Pražský krysařík (angl. Prague Ratter) patří do kategorie malých společenských plemen. Je to hravý a zábavný pes, který dokáže také urputně bránit svého pána. Občas může být až uštěkaný, přirozeně je nedůvěřivý k ostatním lidem. Vyniká svojí hbitostí a rychlostí.
Přestože je pražský krysařík historicky doložený již několik staletí, prozatím nebyl zařazen do klasifikace FCI. Původem jde o ryze české plemeno.
Vzhled plemene
Pražský krysařík je malého vzrůstu (označuje se jako toy), v kohoutku měří 20 - 25 cm, váží 2 - 2,5 kg.
Jeho malá hlava je hruškovitého tvaru, čumáček je delší. Pražský krysařík má souměrné čelisti s nůžkovým skusem. Temné oči jsou mírně vypouklé, posazené daleko od sebe.
Charakteristickým znakem krysaříka jsou jeho uši. Mají trojúhelníkový tvar, jsou pevné a nápadně vztyčené.
Pes vyniká rovným hřbetem, má krátká bedra a mírně vtažené břicho. Je typický také svým vysoce nasazeným ocasem, který se ke konci zužuje. Často však bývá kupírovaný.
Přední končetiny má krysařík rovné a souběžné, zadní jsou nápadně svalnaté. Všechny čtyři končí tzv. kočičími tlapkami.
Pohyb psa je lehký a hbitý, souvisí také s křehkou tělesnou konstitucí.
Pražský krysařík má většinou krátkou srst, setkat se však lze i s dlouhosrstými psy. Zbarvení může být černé s pálením, hnědé s pálením, žluté, červené, merle, zřídka také lila s pálením nebo modré s pálením.
Pražský krysařík se dožívá 13 - 15 let.
Povaha
Pražský krysařík má malé tělo, avšak čiší z něho velký temperament. Říká se o něm, že má srdce lva. Je oddaný svému pánovi a toho také vehementně brání. Je velmi ostražitý a neúnavný, i proto je skvělým hlídačem.
Krysařík má hravou povahu, je zvídavý, také mrštný a rychlý. Ke svojí rodině se chová velmi mazlivě a přítulně, avšak k cizím je spíše odměřený. Je přizpůsobivý, zvykne si na jakéhokoliv pána.
Hodí se pro seniory, pracující i rodiny s většími dětmi. Pro škádlení malých dětí však nemusí mít pochopení. Vyhovují mu dlouhé procházky, ale vystačí si také se svými domácími hračkami, nevyhýbá se ani lenošení na pohovce.
Hodí se do bytu. Je čistotný.
Pražský krysařík - charakteristické rysy
- temperamentní
- hravý a zvídavý
- vitální, neúnavný
- hbitý a rychlý
- přirozeně inteligentní
Výchova a péče o psa
Pražský krysařík je nenáročný na výchovu. Je inteligentní a učí se velmi rychle. Nesedí mu však tvrdá výchova. Jeho pán by měl být trpělivý a důsledný. Pes by měl být od malička v kontaktu s lidmi a psy, socializace je u tohoto plemene potřebná kvůli jeho přirozené nedůvěřivosti a sklonům k uštěkanosti až ke kousání.
Kvůli své drobné tělesné stavbě není krysařík vhodný k venkovnímu chovu (mohl by zmrznout). Na druhé straně ho lze chovat i ve velmi malém bytě. Vzhledem k jeho křehkosti je však třeba dávat pozor na seskakování z výšky, hrozí mu totiž zlomeniny.
Pražský krysařík nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Srst se udržuje snadno, nevytváří chuchvalce ani zámotky. Stačí ji jednou za týden vykartáčovat. Pes ocení i pravidelné odstraňování chloupků z uší. Vyplatí se také věnovat pozornost jeho chrupu kvůli sklonům k tvorbě zubního kamene.
>>> Prohlédněte si fotky: 10 nejoblíbenějších psích plemen
Historie plemene
Historie plemene pražský krysařík je velmi dlouhá, údajně sahá až do 8. století. Pes bývá spojován s mnoha českými vladaři.
Po celá staletí byl ozdobou královského dvora, kdy dělal společníka při velkolepých hostinách. Hravý, učenlivý a mrštný psík se nezřídka stával také darem, tehdy putoval od českých knížat a králů k jiným evropským vladařům.
Pro svoji hbitost, malý vzrůst a vyvinutý čich se využíval pro lov myší a krys, a to nejenom u dvora, ale i ve městech a na venkově. Odtud také pochází jeho pojmenování. V minulosti se přitom plemeno spíše než česky krysařík označovalo počeštěným německým výrazem ratlík (z německého rattler - krysař).
Ke znovuobjevení tohoto plemena došlo ve druhé polovině 20. století. Jeho popularita v současnosti stále narůstá.
Podobná plemena
- německý trpasličí pinč
- ruský toy
- bostonský teriér
- čivava
- grifonek (brabantský, belgický, bruselský)