reklama

Chcete levně cestovat? Víme, jak a kde ušetřit!

Jak ušetřit na letence, ubytování, vstupném i jídle na dovolené? Víme to...

Foto: ISIFA/Thinkstock

Rádi byste procestovali pořádný kus světa a už teď se nemůžete dočkat dovolené? Před výletem vám poradíme, kde a jak ušetřit nějaké peníze, aby vás výlet nezruinoval.

Proč si nechat zbytečně provětrat peněženku, když to jde i levněji? Pojďte se podívat, jak co nejlépe vyřešit letenku, zavazadla, ubytování i cestování po městě.

Mimo sezonu

Když nemáte od zaměstnavatele nařízené datum dovolené, určitě si ji vybírejte mimo sezonu. Potkáte méně lidí a hlavně ušetříte za ubytování, cestování, pronájem automobilu i za potraviny. Jen je třeba najít vhodné datum, aby památky byly už nebo ještě otevřené.

Hledejte vhodné letenky

Než si koupíte letenku, podívejte se, zda nebude levnější z jiného města. Je skvělé lítat přímým letem z Prahy, ale někdy se vyplatí letět např. z Vídně či jiných měst. Vše je to o správné kalkulaci.

Doporučujeme: Cestujeme s miminkem. Na co vše je třeba myslet?

Jestli vás nic neomezuje, kupte si let na den, který není tak vytížený. Mnoho společností nabízí v tyto dny (obvykle úterý, středa) velmi levné letenky. A samozřejmě platí, že čím dříve si je zajistíte, tím méně zaplatíte.

Kufr si zvažte doma

Zvažte, zda zvládnete dodržet nižší nosnost zavazadel nízkonákladových společností, nebo jestli letíte na delší dobu, pak by pro vás mohla být výhodnější klasická společnost, kde je maximální nosnost zavazadel o něco vyšší. Ve finále půjde o méně peněz, než byste zaplatili za nadváhu.

Postačí malé zavazadlo

Pokud letíte jen na víkend či kratší dobu k moři, zkuste své věci zabalit do menšího kufru, který můžete vzít na palubu letadla. Nízkonákladové společnosti mají sice levné letenky, ale za větší kufr už se připlácí. Vejdete-li se do menšího zavazadla, budete i rychleji odbaveni.

Kdyby s vámi letělo malé dítě, může mít také malé zavazadlo. Určitě se vám mezi jeho věci vejde i vaše oblečení, které jste nenacpali do svého kufru.

Sdílené ubytování

Jestli cestujete na vlastní pěst, poohlédněte se po ubytování online. Nemusíte hned rezervovat hotely. Jednou z možností jsou tzv. sdílená ubytování. Jde o lidi, kteří pronajímají pokoj nebo celý byt. Vše si lze zajistit a zaplatit přes internet.

Nemusíte se bát. Tito lidé jsou prověření, navíc pod jejich nabídkami jsou přidaná hodnocení a komentáře ostatních, kteří tam byli. Typ takového ubytování je k dispozici po celém světě. Můžete bydlet třeba v centru a zaplatíte podstatně méně než za hotel ve stejné lokalitě.

Zabalte si dobré boty

Než vyrazíte poznávat nová města, určitě se vrhněte na trénink. Pořádně posilujte nohy a kupte si kvalitní boty. Když se vám podaří chodit převážně pěšky, ušetříte peníze za dopravu. Dobré je také zvážit, zda není lepší si připlatit za ubytování, které je blíž centru, nejspíš vás to ve výsledku vyjde lépe, než kupovat jízdenky na městskou dopravu či platit taxík.

Náš tip: 20 důvodů, proč v létě nejet na dovolenou k moři

Je skvělé si v průvodci přečíst, jaké jsou nejhezčí památky a kudy k nim, ale jistě vám pomůže, když se zeptáte místních. Protože v mnoha případech první dny jezdíte městskou hromadnou dopravou a pak zjistíte, že se vše nachází velmi blízko a mohli jste to oběhnout pěšky.

Slevové karty

Předem si načtěte, kdy která města nabízejí zlevněné vstupné. Někdy to bývá první sobotu v měsíci nebo nějaký den v týdnu. Váš rozpočet ušetří i zakoupení "turistické karty", díky které získáte levnější vstupenky. Před cestou si doma sedněte a zjistěte si o městě všechno podstatné. Existuje celá řada webů, kde vám s tímto poradí.

Zeptejte se místních

Nemáte-li problém se v cílové destinaci domluvit, poptejte se místních, kde se dá dobře najíst a ceny nejsou zbytečně "vyšponované" kvůli turistům. Možná vás překvapí, jak levně povečeříte. Jen pozor u zemí s nižšími hygienickými návyky, tam bychom raději zůstávali v hotelové restauraci a u balených potravin.

Naučte se smlouvat

Pronájem vozu, bydlení, obchody. Ano, všude tam se dá smlouvat o ceně. Jsou národy, které jsou tím dokonce vyhlášené. Proto se nestyďte říct nižší cenu, v nejhorším případě nic neusmlouváte, ale za zkoušku to stojí. Je dobré předem vědět, kolik co průměrně v dané zemi stojí nebo s sebou vzít člověka, který se zde už vyzná.

Chystejte si jídlo

Bydlíte-li v apartmá či v pronajaté nemovitosti, máte výhodu. Chystejte si před výpravou do centra oběd i svačinu. Na jídle se dá hodně ušetřit, protože kolem památek a známých míst bývá vše několikanásobně dražší.

Snažíte se ušetřit peníze při výběru dovolené, nebo si ji prostě chcete užít? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chcete pracovat z domova? A umíte to?

Fotka obletěla svět: Babičku a pravnučku dělí 101 let

Garsonka ryze v pánském stylu. Rekonstrukce se povedla!

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama