reklama

Tohle se bude hodit: Jak se zbavit strachu z létání?

Jestli jste ještě nedávno strach z létání neměli, je dost možné, že jste ho v souvislosti s událostmi z posledních týdnů dostali. Neuškodí tedy připomenout pár základních kroků, jak si obavy nepřipouštět, nebo ještě lépe jak se jich zbavit.

Foto: Profimedia.cz

Jestli jste ještě nedávno strach z létání neměli, je dost možné, že jste ho v souvislosti s událostmi z posledních týdnů dostali. Neuškodí tedy připomenout pár základních kroků, jak si obavy nepřipouštět, nebo ještě lépe jak se jich zbavit. Přece si tím nenecháte třeba zkazit dovolenou...

A pokud už dlouhodobě raději i do vzdálených destinací jezdíte autem a jste smíření s tím, že někam dál se nepodíváte, protože byste museli letět letadlem, čtěte ještě pozorněji. Byla by totiž velká škoda nechat se takhle omezovat svým vlastním strachem.

Jak tedy na to?

1) Podívejte se na statistiky

Je přirozené, že pohyb ve výšce deseti kilometrů považujeme za nebezpečný, ale ve skutečnosti je létání nejbezpečnější formou dopravy. Když se podíváte na statistiky, mnohem pravděpodobněji se vám něco stane v autě, v autobuse, dokonce i ve vlaku. Nebezpečnější je dokonce i chodit pěšky. A přestože se v posledních dnech zdá, že padá jedno letadlo za druhým, pořád to statistiky nijak zásadně nemění.

2) Zjistěte si informace

Pokud se nenecháte tak snadno ukonejšit, podívejte se i na další fakta. Například na to, kolik peněz se ročně investuje do létání a kolik například do přepravy autobusem. Opravdu velký podíl z této sumy pak jde především na bezpečnost. Kromě toho stát se pilotem je mnohem, mnohem těžší než se stát řidičem autobusu. Do kokpitu mohou usednout jen opravdoví profesionálové, zatímco řidičů autobusu je potřeba tolik, že na tak důkladné proškolování není ani náhodou čas.

3) Vezměte si ponaučení

Lidé pracující v leteckém průmyslu, ale třeba i politici si z každé letecké havárie berou velké ponaučení a poté dělají maximum, aby k něčemu podobnému už nikdy nedošlo. Jen si vzpomeňte, jak se zpřísnila bezpečnostní pravidla na letištích po 11. září. Nyní se zase přestalo létat přes inkriminovanou část Ukrajiny. Zkuste se na to tedy dívat podobně, a i když s tím mnoho nenaděláte, také se z toho poučte.

4) Zabavte se, nenuďte se

Jakmile dosednete do letadla, vyndejte noviny, křížovky, nebo si alespoň do sluchátek pusťte hudbu, nebo třeba audioknihu. Na strach tím sice úplně nezapomenete, ale aspoň přestanete vnímat hučení motoru, výšku, turbulence a podobně. Let vám tak také mnohem rychleji uteče.

5) Procházejte se

Pokud je to možné, v letadle se několikrát projděte. Zajděte si na záchod, i když se vám nechce. Protáhnete si tělo, zvyknete si na prostor letadla, a třeba se dáte do řeči s letuškou či stevardem, kteří vám poví, že už létají deset let a ještě nezažili nic hrozného. A pokud náhodou zažili například nějakou závadu, povypráví vám, jak skvěle to zvládli a jak se díky technice a zkušenému pilotovi vůbec nic nestalo.

6) Hledejte i dobré zprávy

Lidé se strachem z létání mají ve zvyku sledovat filmy a dokumenty o leteckých haváriích a znají je nazpaměť. Jenže existují i dokumenty o nehodě letadla, která ale dopadla dobře, nikomu se nic nestalo a z pilota se stal hrdina. Vyhledávejte takové zprávy, je jich víc než dost. Pamatujete si třeba, jak v roce 2009 pilot airbusu zázračně přistál na řece Hudson v New Yorku?

7) Zajděte si na exkurzi

Pražské ruzyňské letiště pravidelně pořádá exkurze po svém areálu. Dozvíte se tam, jak celý letový provoz funguje, a zjistíte i, jak fungují samotná letadla. Jak se o ně místní zaměstnanci před každým startem starají a podobně. Když do toho trochu proniknete, určitě vás to uklidní a začnete velkým strojům víc důvěřovat.

8) Vyhledejte odborníka

Kdyby žádná z těchto rad nepomohla, zajděte si za odborníkem, ať máte klid. Můžete vyhledat psychologa, ale existují i speciální kurzy, které vás strachu zbaví. Existuje dokonce i trenažer, na kterém si vyzkoušíte, jaké to je létat a řídit letadlo. I to pomáhá.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

6 tipů, na co nezapomenout před dovolenou

Jak vznikl strach z pátku 13. a co vás ochrání?

Egypt, Chorvatsko, Řecko: Kolik tam zaplatíte za léčbu?

Sestavuje Národní sbírku zlozvyků: Věci, které dělám, musejí mít koule, říká Šedá | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama