reklama

Čínská léčba neplodnosti: Těhotná hned druhý den?

Touha po dítěti mívá v současné době často podobu únavného maratonu po lékařských ordinacích, počítání, zklamání... Stále více žen včetně známých osobností proto hledá řešení v tradiční čínské medicíně, která je v léčbě neplodnosti velmi úspěšná. Odborníky na gynekologii "po čínsku" máme naštěstí i u nás.

Foto: Profimedia.cz

Touha po dítěti mívá v současné době často podobu únavného maratonu po lékařských ordinacích, počítání, zklamání... Stále více žen včetně známých osobností proto hledá řešení v tradiční čínské medicíně, která je v léčbě neplodnosti velmi úspěšná. Odborníky na gynekologii „po čínsku" máme naštěstí i u nás.

V čínské medicíně je neplodnost jedním z hlavních témat. Mít velký počet zdravých dětí totiž bylo konfuciánskou povinností vůči císaři - kdo neměl nebo nemohl mít děti, těšil se mnohem menšímu společenskému postavení než soused s mnohačlennou rodinou. Čínská medicína tedy pro problematiku neplodnosti rozvíjí léčebný systém už několik tisíc let. Jediný rozdíl oproti minulosti je v tom, že zatímco dříve se na neplodnost nahlíželo jako na výhradně ženský problém, současná čínská medicína souhlasí s tou západní; v celé polovině případů je problém na straně mužů.

Ženská otázka

U žen je klíčovým momentem v cestě za dítětem pravidelná menstruace - důkaz správného fungování vaječníků a sliznice. Prvním krokem je tedy v čínské medicíně srovnání cyklu, což ovšem bývá u současných žen, zvyklých na antikoncepci, velký problém.

„Když se v pubertě nepovede správný menstruační cyklus, západní lékař to velmi často řeší hormony. Je však třeba zdůraznit, že s antikoncepcí neprobíhá menstruace, ale pseudo-menstruace. Nic se tím neopravuje, neřeší, problémy se jen překryjí a my takto ztratíme signály, jak na tom organizmus reálně je. Patologie se, zavřená pod pokličkou, vyvíjí dál," vysvětluje odborník na čínskou medicínu, MUDr. Jozef Lucký z pražské TCM Clinic.

Na to, že něco není v pořádku, žena velmi často přichází dokonce až po deseti, dvaceti letech spokojeného života, když vysadí antikoncepci a chce otěhotnět. Pak trvá celé dva roky, než se organizmus vrátí do rovnováhy.

Mysleme na duši

Tradiční čínská medicína definuje dvě příčiny neplodnosti - nedostatek a blokádu. První případ se týká nedostatku rezerv v organizmu; taková žena vypadá tělesně v pořádku, ale energeticky je vyprahlá, anebo má málo vyživenou krev.

Většinou se jedná o ženy s enormním fyzickým výdejem a o (třeba i bývalé) anorektičky. Na druhé straně blokáda mívá původ spíše v psychické rovině - ve špatných zážitcích z dětství, ve velkém stresu a podobně. Důsledkem jsou pak diagnózy jako neprůchodnost vejcovodů nebo imunologická neplodnost, kdy si tělo vytvoří protilátky vůči spermiím a ty jsou pak vnímány jako bakterie.

Kudy vede cesta za dítětem 

Blokády jsou spíše tématem pro psychology a pomoci k jejich uvolnění může i takový krok, jako pořízení domácího mazlíčka (žena se dostane do pohody už jen díky tomu, že se má o koho starat). Velmi nápomocná zde ovšem může být i akupunktura, která dokáže energii v organizmu vhodně přeskupit.

K léčení problému nedostatku tradiční čínská metoda úspěšně používá metody fytoterapie. „Po naší léčbě čínskými bylinami se narodilo hodně dětí. Rekord byl hned po první dávce, tedy po prvním dnu léčby," uvádí MUDr. Jozef Lucký.  

Spousta otázek, žádné doteky 

Když se pacientka rozhodne svěřit do odborných rukou terapeutů z TCM Clinic, musí se v první řadě připravit na spoustu otázek o svém zdravotním stavu a životním stylu. Potřebovat bude i výsledky „normálního" gynekologického vyšetření, aby měl její terapeut co nejkompletnější informace a mohl tak určit reálnou možnost změny i správný postup léčby, která povede k harmonii hormonálních hladin.

„My gynekologicky nevyšetřujeme. Necháváme si přečíst nálezy, případně si je sami zhodnotíme a pak to vezmeme po čínsku. Západní medicínský přístup ale nevytěsňujeme; levé oko sleduje léčbu čínsky a pravé západně," říká MUDr. Jozef Lucký.

Druhý den nebo do dvou let?

Nejpozději do dvou let od začátku léčby by tedy měla pacientka otěhotnět. Na některé složité případy je ale i tradiční čínská medicína krátká.

V evropských podmínkách nedokáže léčit neprůchodnost vejcovodů (někteří odborníci v Číně jsou ovšem i tohoto schopní), opravit se nedají ani chromozomální genetické odchylky, které si jako otisk nese žena od narození.

Problémem se může stát i nespolupracující žena, která si sice přeje otěhotnět, ale ani v péči odborníků nic pro dosažení úspěšného výsledku neudělá.

Když je problém muž...

V tomto mají čínští lékaři poměrně jasno - dnešní muž vkládá svůj testosteron v příliš velké míře do podnikání a dalších vyčerpávajících aktivit, což má za následek buď nedostatek energie jang (tedy nepohyblivé spermie) či nedostatek energie jin (tedy málo spermií).

Ke každému z těchto dvou případů se přistupuje jinak. I proto pracují na klinice čínské medicíny se spermiogramem, který pomáhá ve výběru správných metod a poskytuje možnost sledování reálného vývoje stavu pacienta.

Třikrát tolik spermií

„Na začátku nemá muž spermie téměř žádné, po pár měsících léčby se ukáže, že se ztrojnásobily. Sice to ještě stále není dost, ale když pacient na vlastní oči vidí pokrok, lépe se mu celý proces ustává a díky tomu i stoupají šance, že se brzy dobereme kýženého výsledku," vysvětluje MUDr. Jozef Lucký.

Mezi diagnózami, které tradiční čínská medicína léčí úspěšně, jsou také různá mikrotraumata, kdy se spermie zatoulají do krevního oběhu a způsobují tak alergickou reakci organizmu. Naopak neřešitelné jsou problémy, kdy pacient prodělá v postpubertálním či ještě starším věku příušnice; po nich se přestává tvořit testosteron většinou nevratně. 

Těm, kdo zvažují podstoupit léčbu metodami tradiční čínské medicíny, doporučujeme navštívit stránky http://www.tcmclinic.cz/.

--------------------------------------------------------------------------------

Čínská medicína v České republice.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama