v posledních měsících velmi oblíbenou činností.

Co se děje v našem těle při leknutí?

Za vším hledejte mozek, respektive část středního mozku, které se říká mezencefal. Představte si, že v momentě, kdy jste vystaveni silnému podnětu, se spustí jakýsi "obranný" proces. Je rychlejší než putování vysvětlení do mladší části mozku. Názornou ukázku najdete v následujícím videu.

Podnět vnímáte všemi smysly - čichem, zrakem, sluchem... Při vystrašení začnou nadledvinky automaticky vyplavovat adrenalin, který se postará o lepší reakce, rozšíří se zornice pro dokonalejší vidění, roztáhnou se cévy, které vedou do svalů, mozku i plic, abyste byli připravení na útěk či boj. Instinktivně z úst vyjde křik, začnete se potit, což má dva důvody, nepříjemný pach a kluzkost kůže, kterou se tak nepříteli mnohem hůře chytá. Většinou tento stav po pár vteřinách opadá, protože mozek rozpozná, že nejde o reálnou hrozbu.

Doporučujeme: Tohle se bude hodit: Jak se zbavit strachu z létání?

Obranná reakce započne desetkrát dříve, než samotné vyhodnocení situace. Jednoduše řečeno, vyplašíte se dřív, než zjistíte, že šlo jen o vydařený vtípek.

Strach probíhá ve třech etapách:

  1. Ztuhni: Obranná reakce každého živého tvora.
  2. Utíkej: Zachránit si život za každou cenu.
  3. Bojuj: Pokud nejde utéci, pokus se nepřítele zneškodnit.

Dělej mrtvého brouka

Často se stává, že člověk ve velmi vypjaté situaci může i leknutím omdlít. V tu chvíli klesá tlak krve. I zvířata reagují v případě nebezpečí přehnaně. "U nich lze tuto reakci vysvětlit z hlediska evoluce. Když se při mnoha situacích nabízela při ohrožení života strategie "předstírám, že jsem mrtvý", díky čemuž případný predátor nebo nepřítel ztratí zájem," vysvětluje Marco Stella, kurátor Hrdličkova muzea člověka pro web prirodovedci.cz.

U lidí jde o jinou věc. Existují jedinci, kteří jsou slabší povahy a jejich mozek nezvládne zpracovat tak silný podnět. A co se následně stane? Jakýsi "restart" organismu, aby nebyl dál přetěžován - omdléváme.

Kdy lekání není normální

Pokud sebou trháte při každém zazvonění telefonu, bouchnutí dveří či pípnutí SMSky, měli byste navštívit lékaře, přesněji řečeno psychologa. Ten vyloučí, zda netrpíte duševní nemocí.

Co může být příčinou nadměrného lekání:

  1. Dlouhodobé vystavování stresu.
  2. Nedostatek spánku.
  3. Deprese.
  4. Přehnaný strach o vlastní život.
  5. Fobie ze smrti.

Nebezpečný stav

Baví vás děsit ostatní? Zkuste se zamyslet nad tím, jak byste zareagovali vy, kdyby se vám přihodilo něco podobného, jako na následujícím videu. Tento prank jistě přivodil nejeden infarkt.

Pokud máte silné nervy, podívejte se na 10 nejlepších hororových "habaďůr". Chudáci lidé.

Skutečně, pro osoby se slabším srdcem, vyšším tlakem a vůbec s nalomeným zdravím, může být leknutí i smrtelné. V takové situaci začneme zrychleně dýchat a naše tělo dostane velké množství kyslíku. Když dech co nejrychleji nezklidníte, může docházet ke svalovým křečím. Někomu se zkroutí prsty u ruky, jiní pocítí bolest ve stehně či v paži. O možnosti infarktu či případného zranění hlavy při omdlévání ani nemluvíme.

Náš tip: 10 hororů, které byste měli vidět i bez Halloweenu

Než se budete chystat vylekat tchyni či přítelkyni, dobře si vše promyslete, může se stát leccos. A k újmě zrovna nemusí přijít jen napálený. To, že se pranky někdy nevyplatí, se přesvědčíte v následujícím videu. Opět výtah, leknutí, strach... Jen tentokrát vše nedopadne dobře (čas 00:53).

Lekáte se? Napálili jste někdy někoho? Napište nám o svém zážitku v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hormony nejsou jen výmluva: Které brání v hubnutí?

Láska v 80: Dojemné video, které bourá internet

Jezte jídlo podle barev, pomůžete celému tělu


reklama
Doporučené recepty
    reklama