reklama

V čem spočívá umění manželství? Víme, co se osvědčilo!

Svět mužů a svět žen. V různých fázích života se k sobě přibližují, či zase vzdalují. Je to dlouhá cesta, mnohdy trnitá, plná zákrutů i výmolů. A manželství je bod, v němž se vždy protínají.

Foto: Isifa/Thinkstock

Svět mužů a svět žen. Tak odlišné, a přitom tak stejné. V různých fázích života od dětství přes dospívání až po stáří se tyto světy k sobě přibližují, či zase vzdalují. Je to dlouhá cesta, mnohdy trnitá, plná zákrutů i výmolů. A manželství je bod, v němž se vždy protínají.

V čem spočívá umění spokojeného manželství? Jak si ho udržet, aby fungovalo? Čemu se raději vyhnout? Odpovědi na tyto otázky poskytla anketa, kterou uspořádala společnost Aperio u příležitosti Národního týdne manželství.

Doporučujeme: Spočítejte si lásku aneb Manželstvípodle numerologie

Co prozradila? Láska a vzájemný respekt - bez těch se dlouhodobý vztah prostě neobejde. Mladí potom potřebují porozumění a pochopení, pro ty starší je zase důležitá tolerance, schopnost kompromisu, nutnost vztah opečovávat a nebrat ho jako samozřejmost.

Méně než 10 společných let

 • Jana, 33 let, 6 let manželství: Každý, i v manželství, potřebuje mít čas pro sebe. Proto je důležitá vzájemná důvěra a volnost. Také přítomnost otce u porodu a jeho zapojení do výchovy, čas, který společně stráví s dětmi. To mu dává pocit důležitosti i v otcovství.
 • Alena, 33 let, 5 let manželství: Je to především umění tolerance, kompromisů a zvažování slov před jejich vyřčením. A nejdůležitější je chválit a děkovat!
 • Jiřina, 32 let, 8 let manželství: Manželství je krok důvěry, který nepozbyl platnosti. Jde o projev sebevědomí, kdy se člověk i v této době ztráty hodnot dokáže odevzdat druhému a milovat ho v běžné každodennosti.

Více než 10 společných let

 • Anežka, 89 let, 65 let v manželství: Nejdůležitější je jeden druhého si vážit a být k sobě tolerantní a trpěliví.
 • Luděk, 47 let, 15 let v manželství: Důvěřuj, ale neprověřuj...
 • Eva 44 let a Ivan, 47 let, spolu 20 let v manželství: Musíte se připravit na to, že budete ustupovat mnohem víc, než jste si kdy mysleli, a být si vědomi toho, že lepší to stejně s nikým nebude. Musíte být přesvědčeni, že je ten druhý dost dobrý - ať už opravdu je, nebo není.
 • Mirek, 48 let, 20 let v manželství: Základem kvalitního vztahu jsou společné zážitky.
 • Radka, 57 let, 35 let v manželství: Zatnout zuby a promítnout si vše hezké, co jsme prožili. Nevyhledávat hádky, a pokud přijde nějaký mráček z druhé strany, tak se snažit nesrovnalosti zahnat do kouta a myslet si, že vše špatné je pro něco dobré. Pokud nejde o život, nejde vlastně o nic.
 • Pavel, 47 let, 12 let v manželství: Rozdělte si sféry vlivu: Já mám na starosti velké problémy, jako je náš vztah k Jižní Koreji, manželka ty nepodstatné, jako kam pojedeme na dovolenou, a tak.
 • Věra, 60 let v manželství: Dospělého nelze vychovávat a přizpůsobovat své vlastní představě, je třeba postupovat podle hesla Jakou květinu sis vzal, tak si jí pěstuj, zalévej, ochraňuj. Osvědčila se mi tolerance k rituálům a zvyklostem rodiny, ze které partner pocházel, a k jeho odlišným zájmům, ale také společné zážitky a vzájemné seznámení s přáteli každého z nás.
 • Standa, 47 let, 21 let v manželství: Musíte si mít o čem popovídat a taky si povídat!

Samé dobré rady, viďte? Jaké jsou vaše vlastní zkušenosti s manželstvím? O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ten chlap je divnej aneb Kdy od něj dát ruce pryč?

Okořeňte svůj sexuální život: Co ještě vyzkoušet?

Kojení pro dospělé: Zvrácená móda nebo zdravá léčba?

 

Město duchů na Urale. Žilo tu 30 tisíc lidí, teď si ho příroda bere zpátky | Video: Rádio Svobodná Evropa
reklama
reklama
reklama