reklama

Slouží ke vstupu do místností nebo budov. Venkovní dveře chrání interiér proti hlučnosti, prašnosti, tepelně izolují. Zabezpečují byty a domy před cizími osobami a jsou pevnou součástí domů a dalších staveb. Skládají se z otočného kování, k uzavírání a uzamknutí slouží řada zámků a bezpečnostních systémů. Dveře jsou po obvodu obklopeny zárubní (veřej, hovorově "futra"), jež je osazena ve stavebním otvoru před nebo po omítání stěny. Zárubeň má panty, na nichž je zavěšeno křídlo dveří. Vertikální část zárubně se označuje jako ostění, její spodní vodorovnou část nazýváme jako práh. Dveřní otvory však práh nutně mít nemusí.

Typy dveří

Dveře můžeme rozdělit do několika kategorií - a to podle způsobu uzavírání, prosklení a počtu křídel.

Posuvné dveře

Posuvné dveře jsou zavěšeny na speciálním ložiskovém pojezdu a zasouvají se do vytvořené falešné stěny nebo vedle stěny. Mohou opticky místnost zvětšit a také vyřešit problém s nedostatkem prostoru. Často se používají na propojení hojně využívaných místností – např. společenských prostor či kuchyní. Nejúspornější variantou dveřní konstrukce jsou posuvné dveře do pouzdra. Do předem zazděného popřípadě sádrokartonového stavebního pouzdra si můžete pořídit různé druhy dveří – celoskleněné, prosklené či plné.

Otočné dveře

Otočné dveře se otevírání pouze jedním směrem, zda jsou pravé nebo levé poznáte podle umístění pantů. V obchodech a mnohých budovách bývají dveře označené pro lepší orientaci nápisy "Sem" a "Tam" nebo "Tlačit" a "Táhnout".

Bezfalcové dveře

Efektním designovým prvkem jsou bezfalcové dveře, jsou však nákladnější. Křídlo dveří je kompletně vsazeno od obložkové zárubně tak, že není viditelné žádné vyčnívání. Dveře je vhodné doplnit skrytými panty.

Turniketové dveře

Turniketové neboli karuselové dveře jsou tvořeny z více dveřních křídel uspořádaných do hvězdice nebo kříže. Osa otáčení je umístěna ve středu. Umožňující průchod bez přímého styku vnějšího a vnitřního prostředí. Objekt trvale uzavírají, jsou pohodlně a snadno průchozí, hodí se tak pro velký počet návštěvníků. Nalezneme je u frekventovaných vstupů např. obchodních domů, zábavních center, hotelů, nemocnic, administrativních budov, letišť nebo bank.

Kývavé dveře

Jako takzvané "lítačky" označujeme kývavé dveře, které se otevíraní na obě strany. Závěs těchto dveří má ocelové pružiny, které se při otevírání natahují, čímž způsobují, že se dveře samy zavírají. Bývají dvoukřídlové a umístěny jsou na chodbách a místech s velkým provozem. Kývavé dveře z části musí být z bezpečnostních důvodů zaskleny sklem, které je průhledné.

Skládací dveře

Pokud máte velký stavební otvor a potřebujete jej uzavřít, ale nemáte dostatek prostoru pro klasické dveře, pořiďte si skládací dveře. Vyzkoušet můžete lamelové dveře, které dobře vypadají a nezaberou téměř žádný prostor. Vyrábějí v harmonikové a skládací variantě. Harmonikové dveře ve složeném tvaru zasahují do obou oddělených místností, skládací pouze na jednu stranu a skládají se směrem ke stavebnímu otvoru.

Související články

reklama
reklama
reklama