reklama

Obklady

Obklady jsou materiály, kterými se pokrývají stavební konstrukce. Hovoříme o vnitřních a vnějších obkladech. Dle směru umístění jsou to pak svislé a vodorovné. Vybírat můžeme mezi dřevem, keramikou, kamenem, sklem, ale také kovem. Esteticky lze vylepšit nejen stěny a podlahy, ale v dnešní době jsou k vidění stropy a fasády obložené dřevem.

Fasády z exotických dřevin

Moderní novinkou jsou fasády z exotických dřevin. Mají velkou životnost. Snášejí nepříznivé klimatické podnebí. Cena je ovšem vysoká. Útěchou může zůstávat celková bezúdržbovost. Ze dřeva se nejčastěji používá Červený cedr, Sibiřský modřín, Brazilský ořech, Africký dub, teakové dřevo, Cumaru.

Dřevo je odolné proti dřevokaznému hmyzu a houbám. Materiál se dováží bez suků, trhlin, průběh vláken. Samo osobě už je vysoce dekorativní. Vše se dodává v profilovaných lamelách. Je nutné zamezit styku se zemní vlhkostí. V případě zateplení je třeba provětrávání. Je možné je příjemně kombinovat s nerezovými prvky

Jak si sám obložit stěny?

Než začnete vše připravovat, podklad musí být dokonale čistý, suchý a zbavený prachu a odrolených volných částic.

Odstraňte ze stěny původní obklad i lepidlo. V případě velkých nerovností je třeba vše vyrovnat maltou. Nejprve musíte natřít plochu základním nátěrem, kvůli lepší přilnavosti lepidla. Doba schnutí by měla být opravdu dostačující. Na sádrokarton, pórobeton a podobné povrchy je nátěr speciální.

Nezapomeňte si nakreslit svislé a vodorovné základní linky. Vše přesně vyznačte tužkou za pomocí latě a vodováhy. Začínejte s první řadou vodorovně na vámi vytvořené linky, a pak pokračujte svisle. Vytvoříte tak obrácené písmeno "T"

Při výběru lepidla se ujistěte, z jakého materiálu je povrch pod budoucí dlažbou. Většina lepidel je připravená pro rozmíchání, smíchání s vodou nebo jinou přísadou. Směs nechte deset minut odpočinout, a pak se teprve pusťte do práce. Lepidlo nanášejte ozubenou stěrkou, která vytvoří v lepidle drážky, které umožní dlaždici lepší dosednutí. Obkladačky pevně přitlačte a kontrolujte, zda se minimálně v osmdesáti procentech dotýkají lepidla.

Spárovací křížky pomohou udržet spáry rovnoměrně. Lepidlo nechte řádně spojit. Připravte si spárovací hmotu s vodou na vazkou kaši. Spárovací gumou hmotu zatlačte do spár. Přebytečný materiál pečlivě setřete. Musíte postupovat úhlopříčně, šikmo ke spárám.

Obkladové prvky a jejich způsob použití

Keramický obklad a dekorační prvky

Dokončovací materiál stěn v interiérech, kde teplota neklesá pod nulu. Nejsou mrazuvzdorné. Nasákavost je menší než deset procent.

Keramické dlažby a dekorační prvky

Obklad nebo dlažba v interiérech a exteriérech. Je třeba dobře zjistit, zda jsou mrazuvzdorné a hodí se do venkovních prostor. Nasákavost je mezi 3 až šesti procenty.

Gresy a dekorační prvky porcellanato neglazované

Hodí se do interiérů i exteriérů. Jsou vhodné pro místnosti s extrémním provozem. Jsou velmi pevné a mají nízkou nasákavost necelé jedno procento.

Gres a listely porcellanato glazované

Vhodné do interiéru i exteriéru. Vysoká pevnost v ohybu a jsou dobře otěruvzdorné.

Klinker

Využití na fasádách a budovách. Odolné proti povětrnostním podmínkám a velmi mrazuvzdorné. Nejčastěji užívány na komunikacích, schodech a fasádách.

Lepidla na obklady

Cemix Standard:
Mrazuvzdorné lepidlo pro lepení nasákavých keramických obkladů a dlažeb.
Cemix Plus:
Mrazuvzdorné lepidlo pro vnitřní a vnější lepení dlažby. Lze jej použít i na lepení polystyrenu.
Cemix Rapid:
Lepení v prostředí, kde je vyžadovaná rychlá pochůznost za provozu. (schodiště)
Cemix Flex:
Pro všechny tipy keramických obkladových materiálů. Je mrazuvzdorné. Vydrží i teploty do sedmdesáti stupňů, proto je vhodné i na terasy, kde v létě pere slunce.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama