reklama

Angelina Jolie: Po prsou přijde o vaječníky

Angelina Jolie si dala odstranit prsa a teď se chystá dát si odoperovat také vaječníky. Je to příklad k následování?

Foto: Isifa

Angelina Jolie si dala odstranit prsa! Krásu jí však neubrala ani operace, kolem níž se strnul globální mediální humbuk. Součástí zákroku je totiž rekonstrukce odstraněných prsou. Zato se chystá dát si odoperovat vaječníky.

Největší hollywoodská hvězda už dávno měla silikony, teď si však nechala odstranit prsní žlázu. Bylo to už minulý měsíc, takže když nyní vystoupila se svým překvapivým prohlášením, byla už opět naprosto fit. Jak potvrdily nemocniční zdroje, během jediného výkonu se zároveň obnoví tvar prsu. Jak se to dělá, to se dočtete níže.

Riziko nádoru prsu zvyšuje gen

Stejný zákrok před pár lety podstoupila Sharon Osbourne, manželka známého rockera Ozzyho, a stejně radikálně se zachovala Christina Applegate, známá hlavně jako Melounek ze seriálu Ženatý se závazky. Když jí v jednom prsu lékaři našli zhoubný nádor, nechala si preventivně odstranit obě ňadra. Také její matka trpěla touto nemocí, stejně jako Angelinina maminka, která na ni po 10 letech trápení zemřela v 56 letech.

Doporučujeme: Prsa se operují i mužům, říká plastický chirurg Ferra

Počet žen, podstupujících tzv. profylaktickou mastektomii - preventivní odstranění prsou - v USA vzrostl za poslední roky o 188 %. Důvodem je obava z rakoviny, kdy přítomnost genu BRCA signalizuje dramaticky zvýšené riziko onemocnění. Podle odborných údajů znamená totiž až 87% jistotu, že se nádor dříve či později objeví. Preventivní amputace údajně snižuje risk na pouhých 5 %, nebo aspoň na stejnou hodnota, jako u ostatních žen bez tohoto genu, jemuž se už začalo říkat "Jolie-gen".

Problémem je, že tento gen zároveň zvyšuje pravděpodobnost, že jeho nositelka rovněž onemocní rakovinou vaječníků. V tomto případě se uvádí "jen" 50%  riziko. I to je však mnohem vyšší než u běžné populace, takže nepřekvapí, že se Angelina chystá v nejbližší době podstoupit i odstranění vaječníků.

Máte nádor v rodině?

Je však otázka, zda tak radikální prevence má smysl. Zatěžuje organismus větším výkonem, než je nutné - jistotu, že rakovinu opravdu dostanete, vám žádný test nedá. A pokud je pravda, že každé zhoubné bujení je selháním celkové imunuity, jak tvrdí mnoho vědců, pak lokální odstranění určitého rizikového místa také nic nezaručí.

Náš tip: Rakovina prsu: Samé dobré zprávy

"Causa Angelina" by prý měla přimět ženy k tomu, aby se o sebe víc staraly. Úplně však bude stačit, když se budou hlídat a provádět si samovyšetření prsů. Žen s rizikovými geny BRCA 1 a BRCA 2 je jen asi 5 až 10 %.

Jak ale zjisti, zda k nim patříte? Určitým vodítkem je zda máte nádor prsu v rodině, například u babičky, matky nebo sestry. Tyto ženy pak lékaři odesílají na genetické testy, které však jinak pojišťovny běžně nehradí a které stojí desítky tisíc korun.

Testy BRCA nejsou pro každého

 "U nás v ČR se testy na BRCA plošně neprovádějí. Efektivnější je provádět u rizikových žen v mladším věku mamografii, třeba už ve třiceti letech, zatímco základní věková hranice pro pojišťovnou hrazený screening je 45 let," potvrzuje MUDr. Ferdinand Polák, náměstek ministerstva zdravotnictví pro zdravotní péči.

MUDr. Alena Bílková, Ph.D,  vedoucí lékařka akreditovaného screeningového mamografického pracoviště Mamma centrum Zelený pruh, vysvětluje, že ženy s vysokým rizikem vzniku rakoviny prsu tak mají dvě možnosti:

1. chodit na preventivní vyšetření prsů, a to od 25 let nebo o 10 let dříve, než onemocněla jejich přímá příbuzná. Ženy jsou sledované nejčastěji na onkologii (i když rakovina prsu u nich není prokázaná). Je důležité kontroly pravidelně absolvovat, aby se na případný nádor přišlo zavčas. Samovyšetření 1x za měsíc je samozřejmostí.

2. podstoupit preventivní subkutánní mastektomii, což je celkem náročný operační výkon. Při něm se odstraní mléčná žláza, někdy i dvorec a pak se následně do prsu voperuje implantát nebo se prs zrekonstruuje kožním lalokem, který obsahuje sval, tuk a nervově cévní svazek. Při odstranění dvorce se provede jeho rekonstrukce. I pak žena chodí na preventivní vyšetření, nejčastěji a sama se musí prohlížet.

Kam se obrátit?

"Na klinice plastické chirurgie 1.LF UK a Nemocnice Na Bulovce bylo zřízeno v roce 2004 Centrum komplexní chirurgické péče o ženy s onemocněním prsu, jediné toho druhu v naší republice, které umožňuje začleněním chirurga-onkologa do léčebného onkologického programu uskutečňovat nejen primární operaci prsu s nádorem, ale také jeho okamžitou či odloženou rekonstrukci. V případě nositelek mutace genů BRCA 1 a BRCA 2 provádět potom okamžitou rekonstrukci prsů po odstranění rizikové prsní žlázy," připomíná nestor české plastické chirurgie docent MUDr. Jan Měšťák, CSc.

Odstranění prsů je náročný zásah

Rozhodnout se pro doslova "radikální řez" není vůbec jednoduché, zvláště pro mladé ženy, kterým ještě není ani 30 let a nemají děti. "Pokud ženy se zvýšeným rizikem již děti mají, pak je jejich rozhodování o něco jednodušší, ale neříkám, že jednoduché. Vždy je to velký zásah do organismu ženy. Ale vznik rakoviny prsu je ještě závažnější stav. Proto se některé ženy k tomuto náročnému preventivnímu zákroku rozhodnou," uvádí  MUDr Bílková, Ph.D,  vedoucí lékařka akreditovaného screeningového mamografického pracoviště Mamma centrum Zelený pruh, a pokračuje:

"V ČR jich není mnoho, jde cca o desítky žen. Přesto mnohonásobně převažují ženy, které chodí při zvýšeném riziku na preventivní vyšetření a tento zákrok nechtějí absolvovat. Pro ostatní ženy je to pochopitelné. Ale mnohdy právě osobní příklad dcery a její maminky, která se s rakovinou prsu léčila a bohužel na ní zemřela, přivede mladou ženu k tomuto náročnému preventivnímu výkonu."

Další informace najdete na www.mammacentrum.cz.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sen mnoha žen: Ne větší, ale menší prsa

Kde jsou v ČR nejlepší nemocnice?

Nejčastější zábrany při sexu: Jak je překonat?

   

reklama
Doporučené recepty
    reklama