reklama

Byt představuje důležitou součást života rodiny i jednotlivce. Je, bez nadsázky řečeno jakousi jeho základnou, z níž vychází náš každodenní život. Proto se snažíme mít bydlení funkční, příjemné a hezké. Neustále je vylepšujeme, vyměňujeme jeho součásti, které dosluhují, pořizujeme si prostředky, které nám život usnadňují. Není rodiny ani jednotlivce, který by se nepustil do rekonstrukce některé části bytu či domu.

Zajímáme se proto o vše, co nám to umožňuje. K proměně bytu patří hesla jako rekonstrukce bytu a domu, půdní vestavby, dveře, okna, obklady, prosklené stěny, podlahy, úprava stěn a stropů. možnosti nových materiálů, vytápění, izolace, střechy, stavební i interiérové technické prvky, půjčky a hypotéky.

Byt je ovšem dotvářen uživatelem interiéru, proto mnoho lidí, kteří se do proměny a rekonstrukce vlastního bydlení chtějí pustit zajímá, jak si s ní poradili jiní majitelé domů a bytů. V časopisech a dalších médiích hledají rady a návody, inspiraci jak na to.

Stavební povolení ano nebo ne?

Stavební zákon udává, že i pro přestavbu bychom si měli najít stavební dozor, který dohlédne na postup práce. Rekonstrukce nevyžaduje ani povolení ani ohlášení v případě, že se nezmění celkový vzhled, nezasahuje do konstrukce, nezmění se způsob užívání, není třeba posouzení vlivů na životní prostředí a nebude ohrožena požární bezpečnost. Změnou se myslí rekonstrukce bytu na nebytové prostory. Pokud vybouráme nenosnou zeď a zvětší se obývací pokoj, nemusíme žádat o povolení. Ohlásit je třeba, pokud měníme a budujeme nový topný systém a přidáváme nebo zaslepujeme otvory.

Pokud chceme zasahovat do nosných konstrukcí, je třeba posudek statika a stavební povolení. Dále bude nutné mít povolení na vybudování balkonu, rekonstrukce střechy a změnu uspořádání oken.

Bytový architekt a designér

Pokud si nevíme s přestavbou rady, je vhodné navštívit odborníka. Jeho práce spočívá v tom, že si vyslechne vaše požadavky, prohlédne prostory a pokusí se připravit vhodnou variantu vašeho nového budoucího bydlení. Výborným pomocníkem je 3D návrh, který vám dnes už sestaví každý kvalitní designér. Návrh je složený s několika variant 3D vizualizace. Výhodou je předem známá cenová kalkulace za budoucí realizaci. Dalším plusem pro vás bude, že vám odborníci přesně vysvětli postup rekonstrukčních prací v případě zvoleného návrhu.

Rozhodně si nemyslete, že si interiérového designéra pozvete na závěr přestavby, aby vybral vhodné polštáře na sedačku. Tito odborníci by měli být u všeho od začátku, protože jen tak se využije prostoru efektivně a ještě esteticky příjemně.

Rekonstrukce bytového jádra

Ve starých bytech se nejčastěji odstraňují umakartová jádra, koupeny a toaleta. Nová rekonstrukce prostor zvětší a využije všechny prostory. S finančními prostředky a fantazií se nevkusný byt může proměnit na moderní a designový domov.

Určitě je dobré obeslat firmy, a ty vám jednotlivé práce nacení. Výhodou toho je, že budete dopředu vědět, s jak velkým obnosem peněz musíte počítat. Zvolená firma by se měla snažit maximálně přizpůsobit sortiment potřebám klienta.

Co vše je nutné udělat, když se rozhodneme rekonstruovat?

- zjistit, zda je třeba povolení nebo ohlášení
- zadat kalkulaci firmě
- zlikvidování a odvoz starého materiálu
- instalatérské práce
- stavební práce (sádrokartony, podlahy)
- položení dlažby, obkladů
- vymalování a jiná úprava stěn
- připojení osvětlení
- montáž dveří
- úklidové práce

Postavte si koupelnu přímo v obchodě

Dnes už je možné zajít do koupelnového studia, kde vám kromě 3D vizualizace návrhu ještě nabídnou showroom. Dostanete se do koupelny, kde si posuvnými stěnami navolíte váš budoucí prostor. Potom už velice snadno dáváte jendotlivá vybavení na místo. Není třeba se bát, že budete nosit těžkou vanu. Jedná se o makety z polystyrenu, ale velmi dobře poslouží, abyste se zorientovali v prostoru. Při rekonstrukci koupelny chce každý vychytat všechny mouchy. Díky tomuto modelu si můžete vyzkoušet, zda vám při sezení na toaletě bude příjemnější mít toaletní papír nalevo nebo napravo.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama