reklama

Trápí vás sluneční alergie? Bojujte s ní!

Mějte sluneční alergii pod kontrolou. Stačí prevence a správná léčba a můžete si užívat dovolenou u moře

Foto: Profimedia.cz

Kožní reakce na UV záření jsou mnohem častěji, než tomu bylo doposud. Počet lidí alergických na slunce v posledních letech vzrostl. Seznamte se s fotodermatózou.

Stačí se na krátko objevit na intenzivním slunečním svitu a hned se objeví nepříjemné příznaky sluneční alergie, které dokážou zkazit báječnou dovolenou u moře. I když jste doposud neměli žádné potíže, alergie na slunce dokáže překvapit!

Za alergii se nemusíme stydět

Sluneční alergie je nemoc, která se projeví většinou již při prvním pobytu na slunci koncem dubna a začátkem května. Pokud vyrazíte na dovolenou k moři, nepříjemné svědění a pálení nastoupí hned první den na pláži. Pokožka zrudne a následně se objevují drobné puchýřky. V případě, že už se alergie rozjede, jedinou záchranou je injekce do svalu v podobě Diprophosu u vašeho kožního lékaře. Jde o depotní kortikoidy, které alergické reakci zabrání.

Zodac nebo Flonidan?

Injekce by měla být ovšem až poslední možností. Mnohem jednodušší je užívat správné léky, Zodac, Flonidan, Aeurus nebo mastičky s kortikoidy. Zodac obsahuje látku cetirizin, která patří do skupiny antihistaminik, která zmírňují příznaky alergie. Je dobré léky užívat preventivně před dovolenou, nebo přímo po dobu dovolené.

Ideální druh léků zvolí váš alergolog nebo na kožním oddělení, kde se se sluneční alergií setkávají čím dál častěji. Rozhodně si nemyslete, že pupínky časem zmizí samy, a že léčba není potřeba.

Chraňte svou pokožku

Solární ekzémy jsou velmi nepříjemné a každý by si měl rozmyslet, zda vůbec chodit na přímé slunce. V případě, že tak učiníme, měli bychom se chránit opalovacími krémy a mléky s faktorem alespoň 25. Vyhýbejte se polednímu slunci až do 15 hodiny, kdy je záření nejsilnější.

Další důležitou prevencí jsou sluneční brýle a pokrývka hlavy. Někteří si vychvalují solária, která jejich pokožku připraví na první sluneční paprsky, ale někteří odborníci se solariím vyhýbají a dokonce tvrdí, že stav alergika ještě zhoršují. Podle svých zkušeností, solárium během února pokožce značně uleví. Ale každý jsme z jiného těsta. Jde o to vyzkoušet, a pak se uvidí.

Proti protivné vyrážce také pomáhá zvýšená dávka beta karotenu v podobě potravinových doplňků. Když už není pomoci, sáhněte po některé z hojivých mastí nebo gelů. V názvu najdeme například chlorophyl nebo panthenol. Solární alergii nevyřeší, ale pomohou zklidnit podrážděné partie těla a vyřeší  nepříjemné pupínky.

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama