reklama

Americká značka Max Factor nabízí dekorativní kosmetikumejkapy, rtěnky, lesky na rty, řasenky, oční stíny, tužky na oči, laky na nehty a také štětce na líčení.

Historie značky

Počátkem 20. století emigroval kosmetik ruského carského dvora Max Factor do Spojených států. V roce 1908 si v Los Angeles otevřel svůj první obchůdek s líčidly a vlásenkářskými potřebami. Záhy se mezi herci, kteří se tehdy líčili sami, roznesla zpráva o šikovném obchodníkovi, který nejen prodával, ale dovedl také poradit, jak se dobře nalíčit, aby obličej na plátně vypadal co nejlépe.

Odtud už byl jen krůček k založení společnosti Max Factor Company (1909) a vývoji nových kosmetických přípravků. Max Factor představil v roce 1914 make-up „Flexible Grease Paint“, který se nejen nanášel mnohem snadněji, ale zároveň byl k pleti šetrnější, než tehdy běžně užívané typy. Výrazným počinem v historii firmy bylo v roce 1920 uvedení prvního „make-upu pro všední den“ – Society Make-up, který vznikl z potřeby herců a hereček vypadat dobře i mimo filmové ateliéry, a na základě vzrůstající poptávky veřejnosti po moderních kosmetických přípravcích.

Make-up pro hollywoodské herce

Pro hvězdu němého filmu a první americký sexsymbol Claru Bowovou vymyslel Max Factor často kopírované „srdíčkové rty“ a Marlene Dietrichovou sypal do vlasů zlatý prášek, takže se její kadeře na plátně až nadpozemsky třpytily. V roce 1930 byla firma Max Factor již zastoupena v 81 zemích a v roce 1932 získal její zakladatel mimořádnou Cenu akademie za make-up pro televizní vysílání. Roku 1935 se mu povedlo grandiózní uvedení make-upu „Pancake“ – prvního make-upu, který byl vhodný i pro barevný film. O jeho kvalitách vypovídá i fakt, že kromě běžného využití se stal součástí výstroje amerických vojáků během druhé světové války, kdy jej používali pro účinné maskování před nepřítelem. Spolupráce značky Max Factor a filmových maskérů pokračuje dodnes, namátkou jsme v poslední době viděli nalíčené touto značkou třeba Renée Zellwegerovou v Bridget Jonesové, Julii Robertsovou v Úsměvu Mony Lisy či herečky ve filmu Letec, Gejša nebo Casanova.

Max Factor má i vlastní muzeum

V Hollywoodu je otevřen první unikátní salón Max Factor, který dnes slouží jako Muzeum Max Factor. Zdarma si zde můžete prohlédnout téměř stoletou historii firmy úzce provázenou se vznikem všech slavných filmů. Součástí expozice jsou i čtyři místnosti, kde vznikal make-up nejslavnějších filmových hrdinek. Proč právě čtyři? Nemá to nic společného s ročními obdobími, ale s barvami vlasů – blondýnky, brunetky, černovlásky a rezavé krásky měly každá své vlastní „tajné království“. Stěny všech místností zdobí stovky fotografií známých tváří filmových hvězd. Kromě toho jsou v muzeu k vidění zajímavé exponáty – třeba přístroj, kterým se měřily proporce hlavy a obličeje nebo zařízení k ověření trvanlivosti neslíbatelných rtěnek.

Související články

reklama
reklama
reklama