reklama

Co se dá vyčíst z oka? Nemoc srdce, jater i AIDS

Oko - do duše okno, pravila už Babička Boženy Němcové. A myslí si to i lékaři.

Oko - do duše okno, pravila už Babička Boženy Němcové. A myslí si to i lékaři.

Irisdiagnostika - tedy stanovení diagnózy z oční duhovky - tvořila významnou součást medicíny dokonce  už ve staré Číně a ještě předtím v Egyptě, a zabývají se jí i dnešní zastánci alternativní léčby. Někdy se zkoumá i panenka, oční bělmo i kůže kolem očí.

Co v oku, to na srdci

Každá část duhovky má ukazovat stav určité části těla, orgánu či systému. Odráží orgány těla a v průběhu života zaznamenává jejich přednosti či oslabení, přetížení, hypo nebo hyperfunkci či kvalitu jejich cévního a nervového zásobení.

Doporučujeme: Téma: Zrak

Na tom se shodnou i s klasickou medicínou. Ne nadarmo se říká, že o skutečném věku člověka vypovídá stav jeho cév. Oční cévy totiž podléhají stejným změnám kdekoli jinde v organismu, především v mozku, srdci či ledvinách. V oku jsou však dostupné a viditelné, takže mohou být vyšetřeny a poskytnou tak obraz zdraví našeho srdce a cévního systému.

Klasická medicína dokáže také z vyšetření očí poznat diabetes,vysoký tlak, špatný metabolismus tuků , určitý druh postižení jater (Wilsonovu chorobu) a některé další vzácné nemoci.

S AIDS na očním?

Při komplexním očním vyšetření je možné odhalit nádory na mozku, nitrooční nádory, některé druhy leukémie, infekční onemocnění typu borelióza či toxoplazmóza nebo pásový opar. Možné je rozpoznat i počínající autoimunitní onemocnění, která postihují nejprve oči, poté ledviny, srdce, kůži a pohlavní orgány. V některých případech odhalí vyšetření zraku také virus HIV.

Oči prozradí hodně i při jiných nemocech. Otoky mohou signalizovat nedostatečnou funkci štítné žlázy, napuchlá oční víčka zhoršený stav ledvin. Zduření tkáně pod víčky napovídá nahromadění hlenu v močovodech, vaječnících či v děloze, což vytváří vhodné  prostředí pro množení  bakterií a tím i vznik zánětů. Malé žlutobílé skvrnky na vnitřním okraji víček prozrazují postižení jater i zhoršené zpracování tuků a ucpávání tepen.

Mapy na oči

Jak to ale bude probíhat, pokud se svěříte do rukou iridologa? Nejdřív vám v  podrobném rozlišení vyfotografuje duhovku a pak ji důkladně porovná s tabulkami a mapami. V nich je však kámen úrazu. Nebývají stejné, což podle skeptiků potvrzuje nevědecký charakter této metody.

Mapy jsou ovšem vždy tak složité, že se v krátkosti nedají popsat. V principu však platí, že jednotlivé části - kruhy - duhovky se vážou k orgánům nebo funkcím lidského těla.

První od panenky má vztah k žaludku, druhá ke střevům, třetí ke kardiovaskulárnímu a lymfatickému systému. Čtvrtá ke žlázám a tělním orgánům, pátá ke svalům a šestá (nejdále od středu) se vztahuje ke kůži a vyměšování.

Levá duhovka odpovídá levé straně těla. Obecně se dá říci, že stav orgánů a funkcí horní části těla se odrážejí v horní části duhovky a orgány a funkce dolní části těla v dolní části duhovky.

Co dál se dá vyčíst z očí?

Bílé skvrny na duhovce údajně vznikají následkem zánětu, přílišného dráždění a stresu. Tmavé skvrny se prý objevují, když některá část těla nepracuje správně

zdravých lidí je barva duhovky jednotná a vlákna nahuštěná blízko od sebe bez známek přerušení. Pokud je barva duhovky celistvá, ale struktura vláken je uvolněná, naznačuje to občasné zdravotní problémy. Odbarvení, barevná nerovnost, pigmentová ložiska nebo deformace ve vláknech mohou naznačovat větší potíže. Větší mezery ve stavbě pak už svědčí o zdravotních potížích, vyžadujících léčení.

Až se podíváte sami sobě do očí, především tam hledejte známky prohřešků proti zdravému životnímu stylu. V těch se totiž nezmýlíte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

7 jídel pro váš bystrý zrak

Zázračné ovoce: Zábava na večírku i pomoc při cukrovce

Tloustne se z topení. Uberte a uvidíte!

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama