reklama

Test: Utrácíte zbytečně moc peněz?

Závislostí na nakupování sice trpí jen zhruba pět procent populace, ale mnohem větší počet lidí trpí mírnějšími formami přílišného utrácení.

Foto: Profimedia.cz

Závislostí na nakupování sice trpí jen zhruba pět procent populace, ale mnohem větší počet lidí trpí mírnějšími formami přílišného utrácení. Patříte mezi ně i vy?

Možná že se vašemu (případně partnerově) zbytečnému utrácení doma spíš smějete, ale mějte na paměti, že právě přílišné nakupování bývá začátkem nekonečného zadlužení, a potažmo i vztahových problémů.

Jak tedy poznat, že máte s utrácením problém? Projděte si deset tvrzení níže a spočítejte, kolik z nich přesně sedí i na vás.

1) Lžete o tom, co jste nakoupila

Lidé, kteří utrácejí více, než by chtěli, se často ocitají v situaci, kdy (nejčastěji rodině nebo partnerovi) lžou o tom, co nakoupili a předstírají, že tahle věc není nová, že tu už přece dávno měli. Případně tvrdí, že stála mnohem méně než ve skutečnosti.

2) Lžete o tom, že jste nakupovala

Stejně jako ti, kdo jsou závislí na nakupování, možná lžete o tom, kde jste strávila odpoledne, nebo kam právě jdete, pokud tím cílem jsou nákupy. Prostě nechcete, aby druhý začal rozebírat, proč trávíte v obchodech tolik času.

3) Nákupy ovlivňují váš vztah

Možná kvůli nim musíte lhát, nebo se kvůli vašemu utrácení často hádáte, anebo třeba proto, že vy hodně utrácíte, nemůžete si s partnerem dovolit lepší dovolenou, ale třeba ani novou kuchyň, protože na to prostě nemáte peníze - utratila jste je totiž za zbytečnosti.

4) Nakupujete sama

Kamarádka, která by nakupovala s vámi vás bude buď zdržovat, nebo krotit, abyste neutratila tolik peněz, a to vás děsně otravuje. Proto raději chodíte po obchodech sama. 

5) Nakupování vás baví

Chození po obchodech, brouzdání po e-shopech, vybírání a následné pořizování nových věcí si užíváte. Ten pocit, že máte něco nového, vás prostě baví stejně jako někoho jiného baví chodit do kina nebo běhat. Je to prostě vaše hobby.

6) Kupujete si sebevědomí

To, že máte něco nového, vás činí spokojenější, a dokonce i silnější a sebevědomější. Takže nakupujete, abyste si mohla věřit a nepřipadala si méněcenná.

7) Cítíte euforii

Když jdete k pokladně, zaplatíte a odcházíte z obchodu s vytouženou kabelkou nebo třeba novým polštářkem na gauč, cítíte šimrání v břiše a opojnou radost. Vlastně něco podobného, jako když vás váš partner poprvé pozval na ra nde. Nebo políbil.

8) Utrácení vám způsobuje problémy

Stalo se vám už někdy, že jste utratila peníze určené na zaplacení nájmu, že jste si na vaše nákupy od někoho půjčila, nebo snad dokonce kvůli džínám nebo jiné malichernosti sáhla na spoření nebo si vzala půjčku?

9) Používáte kreditní kartu

Vlastníte kreditn kartu a když na běžném účtu zrovna nemáte peníze, prostě ji použijete, a to i tehdy, když zrovna nejde o žádný nenadálý a neodkladný výdaj jako je oprava porouchaného auta či pračky.

10) Nevíte, kam peníze mizí

Také na konci měsíce, těsně před výplatou, přemýšlíte, kam se všechny peníze rozkutálely a za co jste je vlastně utratila a kolik z nich skončilo ve vašem zbytečném utrácení?

Poznala jste se alespoň ve třech bodech? Pokud ne, nemusíte se s dalším čtením zdržovat.

Jestliže však ano, možná byste se měla nad svým přístupem k penězům tochu zamyslet. Pokud tedy nejste dědička hotelového impéria nebo tak něco.

Co s tím dělat?

  • Mluvte s přáteli a partnerem. Vyprávějte jim o tom, jak utrácíte, a to pěkně se všemi detaily včetně toho, kolik peněz jste za posledního půl roku utratila a kolik dlužíte na kreditní kartě. Jistě i oni zjistí, že máte jistý problém a už asi nekývnou na váš návrh, abyste sobotní odpoledne strávili v nákupním centru.

  • Najděte si jiného koníčka. Začněte dělat něco, co vás baví stejně jako nákupy a snažte se tím trávit co nejvíce svého volného času. Může to být nějaký sport, výlety, nebo třeba jazykový kurz. Zkrátka udělejte všechno proto, aby vám na nakupování nezbyl čas.

  • Vyhýbejte se obchodům. Můžete si klidně dopřát čtrnáctidenní odvykací kúru na chatě uprostřed lesů, kde narazíte tak maximálně na smíšené zboží, ještě navíc otevřené jen pár hodin denně. Možná ale bude stačit, když najdete jinou cestu do práce, která nevede kolem žádných lákadel, a o víkendech si vstup do obchodů prostě zakážete.

  • Stanovte si životní cíl. Dejte si větší cíl než je kabelka za dva tisíce. Zařekněte se, že si do roka pořídíte nové auto a do pěti let vlastní bydlení a začněte na to šetřit. Čím více peněz našetříte, tím méně pak bude leasing či hypotéka bolet...

Zdroj: BusinessInsider.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 kroků k úspěchu: Co musíte udělat a čeho se vzdát

10 důvodů, proč nebudete nikdy bohatí

Jak v zimě nejlépe chránit své boty i nohy?

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama