reklama

9 potravin, které mohou vašeho psa i zabít

Podívejte se na potraviny, které mohou vašeho čtyřnohého mazlíčka i zabít.

Foto: Profimedia.cz

Láska k našim čtyřnohým mazlíčkům nezná hranic, a tak se může stát, že jim nevědomky ublížíme nevhodným pamlskem či špatným krmením. Ne vždy to, co máme rádi my, bychom měli dopřávat i psům.

Sestavili jsme pro vás žebříček těch nejnebezpečnějších potravin, které psům způsobují nepříjemné zažívací potíže, a mohou je dokonce ohrozit na životě.

Čokoládu raději mlsejte samy

Nejnevhodnější potravinou je čokoláda. Nejen kofein, ale také přítomnost teobrominu ohrožuje psy na životě. Teobromin se z těla u zvířat vylučuje velmi pomalu. Vysoký obsah tuků ohrožuje funkčnost slinivky. Při častém konzumování čokolády dochází k poruchám srdečního rytmu, což může být pro psa i smrtelné.

Čtěte také: Neuvěřitelný útok. Pes postřelil svého pána

Smrtelná dávka teobrominu je u zdravého psa 300 mg na jeden kilogram psa. V hořké čokoládě je asi 500 mg teobrominu na 100 gramovou tabulku. Pro srovnání, člověk vylučuje teobromin cca dvě hodiny, u psů je to doba až devětkrát delší.

Hrozny a avokádo, můžou psa zabít

Hrozny a rozinky jsou pro psy vysoce toxické. S velkou pravděpodobností jde o přecitlivělost a alergické reakce. Ne každý pes je ohrožený, když si dopřeje hroznové víno, ale určitě to nezkoušejte. Pokud nebudete mít takové štěstí, může pes zemřít na selhání ledvin. Vědci nemají zcela jasno, která látka je příčinou, ale potvrzují, že jde nejspíš o alergii. Může se objevit i u jedinců, kteří s konzumací hroznového vína neměli doposud problémy. Nejmenší množství, které způsobilo smrt, je jen 8 kousků rozinek.

Z ovoce je pro psa nejvíce jedovaté avokádo. Obsahuje nebezpečnou složku Persin, která poškozuje srdce, plíce a ostatní tkáně. Příznaky otravy jsou dýchací potíže, zvětšení břicha a nadměrné hromadění tekutiny v hrudníku.

Ovoce jako takové není pro psy nebezpečné, ale problém nastane při konzumaci nezralých kousků, které obsahují dráždivé kyseliny. Zralé ovoce naopak obsahuje hodně cukru, který v žaludku kvasí. Vede k nadýmání a průjmům.

Pozor na kosti

Vařené kosti jsou křehké a snadno se odlomí. Odborníci tvrdí, že psi syrové kosti dokážou strávit a nebezpečné jsou právě ty vařené. Určitě psa nekrmte kuřecími kostmi, které se štěpí a mohou poškodit žaludek nebo střeva.

Česnek a cibule jsou zdravé jen pro lidi

Tyto potraviny jsou nebezpečné a toxické. Neplechu dělají sirné sloučeniny, které mají vliv na červené krvinky. Poškozují hemoglobin, který potřebují zvířata i lidé k přenosu kyslíku.

Otrava se může projevit do 24 hodin, ale i po několika dnech. Vaši psi trpí bolestí břicha, průjmem, zrychleným dýcháním, dušností. Pes je unavený a apatický. V ojedinělých případech může pejsek umřít na nedostatek kyslíku pro tkáně a orgány.

Sladkost ke kávě si dopřejte raději sami

Sladkosti obsahují xylitol, který je v bonbónech, pečivu, sušenkách nebo v koláčích. Jde o přirozený cukrový alkohol, který najdete i v ovoci či zelenině. U psů tato látka zvyšuje hladinu inzulinu, což pejska ohrožuje na životě.

Čtěte také: 10 nejoblíbenějších psích plemen: Je tam i váš mazlíček?

Příznaky, jako slabost, ztráta koordinačních schopností a křeče, se objevují po 30 minutách. Xylitol poškozuje i játra.

Ořechy, jádra a mandle patří do koláčů

Ve většině případů, kdy pes zkonzumoval mandle, ořechy či jádra a byly zaznamenány problémy, došlo k alergické reakci.
Otrava ořechy se projevuje zvracením, poruchami koordinace, třesy a vysokou teplotou. Většinou nejde o smrtelnou otravu, ale větší problémy nastanou u nemocných zvířat nebo u psů, kteří mají skrytou vadu srdce.

Káva způsobuje velké problémy

Podobně jako čokoláda i káva obsahuje kofein. Velká koncentrace kofeinu blokuje adenosinové receptory, a to vede k poruchám srdečního rytmu. Kofein zvyšuje množství vápníku v srdečním svalu a to může způsobovat křeče.

Pro psy je nebezpečná dávka 100-200 mg na jeden kilogram. Příznaky jsou rychlé a většinou zahrnují průjem, zvracení, vyšší krevní tlak, neklid, poruchy srdečního rytmu. K smrti pejska dochází při vyčerpávajících křečích, které vedou k selhání oběhové soustavy.

Brambory ani jako přílohu

Brambory obsahují alkaloidy, z nichž je důležitý solanin. Brambory ukrývají jedovaté látky 2 mm pod slupkou a toxiny se ani vařením nezničí. Vylouhují se do vody, kterou po uvaření vylíváme. Povařené brambory tedy nemusíme považovat za toxické, ale dávat je psům se přesto nedoporučuje. Zvířata brambory špatně tráví a mohou se objevit střevní obtíže. Nejde však o smrtelně nebezpečnou potravinu.

Prosím, nesolit!

Slané jídlo psům velmi chutná a při krmení nevědí, kdy přestat. Důsledkem je špatný metabolismus a následné tloustnutí. Vysoké množství soli vede i u psů k vysokému krevnímu tlaku.

Stejně tak jako pro lidi je trocha soli nezbytná pro organismus, i pes ji v malém množství potřebuje, protože mu pomáhá s trávením.

Souhrn potravin, které nepatří na psí jídelníček

 • avokádo
 • rozinky
 • hroznové víno
 • káva
 • čokoláda
 • cibule
 • česnek
 • žvýkačka
 • rajčata
 • droždí
 • čaj
 • sůl
 • sušenky
 • vařené kuřecí kosti
 • houby - způsobují křeče a nadýmání
 • muškátový oříšek
 • mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku - způsobují plynatost či zánět slinivky
 • syrová játra - může způsobit toxicitu vitaminem A
 • syrové vaječné bílky - obsah avidinu může vést k úbytku vitaminu B, celá vejce nebezpečná nejsou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jsou ryby opravdu tak zdravé? Pozor na alergie i otravu

Zvládnout školu, rodinu i práci? Jde to

5 rad, jak prodloužit životnost interiérových dveří

 

Sestavuje Národní sbírku zlozvyků: Věci, které dělám, musejí mít koule, říká Šedá | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama