reklama

Chraňte své oči před sluncem! Víme jak!

Koupit si sluneční brýle není hračka. Výme jak vybrat vhodné brýle, abyste chránili své oči!

Foto: Profimedia.cz

Čas letních dovolených se pomalu blíží. Jedním z nejzákladnějších vybavení, které si s sebou musíme vzít na dovolenou u moře, jsou kvalitní sluneční brýle!

Jak vybrat sluneční brýle, aby nás netlačily a co znamená polarizační filtr? Se slunečními brýlemi si není radno zahrávat. Časté vystavování našich očí UV záření má za následek nepříjemné pálení a svědění, které může volně přejít v nepříjemný zánět spojivek. Sezóna nákupu slunečních brýlí je právě v plném proudu.

Dvakrát rozmyslet, pak jít nakupovat

Důležité je si uvědomit, na co sluneční brýle potřebuji. Sport, běžné nošení, cykloturistika, ochrana zraku při opalování nebo jen jako módní doplněk? Dálším kritériem při výběru slunečních brýlí je to, zda chci brýle značkové nebo jen kvalitu za rozumnou cenu. Stejně tak je dobré se rozhodnout, zda chci brýle s polarizačními čočkami, vysoce zatmavené nebo stranice s flexem.

Stoprocentně musí sedět

Vyzkoušeli jste stovky typů a modelů přesto žádné nesedí? Výběr slunečních brýlí je opravdu těžký, ale platí jedno důležité pravidlo, na první vyzkoušení musí sedět. Hlavně nesmí tlačit, protože hrozí, že nás velmi brzy začne bolet hlava. Stejně tak je třeba si hlídat prostor nad obočím. V této části, pokud brýle padnou, neprojde slunce, které by nás mohlo oslňovat.

Kvalita versus estetický dojem

Pokud držíme brýle v ruce, vyzkoušeli jsme si je a padly nám, následuje kontrola kvality. Prohlédněte si panty, detaily nabarvení jednotlivých částí. Po kratším zkoumání snadno poznáte, jak kvalitně byly sluneční brýle vyrobeny. Každé kvalitní brýle mají na stranici, tedy na nožičce, která drží na uších, značku CE a kategorii slunečního filtru značenou jako "cat". Zde platí, že čím vyšší číslo, tím tmavší čočky jsou v brýlích nasazené. Ideální volbou jsou polarizační čočky, které snižují oslnění od lesklých povrchů, jako jsou jezera nebo kapota automobilu.

Jak vybrat sluneční brýle pro sportovní aktivitu?

Jednoznačně sáhněte pro plastové s plným rámem nebo polorámem. Na kolo jsou ideální takové, u kterých je možné vyměňovat čočky. Během dne střídáte jednotlivé barevné filtry podle intenzity slunečního svitu. Pokud se vám nechce neustále s brýlemi manipulovat, pak byste měli uvažovat o samozabarvovacích čočkách, které reagují na sluneční svit. Čočky se přirozeně zatmavují a zesvětlují. Ti, kteří potřebují dioptrie, by automaticky měli nakupovat multifunkční brýle. Díky inzertu si do brýlí nechají zhotovit jakýkoliv typ čoček s dioptriemi.

Buďte chytřejší než prodavač

To, zda jsou polarizační brýle opravdu polarizační, poznáme UV testerem, ale přiznejme si, kdo z nás chodí s touto vychytávkou běžně po obchodech. Pro takové případy lze použít jednoduchý trik. Když dáme dvoje polarizační brýle za sebe, je přes ně normálně vidět. Pokud jedny s nich otočíme o devadesát stupňů, stanou se neprůhlednými.

Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama