reklama

Hormony nejsou jen výmluva: Které brání v hubnutí?

Hormony řídí prakticky všechny pochody v těle. tedy i hubnutí nebo tloustnutí. Možná je to ale malinko jinak, než bychom rádi věřili...

Foto: Thinkstock

Nafouknuté břicho, pleť posetá pupínky, rozostřené smysly. Za tím vším stojí chemické látky, jejichž vliv na fungování těla často podceňujeme. Přitom jsou leptin, ghrelin, testosteron, estrogen a další hormony klíčem ke krásné postavě.

Jíte zdravě, sportujete a stejně se pohybujete v kolotoči nadváhy? Viníkem je pravděpodobně hormonální bouře ve vašem těle. Hormony ovlivňují tělesné procesy jako hlad, žízeň, trávení, ukládání tuků, tvorbu svalů nebo sexuální touhu. Pokud je některého v těle víc, automaticky tím narušuje rovnováhu ostatních a tím vzniká řetězová reakce. Na jejím konci je mimo jiné obezita. Které hormony vám tedy brání zhubnout

Leptin - zajistí, že se cítíte najezení

Je známý jako hormon sytosti. "Ve spolupráci s hormony štítné žlázy, kortizolem a inzulinem určuje tělu, jak velký má hlad, jak rychlé bude spalování jídla a jestli se přijaté kalorie uloží do tukových buněk či použijí na energii," uvádí hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Monika Bartolomějová. Při správném fungování pomáhá leptin zmenšovat dlouhodobé tukové zásoby. Při špatném fungování člověk necítí sytost, což ho nutí stále jíst.

Doporučujeme:

Protože se leptin tvoří v tukových buňkách, platí jednoduchá rovnice: čím více máte v těle tuku, tím více máte také leptinu. Avšak neznamená to automaticky, že tím menší je hlad. Právě naopak - větší množství leptinu v těle vyvolává rezistenci na něj, takže organismus ztrácí schopnost vnímat jeho signály.

Ghrelin - zvyšuje chuť k jídlu a uspává

Jeho známějším označením je hormon hladu. Vytváří se v tenkém střevě, dvanáctníku a žaludku, odkud putuje do mozku a zvyšuje chuť k jídlu. Přelstít tento hormon je podle nutriční specialistky možné pomalým vychutnáváním jídla. Právě pomalé zaplňování žaludku dá prostor k postupnému klesání hladiny ghrelinu. Kromě pocitu hladu pomáhá ghrelin člověku přecházet do všech spánkových fází. Přitom ve čtvrté  fázi spánku se uvolňuje růstový hormon a REM fáze přispívá k ochraně hladiny leptinu.

Inzulin - udržuje hmotnost, ukládá tuky

Snižuje hladinu glukózy (cukru) v krvi. Poté, co sníte potravinu obsahující sacharidy, je rozštěpena na jednoduché cukry, jež se uvolňují do těla a zvyšují hladinu krevního cukru (glykémii). "V reakci na to začne slinivka břišní uvolňovat do těla inzulin, který umožní prostup glukózy do buněk a její využití jako zdroj energie," popisuje Monika Bartolomějová.

Je-li glukózy více, než stačí buňky spotřebovat, inzulin podpoří tvorbu jaterního nebo svalového glykogenu, který je zásobárnou energie. Glykogenu se však může uložit jen určité množství, navíc svalový glykogen může být spotřebován pouze ve svalech. Další glukóza je proto za účasti inzulinu přeměněna na mastné kyseliny, které se ukládají v podobě triglyceridů jako zásoba energie na pozdější využití. Zkrátka "špeky".

Přečtěte si:

Pokud tento proces funguje správně, pomáhá podle Bartolomějové udržovat hmotnost. V případě, že jíme dlouhodobě přemíru sacharidů, slinivka posílá do těla více inzulinu. Buňky již ale nejsou schopny přijímat více glukózy a tak přestanou na inzulin reagovat. Vzniká tzv. inzulinová rezistence a rozvíjí se cukrovka 2. typu. V návaznosti na to směřuje inzulin větší množství kalorií k uskladnění v podobě tuku - a nadváha je na světě.

Estrogeny - zvyšují váhu i "hodný" cholesterol

Ženské hormony jsou důležité i pro funkce mozku, srdce a kostí nebo čistou pleť. Tvoří se hlavně u žen a podmiňují ukládání tuku v oblasti prsou, boků a stehen. Malé množství se však vytváří také v mužském těle. "Mnoho uměle vytvořených estrogenů přijímáme z vnějšku (hormonální antikoncepce, pesticidy a plasty v okolí, přídatné látky v potravinách)," vysvětluje odbornice na krásu Petra Řehořková z Petra Clinic. Nadbytek estrogenu způsobuje vyšší riziko rakoviny, diabetu, neplodnosti a dalších vážných onemocnění. Kromě přijímání tohoto hormonu z potravin a z okolí způsobuje jeho nerovnováhu také stres.

Estrogeny mají řadu forem, z nichž jednou je estradiol, tzv. hormon mládí. Tato forma snižuje tvorbu inzulinu a zvyšuje tvorbu hodného cholesterolu (HDL), zatímco snižuje tvorbu zlého cholesterolu (LDL). Štíhlé postavě pomáhá také vytvářením pocitu sytosti a udržováním vysoké hladiny energie, takže i díky němu máme chuť do cvičení.

Dalšími hormony, které mají vliv na naši váhu, jsou například stresové jako adrenalin, kortizol či noradrenalin, nebo známý testosteron. Ten se s přibývajícími kilogramy mění na estrogen, který negativně působí na naši váhu.

Opravdu jsme to, co jíme

Klíčem k rovnovážnému stavu hormonů a správnému fungování metabolismu je v první řadě jídlo. Jezte potraviny co nejméně obohacené o přídatné látky (konzervanty, hormony), lépe bio produkty a používejte základní potraviny, ne polotovary. Dále pamatujte na aktivní život a odpočinek prožitý s přáteli, s koníčky a spánkem. Inspirací pro zdravé tělo a duši vám může být řecký ideál kalokagathia. A pokud máte pocit, že vám tělo nefunguje, jak by mělo, nechte se vyšetřit u lékaře. Z vyšetření může vyplynout nadbytek či nedostatek některých hormonů.

Klaus: Bát se covidu je srabácké, žijeme v bláznivé době, bojíme se víc lidí než virů | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama