reklama

Design je odvětví na pomezí umění a průmyslu. Jeho cílem je tvarovat a formovat produkty podle nejnovějších módních trendů, ale i v závislosti na mechanismech trhu. Stojí na vytváření návrhů a výsledných produktech této činnosti. Estetika výsledné věci je dána normami společnosti, které může splňovat, nebo se vůči nim vymezovat a volit cestu experimentu. Po světě existují samostatná designérská centra, která pracují na vývoji nových vzhledů, ovlivňujících estetický vkus do budoucna.
V Česku takové centrum designu sídlí v Brně. Do roku 2007 bylo pod názvem Design Centrum zřizováno přímo státem, ale zrušil jej ministr průmyslu a obchodu. Po dvou letech se otevřel Dezzignpoint, soukromý subjekt, který funguje jako místo setkávání odborníků s veřejností za účelem diskuse o designu. Ovšem nemůže se účastnit v mezinárodních designérských organizacích a zastupovat tak výsledky českého designu. Každoročně se v říjnu na různých místech Prahy koná DesignBlok, přehlídka nejnovějších trendů a inovací ze světa designu, což zahrnuje jak módu, tak bytový design a interiéry a životní styl. V roce 2011 se konal třináctý ročník.

Typy designu

Odvětví, ve kterých se realizuje disciplína návrhářství, je mnoho. Celkově se však jedná o užitkový druh procesu tvorby, který slouží pro všední potřeby. Ať už to jsou hrníčky, nábytek, zubní kartáček atd. Designu pak podléhá architektura budov, výstavba interiérů, průmysl oděvní, herní či automobilový. Design se týká i grafiky nebo internetu a produktů obecně. Jako obor se návrhářství začalo vydělovat ke konci devatenáctého století s tím, jak se rozvíjela průmyslová výroba a hromadná produkce výrobků. Bylo potřeba jim zajistit odbornou péči, co se týče vzhledu.

Čeští a světoví designéři

Nejsledovanějšími celebritami mezi návrháři dost často bývají ti, kteří se pohybují v módním průmyslu. Mezi význačné české módní návrháře se řadí Jakub Polanka, Beata Rajská, Josef Klír, Blanka Matragi, Helena Mertlová nebo Klára Nademlýnská. Mezi českými designéry vyniká již dlouho studio Olgoj Chorchoj. Ze zahraničních jmen světa designu stojí v popředí např. Philippe Starck, francouzská osobnost, která se krom módy věnuje také návrhům produktů, interiérů i architektury. Kombinuje materiály a projevuje ekologické myšlení. Z Dánska pochází jedna z nejvýznačnějších osobností interiérového a nábytkového designu Verner Panton. Britské ostrovy jsou pak sídlem význačného produktového designéra Rona Arad, ale podílel se i na Muzeu designu v rodném Izraeli.

Související články

reklama
reklama
reklama