reklama

Zkušení chovatelé radí: Jakého psa vybrat k dítěti

Uvažujete o koupi psa ke svému kojenci, batoleti či k předškolákovi? Nabízíme tipy na jednotlivá plemena a několik dobrých rad začínajícím chovatelům. Ne každé plemeno se totiž hodí do bytu a k dětem.

Dítě a pes
Dítě a pes | Foto: Profimedia.cz

Uvažujete o koupi psa ke svému kojenci, batoleti či k předškolákovi? Nabízíme tipy na jednotlivá plemena a několik dobrých rad začínajícím chovatelům.

Je třeba vzít v úvahu spoustu faktorů: Psí povahu, vaši schopnost psa vychovat a uživit, vhodnost jednotlivých plemen do bytu či na zahradu, k batolatům nebo odrostlejším školákům.

Doporučujeme: Psi jsou stejně inteligentní jako pětiměsíční děti

Ne každé plemeno se totiž hodí do bytu a k dětem. A ne každé plemeno a každý jednotlivý pes jsou snadno vychovatelní. Proto vám možná budou k užitku tipy od zkušených chovatelů.

Dobré rady začátečníkům

 • Sbírejte názory zkušených pejskařů: existuje řada odborných knih, časopisů a internetových portálů, kde naleznete podrobné informace o rase, po které toužíte. Sledujte on-line diskuze, ptejte se kamarádů, sousedů, kolegů, kteří vlastní psa a děti zároveň. 
 • Zvažte předpokládaný charakter a temperament psa, aby odpovídal vašemu naturelu. Někdo dává přednost tvrdohlavému a samostatnému rošťákovi, jiný poslušnému pohodářovi.
 • Ptejte se na geny. Při výběru štěněte se u chovatele zajímejte o charakter jeho rodičů. Je-li otec psa silný obranář a nemá rád děti, poohlédněte se raději někde jinde. Dokonce i štěňata z jednoho vrhu od pohodových rodičů se liší kus od kusu. Dobrý chovatel by vás měl upozornit, zda je pes pro vás vhodný.
 • Na velikosti záleží! Dejte pozor, aby vám roztomilé malé štěňátko, až vyroste, nezabralo polovinu bytu.
 • Připravte pro štěně prostory. Vyberte klidné místo na pelíšek, kde si pes bude moci od řádění s vaším potomkem řádně odpočinout.
 • Vyberte si psa bez specifických požadavků. Starost o něj  padne hlavně na vaše bedra. Proto je vhodnější rasa, která nepotřebuje podnikat denně dvouhodinové túry, nebude nadměrně slintat na vašeho potomka a dokáže zvládnout alespoň základní povely potřebné pro harmonické soužití. 
 • Vezměte v úvahu finanční náročnost. Počítejte s jednorázovými náklady jako vodítko, řemínek, misky, pelech, ale také s dlouhodobými výdaji na stravu, veterináře, případně výcvik.
 • Pořizujete si dalšího člena rodiny, proto se obrňte svatou trpělivostí. Zpočátku to bude to jako s malým dítětem, včetně počůrávání a nutnosti pochovat.
 • Nikdy, ale opravdu NIKDY nenechávejte dítě, a už vůbec ne malé, s jakýmkoli psem o samotě! I ten nejlepší domácí přítel může napadnout člověka. Ač milované, pořád je to „jen" zvíře se svými instinkty.

Pro alergiky, na gauč, do boudy...

Máte alergické dítě? Speciálně vyšlechtěný pro alergiky je portugalský vodní pes, kterého mimo jiné vlastní americký prezident Barack Obama, nebo krásně šeredný mexický naháč. Rovněž čistokrevný kříženec labradora a pudla zvaný labradoodl je vhodné plemeno.

Čtěte také: "Zabiják" pitbull a malé dítě

Chcete veselého kamaráda k dětem? Najdete ho v boxerovi. Navzdory hrozivému výrazu je toto inteligentní, taktní a čistotné plemeno trpělivým dětským přítelem. Tolerujete rošťáky? Budete šťastní s teriéry: jack russelem či jorkšíráčkem. Jsou to zvědaví, společenští a bystří hlídači s velkým srdcem.

Oceníte tvrdohlavou osobnost? Nic nenaplní tuto charakteristiku lépe než chytrý psík jezevčík. Paličák, dokonalý herec a vynalézavý uličník, vyčůraný jako mraky.

Dáváte přednost klidné, rozvážné a laskavé povaze? Zvolte retrívra či labradora. Ale nezapomeňte, že i tato dvě vděčná a uživatelsky vlídná plemena potřebují výchovu „odtud potud" a že mají sklony k tloustnutí. Tak nepodlehněte vlahým očím a nepřekrmujte je.

Hledáte domácího mazlíčka k dítěti a zároveň hlídače? Uvažujte o švýcarském salašnickém psu, leonbergerovi či belgickém ovčákovi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Narodilo se nám miminko: co se psem?

Svedla jsem souseda, teď mě nenávidí celá vesnice

Jídla, po kterých budete mít větší hlad než předtím

K dětem se moc nehodí

 • Máte pevnou ruku? Můžete si pořídit i německého ovčáka. Od dětí ho však raději držte stranou a vždy mějte pod dohledem.
 • Toužíte po bezpodmínečné oddanosti? Tu nabízejí snad všichni pejsci. Vynikají v ní plemena akita inu a pitbull. Obě přinášejí hodně radosti, neměli by si je však pořizovat nezkušení majitelé. Lásku až za hrob totiž vyvažují dominancí nad každým jiným psím jedincem  stejného pohlaví, jehož potkají.
 • A ještě jeden rozdíl tu je: zatímco většina pitbullů bude nejspíš milovat všechny lidi, které potká, akita inu je pes samurajů. Tento hrdý Japonec uznává jen svého pána a jeho rodinu - a pak už nikoho.

Jelínek: Bilesová měla být hrdinka, sportovci jsou pod tlakem, chodí i výhrůžky smrtí | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama