Češi mají výjimku: Manželství jim život neprodlouží
Manželství už vám zdraví ani delší život nezaručí. Padly i další mýty. Jedno ale platí dál: pomůže vám v nemoci.
Manželství je pro mnoho Češek a Čechů přežitek, který vyžaduje samé oběti a nepřináší žádné výhody. Mají pravdu minimálně v tom, že už neplatí, že by prodlužovalo život a zlepšovalo zdraví.
Celá léta lékaři a psychologové dokládali desítkami odborných studií, že sezdané páry žijí déle a mají lepší zdravotní stav. Nová statistika však prokazuje, že u nás už to neplatí. Zajímavé je, že v západních zemích, kde je trend single života mnohem starší, se nic takového neprojevuje a manželství i dál zůstává všeobecně prospěšnou institucí.
V manželství se tloustne
Data stále prokazují, že manželé v ČR se dožívají vyššího věku. Zdravější však už nejsou. Možná proto, že ženatí a vdané mají častěji mnohem častěji nadváhu, která bývá stále častěji označována za příčinu nejen chorob srdce, ale i rakoviny.
Co se změnilo? Statistiku otočila novodobá móda žít single. Vyplývá to ze studie Rodina a zdraví, jejich vzájemné souvislosti Dany Hamplové a kolektivu. Ukazuje se, že žít sám už není stigma, manželství přestalo být podmínkou sociálního statusu a společenského uznání.
Doporučujeme: Nové trendy ve vztahu: Každý třetí chce žít sám
Řada mužů a žen, kteří by měli předpoklady vytvořit zdravý sezdaný pár, zůstává single. Tito lidé, často s nadstardními říjmy, žijí zdravějším životním stylem, kvalitněji se stravují, více o sebe dbají, a proto mají lepší zdraví. Vylepšují tak statistiku nezadaných a naopak zhoršují výsledky těm, kteří se vzali.
Svoboda nade vše
Bohatí a zdraví singles také zvolna útočí i na prvenství v délce života. Ještě v 90. letech žili ženatí Češi o celých devět let déle než svobodní. V roce 2010 však to bylo už jen o 5,7 roků déle a trend prokazuje, že se tento rozdíl stále dál zkracuje.
Podle sociologů jde o jasný následek skutečností, jak moc se společnost proměnila. V roce 1990 byly dvě třetiny žen ve věku nad 20 let vdané. Dnes je však pětin svobodných. V roce 1990 bylo 74 % stejně starých mužů ženatých a 16 % svobodných. V roce 2011 už bylo ženatých jen 54 % mužů, zato 31 % svobodných.
Mýty o manželství
S pověstí oficiálního svazku jako záruky lepšího a delšího života padají i další mýty. Například o tom, že společné bydlení na hromádce vede po svatbě ke krachu vztahu. Statistiky však prokazují, že na výdrž manželství to nemá žádný vliv. Podle výzkumu z roku 2014 je spíše rozhodující, v jakém věku tak činí.
Odborníci z univerzity v Greensboro zjistili, že pokud spolu lidé začnou žít kolem 18. roku, je u nich až 60 % riziko, že vztah skončí rozvodem. Když se tak ale stane třeba až ve třiadvaceti, riziko klesá na 30 %.
Uzavření manželství už také nebývá důvodem k založení rodiny.Stále více dětí se totiž rodí mimo manželství.
Myslete na zadní kolečka
Než začnete svatby a manželství definitivně zatracovat, pomyslete na méně radostné stránky života. Výzkum amerických lékařů z Bostonu prokázal, že zejména při vážných onemocněních je pevný partnerský svazek výhodou, která vám může zachránit život.
Muži a ženy, kteří měli na svůj vztah oficiální "papíry", zvýšili o celých 20 % svou šanci, že od oznámení diagnózy rakovina do tří let nezemřou. ."Pokud máte manžela či manželku nebo někoho blízkého, komu na vás záleží, může být skutečně velký rozdíl v tom, jak vaše léčba dopadne. Obzvlášť, když s vámi absolvuje návštěvy lékaře, pomůže vám pochopit vaši diagnózu, psychicky vás podpoří," říká onkolog Paul Nguyen z Harvardské lékařské fakulty, který studii vedl
Pořád také platí, že ženatí a vdané mají celkově lepší psychiku, méně depresí a dalších dušeních problémů. Také méně podléhají závislostem a jsou šťastnější a spokojenější.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
6 jednoduchých důvodů, proč ženy žijí déle než muži
12 zlozvyků, které z vás postupně udělají blázna
Ženská obřízka i v Evropě? Častější, než byste řekli