reklama

35x zhasnout a rozsvítit, jinak mi zemřou rodiče

>Začíná to zdánlivě nevinnými rituály a skončit může s rukama, rozdrápanýma do krve nebo ještě hůř.  Záleží na tom, kde se nutkavé chování zastaví.

Foto: Profimedia.cz

Začíná to zdánlivě nevinnými rituály a skončit může s rukama, rozdrápanýma do krve nebo ještě hůř.  Záleží na tom, kde se nutkavé chování zastaví.

Nutkání - v myšlenkách nebo činnosti - může mít mnoho podob. Musíte mít klíče připravené v kapse už v tramvaji? Nebo šlapete výhradně na bílé dlaždičky a přeskakujete kanál? Tak to jste na tom ještě dobře.

Pořádek a jiné posedlosti

Horší je, když taková vlastně docela roztomilá pověrčivost přeroste do neodolatelného puzení. Třeba zpěvák a herec Justin Timberlake se před časem přiznal, že trpí obsedantně kompulzivní poruchou (OCD), jak se toto onemocnění odborně nazývá.

K tomu, aby měl duševní klid, potřebný v vykonávání profese, musí mít dokonale uklizené police ve skříních. Přerovnává je každý den a každá věc má své jedině správné místo. Tato posedlost pořádkem patří k nejčastějším projevům vůbec. Otázkou není, jak často se do úklidu pustíte, ale jak se budete cítit, když to neuděláte. A dokážete to vlastně vůbec neudělat?

Dokážete odolat nutkání?

Také zpěvačka Katy Perry trpí OCD:  vždy vše řadí podle abecedy a má fóbii z mikrobů. Takové nutkavé jednání ulevuje úzkostem a napětí, a vnáší do okolního chaosu, jak postižený vnímá svět, určitý řád, i když vlastně vůbec žádnou logiku nemá. Klade na něj však obrovské požadavky - nikdy nesmí selhat, jinak dojde ke katastrofě.

Známé jsou případy, kdy se člověk vlastně nedokáže vypravit z domu, dokud "nevygruntuje" každý šuplík. Jiný musí 35x (ano, pětatřicetkrát!) rozsvítit a zase zhasnout, aby mu nezemřeli rodiče. I takto šílené podmínky si člověk postižený OCD klade. A často ještě horší a bizarnější.

Doporučujeme: Jak se zbavit úzkosti

Někdo neustále před odchodem kontroluje, zda je skutečně žehlička vypnutá, neuniká plyn, není otevřené okno, odemčené dveře... Pokud takovému puzení podlehnete dvacetkrát a vždy se vrátíte všechno zkontrolovat, pak na běžný život můžete zapomenout.

Chorobná pravidla puzení

Tato psychická nemoc má mnoho podob. Dokáže zkazit život postiženému i jeho okolí, může vás připravit o práci a zahnat do společenského ghetta, kde neplatí nic jiného, než vámi stanovená pravidla. Chorobná pravidla! Co však tuto nemoc spouští a co v mozku vyvolává tyto zdánlivé souvislosti, zatím nikdo neví. velkou roli však určitě hraje podvědomí.

Známá je také posedlost čistotou a hygienou. "Klára si neustále myje ruce, protože se obává, aby nenakazila sebe nebo rodinu nějakou infekcí, kterou mohla chytit na madlech v dopravních prostředcích a na klikách dveří, jichž se během dne dotkla. Tím, že se opakovaně myje, používá dezinfekční mýdlo a někdy i Ajatin, se dlouhodobě utvrzuje ve svém přesvědčení, že kdyby tak nečinila, už by ona nebo někdo blízký onemocněl," uvádí ve své knize Obsedantně-kompulzivní porucha a jak ji zvládat její autoři Ján Praško a Hana Prašková.

Obsedantně-kompulzivní porucha chce léčit

Pokud si nesmyslnost svého jednání uvědomujete,  nejspíš ho také dovedete zastavit. Jenže někdy to nejde, potřeba vykonávat určitou činnost je stále silnější a roztáčí se bludný kruh. Připomínat nesmyslnost takového jednání nebo apelovat na "zdravý rozum" je k ničemu - právě zdravý rozum tu totiž chybí.

Proto je v podstatě jediným řešením odborná léčba. Někdy stačí nemocného pod odborným vedením vystavit stále silnějším dávkám destabilizujících podnětů (podobně jako při odstraňování fobií), někdy je nutné sáhnout po lécích.

Statistiky říkají, že nemocí trpí  asi 3 % populace, ale odborníci odhadují, ž ve skutečnosti je pacientů mnohem víc. Jen se neodhodlali začít léčit. Nepatříte náhodu k nim?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nemůžete překonat únavu? Zkuste "zásadovat" tělo

Chcete otěhotnět? Jezte "potraviny plodnosti"!

Nelíbejte se na veřejnosti. Je to odporné

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama