reklama

6 jednoduchých důvodů, proč ženy žijí déle než muži

Proč ženy žijí déle než muži? Tady je shrnutí několika důvodů, které vás překvapí.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Jak dlouho budeme žít, ovlivňuje vrozená genetika, stravovací návyky, profese, míra stresu, ale také životní styl. Často za náš život rozhodne vteřina. Proč muži umírají dřív než ženy?

Na 100 holčiček se narodí 105 kluků, ale věku přes 95 let se dožije jen necelá tisícovka mužů, žen je více než 3700. Oni sami tvrdí, že za jejich kratší život může manželství. Ale našly se jiné důvody...

Hazard se životem

Chlapi se už od puberty potřebují předvádět. Nejen před dívkami, ale dokonce i sami před sebou. Často riskují svůj život. Neřeší bezpečnostní prvky, nevadí jim předjíždět v nepřehledných úsecích a vůbec se nebojí jet na lyžích mimo vyznačenou sjezdovku.

Na poranění umírají podle statistik ÚZIS více muži. Ženy jsou v tomto směru rozvážnější a předem si uvědomí možné následky.

Nehledají pomoc

V roce 2004 vyhledalo psychiatrickou pomoc celkem 182 000 mužů, žen přišlo o celou polovinu víc. Nás trápí častěji deprese, je problém s alkoholem. Vše si chtějí vyřešit sami a situaci nechávají zajít příliš daleko.

Nechodí k lékaři

V průměru se muži dožívají o 6 let méně. Zabijáky silnějšího pohlaví jsou hlavně infarkty, mrtvice a hůře rozpoznatelné rakoviny. Už jste někdy zkusily přemluvit partnera, aby zašel na preventivní prohlídku? Nemožné, že? Neradi chodí k obvodnímu lékaři a už vůbec je nedostanete ke specialistovi.

Doporučujeme: Věci, které by žena před mužem neměla dělat. NIKDY!

Častěji své nemoci přecházejí, protože mají pocit, že jsou v práci nenahraditelní nebo musí živit rodinu. A přeci si na týden nelehnou do postele.

Nervy, nervy, nervy!

Muži věci řeší hlavou, ale co se týče nervování, jsou přímo mistři ve svém oboru. Stačí si vybavit, kdy se naposledy dívali na fotbal či hokej nebo doma montovali poličku a nedařilo se.

My ženy probereme úplně všechno. Možná že podle nich drbeme o blbostech, ale pak nevybuchneme jako papiňák, když se problémy nahromadí. Takže pánové, my si vlastně šetříme srdce.

Jak řešit problémy?

Když vezmeme 100 000 mužů, 26 z nich nezvládne krizovou situaci ustát a sáhne si na život. Mezi stejným počtem žen najdeme jen 6 těch, které se pokusí o sebevraždu. Muži selhání snáší hůř a s tím souvisí i bod, o kterém jsme už psali, nesvěří se, s nikým si nepromluví a málokdy vyhledají pomoc. Řeší si věci sami, a proto si častěji sáhnou na život než ženy.

Špatná životospráva

My jsme sice chronické dietářky, ale alespoň víme, co je zelenina či ovocný salát. U pánů v jídelníčku najdete hodně masa a s ním i tuky, což se jim brzy začne ukládat v oblasti břicha. Když k tomu přidáte ještě zálibu piva, je tu "pupek". My ženy máme v případě obezity postavu ve tvaru hrušky (stehna, zadek), jim se tuky usídlí v oblasti břicha. Mnohem více se jim obalují i vnitřní orgány a později způsobují zdravotní potíže.

Náš tip: Co si muži opravdu myslí o vašem těle

A ještě je tu pitný režim, který muži téměř neřeší. Napijí se až ve chvíli, kdy mají žízeň. To, jestli do těla dostali alespoň 2,5 l tekutin, neberou jako důležitou věc.

Samozřejmě že nechceme všechny muže házet do jednoho pytle. Záleží na každém z nich, jak je pro něj život důležitý.

Našli byste ještě další důvod? Napište nám v diskuzi pod článkem.

zdroj: ÚZIS - Ústav zdravotnických informací a statistik ČR

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

8 chyb, kterými partnerovi zkazíte orální sex

Lze i na lyžích vypadat dobře? Poradíme

Kam doma s rodinnými fotografiemi? Přinášíme inspiraci


Jelínek: Bilesová měla být hrdinka, sportovci jsou pod tlakem, chodí i výhrůžky smrtí | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama