reklama

Sen mnoha žen: Ne větší, ale menší prsa

Ačkoli řada žen touží po plném dekoltu a velkém poprsí, jsou i takové, které touží po opaku. Nepřirozená a výrazná velikost ňader  je pro ně handicapem a operace bývá vysvobozujícím zákrokem.

Foto: Isifa/Thinkstock

Ačkoli řada žen touží po plném dekoltu a velkém poprsí, jsou i takové, které touží po opaku. Nepřirozená a výrazná velikost ňader je pro ně handicapem a operace bývá vysvobozujícím zákrokem.

Prsa jsou považovány za symbol ženství a krásy, takže velikost, tvar a symetrie hrají důležitou roli. Potěšující v současné době je, že se jakékoli nedostatky a odchylky včetně výrazně zvětšených prsů dají úspěšně řešit. Bohužel to však nejde jinak než chirurgicky.

Velká prsa - příčina potíží

K operaci, která redukuje velikost prsů, přistupují ženy, které trápí problém odborně zvaný hypertrofie prsní žlázy. Tedy velmi výrazné zvětšení prsní žlázy. Nejčastěji se tato vada vyvíjí už v dospívání, ale často vzniká při kojení, při velkém zvýšení hmotnosti i při některých hormonálních a metabolických onemocněních.

Prsy u takto postižených žen jsou až nepřirozeně velké, svou velikostí neodpovídají ostatním tělesným proporcím, což není jen kosmetickou vadou, ale i příčinou řady zdravotních obtíží.

Velmi často se ženy potýkají s bolestmi krční, hrudní a bederní páteře, bolestmi hlavy, značně obtěžující bývají i kožní problémy jako jsou plísně, ekzémy a opruzeniny v podprsních rýhách nebo bolestivé pruhy od podprsenek apod.

Doporučujeme: Krásná prsa na celý život? Zvládnete to i bez plastiky

Vlivem velikosti se zákonitě mění i tvar poprsí, prsy povolují a jsou pokleslé. Vzhled prsů a související obtíže pak mohou vyvolávat nespokojenost a přivodit i vážné psychické problémy, které souvisejí se sníženým společenským uplatněním, s problémy v navazování partnerských vztahů apod.

Operace prsou: počítejte s jizvami

"Pro redukci tkáně prsů se používají různé postupy," říká MUDr. Dušan Záruba, primář Ústavu estetické medicíny, a dodává: "počítejte ale s tím, že i když je základem operace zmenšení prsní žlázy, při operaci je také nutné prsy vymodelovat do žádaného tvaru, kůži zmenšit a kožní přebytky odstranit. A to se bohužel neobejde bez vzniku jizev."

Při operaci, která se provádí v celkové anestezii, je vždy nutné posunout prsní dvorec! Proto chirurg vede řez kolem dokola prsního dvorce, od dvorce pak středem kolmo dolů k podprsní rýze a pak v celém rozsahu podprsní rýhy.

Náš tip: Po čem ženám rostou prsa? Obezita nebo hormony?

"Výsledná jizva má tvar kotvy nebo také obráceného písmene T. Cílem operatéra v každém případě je, aby výsledek operace maximálně odpovídal představám a požadavkům klientky, prsy byly tvarově pevné a efekt operace stabilní a dlouhodobý," připomíná doktor Záruba.

Modelace prsou jako vysněný zákrok

Operaci nejčastěji podstupují ženy středního věku, což často souvisí s tím, že zákrok dosud odkládaly z důvodu těhotenství a kojení.

Operace totiž přináší velké riziko, že kojení bude omezené nebo nebude vůbec možné, neboť většinou dochází k poměrně velkému zásahu do prsní žlázy. Pokud je to pro ženu únosné, doporučují proto lékaři operaci provádět až ve chvíli, kdy už další těhotenství neplánuje.

Důvodem je i to, že v těhotenství a při kojení dochází k objemovým změnám prsů, mění se jejich tvar, prsní žláza se zvětšuje, vazivo ochabuje a kůže se roztahuje. A to může mít negativní vliv i na dobrý výsledek dříve prodělané operace. Určit ale ideální věk pro tuto operaci nelze, podstupují ji i ženy starší 50 let a také velmi mladé dívky, kterým velikost prsů způsobuje zdravotní obtíže. 

Kdy je zmenšení prsou zadarmo?

Zdravotní hledisko se může stát důvodem, že vytouženou operaci budete mít zadarmo. Musíte však podstoupit vyšetření u tří odborných lékařů - mamologa, neurologa, ortopeda - a všichni tři musí operaci jednoznačně doporučit. Teprve potom může plastický chirurg požádat revizního lékaře vaší zdravotní pojišťovny o schválení úhrady operačního výkonu. Pokud plastický chirurg smlouvu s pojišťovnou uzavřenou nemá, operaci u něj vám pojišťovna neproplatí.

Po operaci na klinice obvykle zůstanete dva dny, pokud to váš pooperační stav umožňuje, budete pak propuštěna do domácího ošetřování. V každém případě musíte dodržovat klidový režim. Počítejte raději s 10-14 dny pracovní neschopnosti, plná fyzická zátěž však bude možná až po 1-2 měsících, záleží na rozsahu operace a průběhu hojení.

Po stejnou dobu vám asi bude ve spánku lépe vyhovovat poloha na zádech a pro každodenní nošení nejspíš upřednostníte podprsenku bez kostic.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Plastika prsou zadarmo? Jen když trpíte

Biologické hodiny: Kdy a co jíst, abychom netloustli?

Horoskop na duben: Jak se vám povede celý měsíc?

Pazderka: Ruská propaganda přitvrzuje, jako novinář bych se v Moskvě necítil bezpečně | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama