reklama

Čivava je roztomilým psím mazlíčkem. Malý pes září velkým srdcem, hlubokou oddaností a nezdolnou odvahou. Čivava je nejenom přátelská, přítulná či nenáročná, ale v současnosti je také v módě. Ke šťastným majitelům čivavy se řadí i takové celebrity jako je Paris Hilton, Olga Menzelová nebo modelka Hana Mašlíková.
Dle klasifikace FCI patří čivava do společenských plemen a toy.

Vzhled plemene

Čivava je nejmenším psím plemenem na světě. Pes je vysoký 15 - 23 cm s hmotností od 1,5 do 3 kg. V oblibě jsou zejména psi minimální váhy, kteří se někdy laicky označují jako mini čivava (standard takový pojem nezná).
Psa charakterizuje především jeho hlava jablkovitého tvaru. Má krátký rovný čenich, nápadně klenuté čelo a široké uši vztyčené vzhůru. Čivava vyniká také svýma výraznýma očima, jsou kulovité, mohou být tmavé i světlé.
Kompaktní tělesnou konstituci tvoří tělo obdélníkového až čtvercového tvaru s rovným hřbetem a širokým hrudníkem. Končetiny psa jsou svalnaté a silné.
Čivava je typická také ocáskem střední délky, který se zužuje směrem ke špičce. Je vysoko posazený, může být zakřivený až do tvaru půlkruhu.
Plemeno se vyskytuje ve dvou variantách - jako čivava krátkosrstá a čivava dlouhosrstá. Barevných variací čivavy je nespočet. Může být jednobarevná (bílá, černá, plavá, krémová, světle i tmavě hnědá, červená, modrá, s melírem i pálením, žíhaná, také trikolora aj. Každý jedinec má svoje unikátní zbarvení. Dlouhosrstá čivava se pyšní jemnou až hedvábnou srstí, v obličeji a na koncích tlapek je však vždy krátká.
Pes se běžně dožívá 12 - 15 let.

Povaha

Čivava má veselou povahu a je mile přítulná. Má ráda společnost, je přátelská k lidem, dobře snáší cestování.
I přesto, že je oproti jiným psům zpravidla menší, bývá čivava odvážná a smělá. Při nevhodné výchově může být dokonce agresivní. Štěkot je u psa nezřídka provázen kousáním. Ke své rodině si vytváří silné citové pouto a její příslušníky bez bázně brání za všech okolností.
Čivava má ráda pohyb, je rychlá a pohotová, ale snadno se unaví.

Čivava - charakteristické rysy

- roztomilá, hravá a veselá
- odvážná a smělá, nebojí se ani větších psů
- komunikativní a bystrá
- vděčná a oddaná pánovi
- přizpůsobivá a nenáročná

Výchova a péče o psa

Čivava je komunikativní a učenlivá. Její výcvik musí být především důsledný. V opačném případě hrozí agresivita, umíněnost až paličatost psa. Vyžaduje vlídný přístup a vyplatí se také včasná socializace. Tak se ze štěněte stává optimistické a milé zvíře, které bude vděčné za láskyplnou rodinu i lidské doteky.
Čivava je nenáročná na prostor, skvěle se hodí do bytu. Naopak je náchylná na prochladnutí, venkovní chov je proto pro čivavu nepřijatelný. Hravost a aktivita psa se uplatní například při agility. V domácím prostředí se však čivava bude s oblibou věnovat i nicnedělání a povalování na gauči.
Nehodí se k malým dětem. Dětská gesta čivava snadno identifikuje jako útok a hrozí, že bude reagovat pokousáním dítěte.
Na péči není čivava nijak zvlášť náročná. Srst je třeba občas pročesat. Hodí se také vytírat uslzené oči, jinak se pod nimi vytvářejí nevzhledné tmavé skvrny. Asi jednou za měsíc se pejskovi stříhají drápky.
Malý vzrůst může být příčinou řady úrazů psa.

Chov

Na internetu je k dispozici množství nabídek čivavy na prodej, pohodlně se dá pořídit čivava s pp se zaručeným původem a zdravotními testy, stejně jako pes bez pp. Také pod označením čivava v nouzi jsou k mání štěňata i dospělí psi, kteří hledají nový domov. Často jde o psy z útulku. Čivavu si lze obstarat také prostřednictvím nabídek čivava daruji, které však s sebou nesou riziko možných problémů. Stejně tak nabídky čivava mini, kdy se plemeno nesprávně označuje a místo profesionálního odchovu s potřebou péčí láká nové majitele na populární malý vzrůst. Čivavy mini se přitom nezřídka potýkají s neřešitelnými zdravotními problémy.
Zodpovědné chovné stanice budou nabízet pouze čivavy, je jedno zda to budou štěňata čivavy dlouhosrsté nebo čivavy krátkosrsté. Tyto chovné stanice, především čivav s pp jsou dnes rozesety po celé republice. Sdružují se v Klubu chovatelů čivav a naháčů nebo Chihuahua klubu.

Historie plemene

Původ plemene čivava není úplně jasný, ačkoliv bývá nejčastěji uváděn jako Střední Amerika. Odtud také pochází název, který pes dostal podle nejmenšího mexického státu Chihuahua. V Mexiku byl výskyt plemene poprvé zdokumentován.
Čivava je nápadně podobná psům indianských kmenů Aztéků, Toltéků a Mayů. Údajně šlo o divoké psy, které indiáni Střední Ameriky domestikovali asi v 9. století. Psy chovali a uctívali v podobě sošek, dělali z nich průvodce náčelníků na posmrtné cestě.
Některé teorie však původ plemene spojují s Čínou nebo Japonskem. Má jít o potomky evropských psů (trpasličí špic, papillon aj.), kteří se do zámoří dostali s kolonizátory.
Popularitu v Evropě čivava zaznamenala až po roce 1971, kdy mexický prezident daroval italské zpěvačce Adelaine Patti psíka ukrytého v kytici květů.

Podobná plemena

- Pražský krysařík
- Kavalír King Charles Španěl
- King Charles Španěl
- Pekingský palácový psík
- Bruselský, belgický grifonek

Související články

reklama
reklama
reklama