reklama

8 jídel na nespavost: Pomohou nejen čaje, ale i maso!

Jedete v prášcích na spaní? Pozor na ně. Vzniká na nich závislost a zvyšují riziko rakoviny. Dejte přednost přírodě!

Foto: Isifa/Thinkstock

Jedete v prášcích na spaní? Pozor na ně. Nejen, že z nich vzniká závislost, ale podle posledních výzkumů zvyšují riziko rakoviny a předčasného úmrtí z dalších, neméně závažných příčin.

Některé modernější léky na spaní jsou méně nebezpečné, ale přesto je bezpečnější sáhnout po přírodních prostředcích, které pomohou usnout a pomohou klidně spát i v průběhu noci. Pokud vám zabírá pivo - a díky látkám z chmele je to pravděpodobné - nezapomínejte na vedlejší účinky: ve sladu obsažený sacharid maltóza snadno vyvolává pověstný pivní hlad.

Med

Pár lžiček medu do teplého mléka nebo bylinkového čaje hodinku před odchodem do postele  znaly už naše prababičky jako osvědčený prostředek pro uvolnění. Med obsahuje složky, které snižují ostražitost a pomáhají zklidnit mysl. Pomáhá odklidit z cesty kyseliny, které by mohly přebíjet uklidňující tryptofan.

Banán

Tento druh ovoce je bohatým zdrojem draslíku, který dokáže ovlivňovat hloubku spánku. Banány tak mají uklidňující účinek a pomáhají zdolat nespavost. Nejen, že obsahují melatonin a serotonin, ale také v sobě mají hodně hořčíku, který uvolňuje svaly.

Ořechy

Tyto plody dokážou zvýšit hladinu serotoninu, kterému se říká hormon štěstí, protože se v těle objevuje tehdy, když jsem spokojení a v pohodě. I v nich najdeme tryptofan a hořčík. Hrst ořechů nebo semínek (slunečnicových, dýňových) tak napomáhá klidnému spaní stejně jako ovesné vločky

Jogurt

Všechny mléčné výrobky obsahují dostatek vápníku a jogurt není výjimkou. Tento prvek přispívá v organismu zvýšit hladinu tryptofanu a melatoninu. Oba tyto hormony efektivně navozují spánek, takže sklenice teplého mléka, o níž tak často čteme jako o prostředku na usnutí, má svůj vědecký základ.

Doporučujeme: Téma:  Nespavost a prášky na spaní

Stejným způsobem účinkuje i tvaroh - a tyto mléčné výrobky mají navíc tu skvělou vlastnost, že si je bez strachu před tloustnutím můžete dát i pouhou hodinku před odchodem do postele. Zabírat tak na vás budou nejen jejich účinné látky, ale i pocit plného žaludku, s nímž se tak hezky usíná...

Třešně

Další druh ovoce, v němž najdeme vysoký obsah melatoninu, takže navozuje ospalost. Pokud není třešňová sezóna, stejnou službu udělá i třešňová šťáva nebo džus, ale i sušené plody. 

Bylinkový čaj

Černé a zelené odrůdy čaje obsahují kofein, který povzbuzuje pozornost, zato bylinkové čaje vás uspí.  Heřmánkový čaj doporučují bylinkáři proti nervozitě a na uklidnění, přispívá také k ospalosti. Podobně vám poslouží čaje z máty, meduňky, kozlíku lékařského nebo levandule, nebo extrakty z těchto rostlin prodávané v lékárně.

Hroznové víno

Podobně jako třešně obsahuje dostatek melatoninu. Tento hormon se podílí na řízení spánkového cyklu v našem organismu. Bohužel hrozny v tekuté podobě tento účinek nemají. Sklenice vína vám možná pomůže "upadnout do bezvědomí", ale na průběh spánku během noci má právě opačný vliv. Alkohol totiž dráždí nervovou soustavu a přispívá k neklidu, zejména v regenerační fázi spánku. Nápoje s kofeinem, jako je třeba káva, silný čaj, kola nebo energetické drinky, bychom měli pít naposledy čtyři hodiny před usnutím.Hrozen kuliček je mnohem lepší a účinnější.

Vajíčka

Tryptofan je aminokyselina, která se v potravinách nevyskytuje zase tak často. Vejce k těmto jídlům ale patří. Zeleninový salát s vajíčkem k večeři tak určitě pomůže k příjemnému usnutí a nerušeného spánku. Aminokyselina tryptofan se nachází také v rybách, mořských plodech, drůbežím a hlavně krůtím mase i v sóje. Problém je však v tom, že vyšší  množství této látky v jídle neznamená automaticky její zvýšení v krvi. Mechanismus působení je totiž složitější a ne úplně prozkoumaný. Zdá se, že vyšší příjem tryptofanu prostřednictvím stravy pomáhá hlavně lidem s jeho sníženou hladinou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Když nespíte celou noc: Co se děje v těle?

Jak se zabít v autě: 4 věci, co zvyšují nebezpečí

Antikoncepce jako zabiják žil: Na co si dát pozor

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama