reklama

Ženská obřízka i v Evropě? Častější, než byste řekli

Výraz "ženská obřízka" v češtině nevystihuje podstatu. Mnohem výstižnější je anglický název - "zmrzačení". A dochází k němu možná přímo za vašimi sousedními dveřmi.

Foto: Isifa/Thinkstock

"Křičíte, až na několik dní ztratíte hlas. Celé tělo se vám promění v bolest. Drží vás několik dospělých, až se nemůžete ani hnout. Umrtvení neexistuje, bez bolesti by rituál ztratil cenu. Ve chvíli,  kdy vám odříznou genitálie, kus vaší duše umře," vzpomíná dvaatřicetiletá Leyla Hussein z Londýna.

Výraz "ženská obřízka" v češtině nevystihuje podstatu. Mnohem výstižnější je anglický název, který znamená zmrzačení. A dochází k němu možná přímo za vašimi sousedními dveřmi.

Odporný rituál

Zdálo by se, že tento hrozný zvyk patří k odporným rituálům, pocházejícím z temna středověku a barbarství primitivních kmenů. Omyl. Amputace klitorisu se prováděla v Evropě i v USA ještě v 60. letech, i když už ojediněle. V 19. a na počátku 20. století. však byla mnohem častější. Někteří lékaři se totiž tehdy domnívali, že hromadění sekretu na klitorisu způsobuje neurózy, epilepsii a další nemoci.

Doporučujeme: Stát nám zasahuje i do sexu. Co všechno reguluje?

Dnes se ženská obřízka masově vrací do Evropy spolu lavinou přistěhovalců. Podle údajů Světové zdravotnické organizace se na našem kontinentu týká až 680 tisíc žen, a nikoliv pouze mezi imigranty. Může ohrožovat i ženy, které se provdají za cizince z kultury, kde se tento hrůzný zvyk praktikuje. Objevuje se už i ve střední Evropě.

Tři druhy ženské obřízky

Ženská obřízka na rozdíl od mužské nemá žádné zdravotní opodstatnění a také způsobuje nenávratné poškození, v němž omezení sexu je ještě tím nejmenším  zlem. Provádí ji  křesťané, muslimové a různá další náboženství, ačkoliv v žádné náboženské knize včetně Koránu není přímo jmenován ani požadován. Případů je už tolik, že se tento jev  stal dokonce tématem projednávání Evropského parlamentu.

O co vlastně jde? Odstranění některých částí vnějších pohlavních orgánů žen má tři druhy:

  • odstranění klitorisu a někdy i malých stydkých pysků
  • odstranění pouze předkožky klitorisu, ale obvykle při tom dojde i k odstranění i špička klitorisu. Jde o arabskou tradici, proto se nazývá sunna circumcize - sunitská obřízka
  • odstranění malých i velkých stydkých pysků a klitorisu. Rána se pak sešije tak, že zůstane jen malý otvor pro moč a menstruační krev. Při svatební noci pak musí být žena naříznuta!Tomuto nejhoršímu typu se říká faraonská obřízka

Kromě šoku z bolesti, který si ženy pamatují po celý život, takové zmrzačení zanechává fyzické i psychické následky. Menstruační krev nemůže odcházet, hromadí se a působí bolesti i další poškození vnitřních orgánů. Následné operace pak stejně nemohou napravit to, co bylo nenávratně zničeno. Časté jsou cysty, infekce, neplodnost, potíže s cyklem, vyměšováním, sexuálním životem a porodem. U obřezaných žen častěji hrozí, že porodí mrtvé dítě.

Za našimi dveřmi

Název napovídá, že tato praktika má původ se starém Egyptě. Dnes je živá v zemích Afriky, Středního východu a některých částí Asie. Imigranti si však své zvyky přinášejí i do nové vlasti, takže počet případů odpovídá početnosti přistěhovalecké komunity.  

Nnejhůře je na tom Velká Británie se 137  tisíci případů. Následuje Francie (61 tisíc),  Itálie (35 000), Nizozemí (29 210), Německo (19 tisíc), Belgie (6250) a Řecko (1239). V údajích Evropské komise se však začínají objevovat i země střední Evropy - blízké Maďarsko v seznamu figuruje  také, i když jen s několika případy. 

Zato se ví, že  v oblíbené dovolenkové destinaci Bosna a Hercegovina se v oblasti  Gornja Maoča ženská obřízka provádí často. Nedávno se také objevila zpráva o ženě ze srbského Nového Pazaru, která málem vykrvácela, protože se jí manžel pokusil násilně odstranit klitoris.

Hrozí i dospělým ženám

Je tak vidět, že v nebezpečí se mohou ocitnout i dospělé ženy - pokud udělají tu chybu a zavčas si nezjistí, jaké zvyklosti požadují jejich partneři. Většinou se však zákrok provádí nejpozději do 12 let, ale často se obětí stávají  malé holčičky. Dodnes se provádí speciálním způsobem - kuchyňským nožem, nůžkami, žiletkou, dříve to byly dokonce trny nebo střepy. Ukazuje se však, že ve "vyspělé" Evropě až 18 % všech případů provádějí zdravotníci.

Loni v únoru proběhl v Londýně první soud s britským lékařem Dhanusonem Dharmasenou za zákrok, provedený na čerstvě porodivší matce! V jiných zemích se podobné procesy konaly už dříve - nejvíce ve. Francii (40 případů), Španělsko 6, Itálie Švédsko 2 a Nizozemí a Dánsko po jednom.

Děsivé prázdniny

Protože je ve většině zemí ženská obřízka ilegální,  objevuje se v Evropě nový trend. Rodiče vezmou dcery na prádniny k příbuzným do původní vlasti, a zpět už přijedou ... zmrzačené. I samy matky děvčat se domnívají, že bez obřezání by jejich dcery ztratily cenu a okolí by je považovalo za nečisté a promiskuitní. Společnost by je nepřijala a ztratily by vyhlídky na správné manželství a společenský status.

Odborníci jsou názoru, že jde o kombinaci náboženství, kultury a zvyklostí. Proti praktikám, provozovaným v domorodých společnostech, světové organizace postupuje opatrně. Obávají se, že  zvyk je tam natolik zakořeněný, že by postih zahnal obyvatele do podzemí, což by situaci ještě víc zhoršilo. V Evropě je tomu jinak. Tady je to prostě a jednoduše zločin.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ženská obřízka - barbarské mrzačení

Angelina obětovala další kus těla. Zbytečně?

24 hodin ve vašem těle: Držte si vlastní rytmus

To nejúžasnější je uvnitř. Superdrahá Vila Tugendhat v době vzniku dráždila | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama