reklama

Antikoncepce: Na co se ptát lékaře hned napoprvé

Ideální antikoncepce? Vybraná na míru právě vám.

Foto: Isifa/Thinkstock

Rozhodujete se, jakou antikoncepci zvolit? Rozhodně existují otázky, které byste měla položit svému gynekologovi.

Na antikoncepci je dnes 62 % žen do 35 let. Spousta z nich si celá léta jen "chodí pro recept" a nad tím, jaké prášky berou, vlastně vůbec neuvažují. Možná jen daly na radu kamarádky nebo jim ji před časem doporučil doktor. Jenže od té doby se mohlo leccos změnit.  Jiné potřeby mají dospívající dívky, novopečené matky nebo zralé ženy. Změnily se i samy pilulky.

Na co byste se měla určitě zeptat?

Podle nedávného průzkumu jsou sice ženy obvykle se svojí antikoncepcí spokojené, ale téměř každá třetí uživatelka (29 %) zvažuje, že ji v příštích dvou až třech letech změní. Dalších 47 % uživatelek by o změně uvažovalo, pokud by jim lékař nabídl jinou alternativu.

Doporučujeme: Téma: Antikoncepce

Podle stejného průzkumu však pouze každá pátá žena se začne sama gynekologa vyptávat. To je ale špatně. "Klíčem k výběru správné antikoncepce je otevřený rozhovor mezi ženou a jejím gynekologem," upozorňuje MUDr. Vanda Hořejší

S jakými dotazy by měla žena do ordinace přicházet?

  • Jaká další vyšetření mě čekají a proč?
  • Jaké možnosti antikoncepce u mě přicházejí v úvahu?
  • Jaké jsou výhody a rizika vámi navrhované metody?
  • Musím během užívání dodržovat nějaký speciální režim?
  • Existují nějaké další alternativy kromě metody antikoncepce, kterou mi nabízíte? 

Také byste měla svého lékaře informovat o všech zdravotních problémech, se kterými se potýkáte. Příkladem je třeba cukrovka. Mluvte ale o nich i v případě, že je považujete za nepodstatné. Váš lékař by měl znát i to, zda užíváte nějaké léky, riziková mohou být třeba antidepresiva nebo i obyčejná antibiotika! Pokud kouříte, přiznejte to, a to i s počtem vaší denní dávky cigaret. 

Co všechno je důležité

Vedle zdravotních hledisek hraje roli i životní styl. Proto je důležité s lékařem mluvit například i o tom, že pracujete ve směnném provozu a je pro vás obtížné užívat pilulku každý den ve stejnou dobu, nebo že dítě plánujete v horizontu několika let. Správnému výběru pomůže i to, když popíšete své dřívější zkušenosti s různými metodami antikoncepce.

Je lepší všechno probrat se svým lékařem, k němuž získáte důvěru, než lovit "zaručené pravdy" na různých internetových fórech. Přesné a nezkreslené informace naleznete ZDE. A to včetně logického vyvrácení různých neuvěřitelných mýtů - taky už jste slyšeli, že výplach pochvy colou určitě zabrání otěhotnění?

Pomůže vám, když se na schůzku s lékařem připravíte předem. Díky tomu si můžete v klidu promyslet, na co se chcete svého lékaře zeptat. Někdy je užitečné si všechno předem napsat na lísteček  vzít si ho s sebou do ordinace. Budete mít jistotu, že jste na nic důležitého nezapomněla.

A na co by se měl ptát lékař?

Dobrý lékař se pozná také podle toho, jak komunikuje se svými pacienty. Aby mohl ženě doporučit správnou antikoncepci "na míru", potřebuje mít dostatek informací, a to nejen o zdravotním stavu dané pacientky. Určitě by se vás proto v ordinaci měli ptát, zda se u vás nebo u některého z vašich příbuzných neobjevily choroby srdce a cév nebo jiná závažná onemocnění. Pokud se vás lékař na nic takového neptá, jděte raději o dům dál - dnes už si doktora opravdu můžete vybrat.

Podrobný rozhovor má za cíl odhalit možné rizikové faktory, které by spolu s užíváním hormonální antikoncepce mohly vést ke zdravotním problémům. Opatrnost je na místě v případě obezity, vysokého tlaku a poruchy tukového metabolizmu. "Rizikovými jsou také ženy, které trpí epilepsií, migrénami či problémy s játry, třeba po prodělané žloutence nebo mononukleóze," připomíná gynekoložka Hořejší.

Přesně na míru

U těchto rizikových pacientek by nasazení kombinované antikoncepce (obsahuje dvě složky: estrogen a gestagen) mohlo zvýšit riziko vzniku tromboembolické nemoci, zhoršit stav onemocnění nebo vést ke snížení účinku antikoncepce. "Volbou číslo jedna se u těchto žen stává  gestagenní antikoncepce nebo nehormonální antikoncepční metody. Z těch hormonálních jmenujme například nitroděložní tělísko, z něhož se do děložní dutiny uvolňuje pouze gestagen, který působí převážně lokálně v děloze," vysvětluje MUDr. Hořejší.

Právě díky individuálnímu přístupu je ale možné najít vhodnou metodu antikoncepce pro ženu v jakémkoliv životním období. Zvolená antikoncepce by měla vždy respektovat konkrétní potřeby každé ženy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Antikoncepce jako zabiják žil: Na co si dát pozor

Sport Čechům moc neříká. "Pohnou se" i jednou za měsíc

Jak být plodnou Superženou: Když mozek zruší blok

  

reklama
reklama
reklama