reklama

5 nemocí, za které se stydíme

Jsou nemoci, ke kterým se neradi přiznáváme. Stačí však přestat se stydět a většinu z nich snadno vyřešíme.

Foto: Thinkstock

O život sice nejde, ale s nemocemi, za které se stydíme, jdou ruku v ruce stud, deprese, úzkost a mnoho dalších psychických problémů. Na veřejnosti jsou tabu.

Téměř každý z nás se někdy setkal tváří v tvář s onemocněními, jako je plíseň nehtech, akné, hemeroidy, inkontinence a zápach z úst. Možná, že něco z toho je i vaším osobním problémem. Pojďme si nemoci přiblížit a najít cesty, jak je řešit. 

Tváří v tvář - akné

Pubertou nekončí - uvádí se, že jím trpí až čtvrtina žen po 25. roce věku.  Za vznik a přetrvávání akné může hormonální nerovnováha, bakteriální infekce, užívání některých léků a používání špatně zvolených kosmetických přípravků. Boj s akné se mnohdy podobá s boji s větrnými mlýny. Mírnou formu lze léčit pomocí volně dostupných prodejných preparátů. Pokud se projevy nelepší a naopak ještě zhoršují, neváhejte a navštivte dermatologa.

Doporučujeme: Akné u dospělých? Nesahejte si na obličej

Lékař může předepsat lokální léčbu, která často obsahuje místně podávaná antibiotika, retinoidy, benzyl peroxid či kyselinu azelaovou. Když lokální léčba nezabírá, je na místě naordinování celková antibiotika. Nikdy si akné neškrábejte a pupínky nevymačkávejte, místo se často zanítí, dlouho se hojí, a pak vznikají jizvy.

Co je zapotřebí dodržovat, když vás trápí akné:

 1. Nezanedbávejte spánek. Měli byste spát alespoň 6 hodin klidným a nepřerušovaným spánkem.
 2. Přestaňte kouřit.
 3. Chraňte pleť před UV zářením lehkými krémy nejméně s 20 UV faktorem.
 4. Zbytečně se nestresujte a nepřepínejte.
 5. Jezte zdravě! Vyhněte se sladkým a smaženým jídlům a pijte dostatek čisté vody.
 6. Nepřesušujte pokožku.
 7. Volte lehký a nemastný make-up.
 8. Používejte správnou kosmetiku. Pro mastnou pokožku volíme gely a roztoky, pro sušší krémy a mléka.
 9. Pečlivě se o pleť starejte, nikdy se nezapomeňte odlíčit.
 10. Vyhýbejte se nošení příliš těsného oblečení ze syntetických materiálů.

Nelíbat - zápach z úst

Halitóza znamená společenské "prokletí". Upozornit někoho na tento problém je stále bráno jako hrubost, přestože většinou jde znak špatné ústní hygieny a tudíž jej lze snadno napravit. Pokud nepříjemný zápach přetrvává  i po pečlivé ústní hygieně, raději navštivte lékaře. Může ho způsobovat:

 1. Problém s trávicím ústrojím (snížená schopnost zpracovat bílkoviny, cukrovka).
 2. Zánětlivé onemocnění (zánět dýchacích cest, zubů, středního ucha, vedlejších nosních dutin).
 3. Hormonální změny, vyčerpanost imunitního systému a únava (přemnožení anaerobních bakterií).
 4. Konzumace aromatických potravin (česnek, cibule, zrající sýr, káva apod.).
 5. Kouření cigaret a pití alkoholických nápojů.
 6. Hlad a držení půstu.

Nevycházet z domu - inkontinence

Že inkontinence trápí pouze starší ženy je obecně známý omyl. Ve skutečnosti postihuje až 20% mladých maminek, ale
i vrcholové sportovkyně. Nejčastěji se vyskytuje inkontinence stresová. Zpočátku se projeví jen malým únikem moči při fyzické aktivitě, spojené s náhlým zvýšením nitrobřišního tlaku (kašel, smích, kýchnutí apod.). Vliv  má oslabení pánevního dna, porod, vrozená dispozice, dlouhodobá fyzická námaha, chronický kašel (u astmatu), obezita, kouření a nedostatek estrogenů v menopauze.

Únik moči má obrovský dopad na psychiku člověka a na kvalitu života i na jeho zdravotní či hygienickou stránku. Většinu příčin inkontinence lze dnes úspěšně řešit s pomocí urologa, gynekologa nebo praktického lékaře. Pacienta tak lze buď úplně vyléčit nebo alespoň jeho trápení minimalizovat předepsáním vhodných absorpčních hygienických pomůcek. Lékaři navíc doporučují NA posílení pánevního dna Kegelovy cviky - najdete je TADY.

Ani podat ruku - plíseň na nehtech

Veřejné sprchy, bazény, fitka, hotely a další veřejná místa jsou často domovem mykotických onemocnění. Nejvíc nám vadí na rukou, ale nejčastěji je máme na nohou. Pak nám brání nosit boty, jaké chceme a jaké jsou v módě.

"Kůže v prvních fázích změkne, zčervená a začne se olupovat či praskat. Později se objevují zapálená ložiska, která mohou intenzivně svrbět a pálit," popisuje MUDr. Markéta Lorencová. Bez léčení se může infekce rozšířit. Pokud plíseň napadne nehtové lůžko, to následně zhrubne, objeví se na něm žlutá barva, lámání či deformace.

Přečtěte si. Prohlédněte si nehty. Barva a povrch prozradí nemoci

"Jako prevenci je vhodné obuv pravidelně větrat a používat spreje či krémy, které bojují nejen s bakteriemi, ale i zápachem. Nejlepší volbou zpravidla bývají přírodní přípravky s Chytrou houbou, které pomůžou odstranit nepříjemné onemocnění. Po koupeli je ideální nohy důkladně vysušit ručníkem, určeným pouze na ně. Rozhodně nedoporučuji půjčování bot, ponožek, manikúry či pedikúry ani mezi členy rodiny" radí lékařka.

Bolestivé sezení - hemoroidy

Dnes už trápí každého druhého třicátníka a u osob nad čtyřicet let se objevují téměř bez výjimky. Hemoroidy jsou zvětšené křečové žíly ve vchodu do konečníku či přímo v něm  - tedy vnitřní a vnější. Zčásti jsou dědičné, ale často postihují osoby trpící zácpou nebo nemocí prostaty, ale také těhotné ženy či sportovce jako jsou cyklisté a kulturisti. Onemocnění se nevyhne ani lidem s nedostatkem příjmu vlákniny, ale také těm, kteří mají sedavé zaměstnání. Proto jsou stále častější..

Zpočátku bývá léčba jednodušší, stačí masti a čípky. Později dochází na metodu opichu hemoroidální cévy, malý chirurgický zákrok nebo klasickou operaci, kdy se odstraní uzly a poté se  přívodné cévy podvážou.  Právě proto byste se měli zbavit studu a jít k lékaři, který už vám naordinuje správnou léčbu a to dřív, než nemoc pokročí.

Tipy, jak zatočit s hemeroidy:

 1. Vyzkoušejte krémy, čípky nebo vložky se znecitlivujícím účinkem.
 2. Nezanedbávejte hygienu- pravidelná koupel sedací části těla, a to i několikrát denně vám prospěje. Snažte se vyhnout sprchování. Prospěšná je i výměna toaletního papíru za vlhčené ubrousky.
 3. Chlaďte! Napuchlé oblasti často uleví přiložení sáčků s ledem či studené obklady.
 4. Změňte stravu! Dopřejte tělu dostatek vlákniny (ovoce, zelenina, semínka, sója, luštěniny), dodržujte pitný režim min 1,5 - 2 litry čisté vody. 
 5. Návštěvu toalety neodkládejte, později  může být vyměšování bolestivé.
 6. Vyhýbejte se dlouhému sezení či stání. Mějte dostatek pohybu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 zásadních chyb intimní hygieny. Děláte je také?

České děti "na plech": Proč tolik pijí?

Doba bezlepková: Zdravý trend nebo jen móda?

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama