reklama

6 věcí o mozku, které vědci zjistili v roce 2015

Výzkum kosmu nebo podmořských hlubin? Největší tajemství se ukrývají v naší hlavě a věda odhaluje další z nich.

Asi nejpopulárnější novinkou o fungování mozku se loni stalo zjištění, že každý člověk vnímá jinak barvy. Pamatujete si na spor, zda jsou šaty bílo-zlaté, nebo černo- modré?

Vnímání barev totiž není záležitostí oka, ale právě toho, jak je vyhodnotí mozek. V uplynulém roce ale vědci přišli na mnoho dalších objevů, které otvírají cestu k řešení mentálních a neurologických problémů, sahajících od autismu po obávanou Alzheimerovu nemoc.

1. Chytré telefony nás dělají hloupější

Floridská státní univerzita přišla se zjištěním, že už pouhé vibrování telefonu významně narušuje soustředění a snižuje produktivitu každé činnosti. Další studie upozorňuje, že uživatelé chytrých telefonů jsou více náchylní prožít "propad vnímání" a kognitivních (poznávacích) funkci.

Doporučujeme: Správné jídlo pro mozek: Co a kdy jíst, abyste oslnili

Znamená to zapomnětlivost, nepozornost a nedostatek soustředění, což se  v praxi projevuje jako propásnutí schůzek, vrážení do lidí na ulici a zapomínání znalostí. "Měli bychom se vážně zamyslit nad tím, jak nové technologie ovlivňují naši schopnost soustřední," připomněl doktor Lee Hadlington, vedoucí výzkumného týmu z britské De Monfort University.

2. Psychedelické látky mají budoucnost

Do psychologických pracovišť se znovu vracejí látky jako LSD, psylocybin (obsahují jej například houbičky lysohlávky) nebo MDMA, což je aktivní látka v droze extáze. Vědci jsou přesvědčeni, že mají velký potenciál pro řešení takových problémů, jak je posttraumatický šok, závislost, úzkost z blížícího se konce života a dokonce při depresi.

Přečtěte si: Jsou blondýnky opravdu hloupější?

Světový trend se objevuje i v ČR. Po 40 letech zákazu se do Česka vrací výzkum psychedelických drog. Psychiatři z Ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy testují halucinogenní látky nejenom na zvířatech, ale i na dobrovolnících. Projdou fyzickými a psychologickými testy, úspěšní pak dostanou na hlavu čepici s elektrodami a polknou tabletku psilocybinu, s níž českoslovenští psychiatři prováděli experimenty už v 60. letech 20. století. "Můj cíl je popsat a nějak kodifikovat a mít v lékařském doporučení, za jakých okolností je možné psilocybin používat," vysvětluje psychiatr Filip Tylš. 

3. Mozek a imunita jsou spojené

Na University of Virginia v USA vědci prokázali neznámé propojení mezi mozkem a imunitním systémem. Systém lymfatických cév se poprvé podařilo objevit uvnitř mozku, ačkoliv dosud se přepokládalo, že tam vůbec nejsou. I tento objev může přispět k léčbě Azheimerovy nemoci, roztroušené sklerózy a autismu. Také se prokázalo, že dostatečný počet "správných" bakterií ve střevech snižuje úzkostné stavy a omezuje projevy deprese.

4. Znečištěné ovzduší ovlivňuje mozek

Výzkum prokázal, že zplodiny urychlují stárnutí mozku a mohou významně přispívat k rozvoji neurodegenerativních chorob, jako je Alzheimer nebo Parkinson. Ubývá při nich totiž bílá hmota - laicky řečeno se mozek smršťuje.

5. Vymazání vzpomínek proti závislostem

Scény jako ze sci-fi se mohou stát skutečností: Zásadní výzkum Scrippsova institutu totiž našel novou látku, která selektivně vymaže nebezpečné vzpomínky, spojené s rizikovým chováním, které vede k závislostem.

6. Příroda opravdu léčí

Výzkumníci zjistili, že zdravotní prospěch pobytu v přírodě má mnohem širší rozsah, než předpokládali. Studie Stanfordovy univerzity potvrdila, že procházky snižují výskyt obsesivních negativních myšlenek, které jsou typické pro depresi. V jiné studii se prokázalo, že se tak omezí i sklon k impulsivnímu chování, což podporuje terapii u závislých.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zaklapávání budíku škodí. Víc, než tušíte

Dá se z krve poznat rakovina?

Konkrétně: Které špatné emoce vyvolají chorobu?

reklama
Doporučené recepty
    reklama