reklama

Přátelství mezi mužem a ženou: Skončí sexem, či láskou?

Přátelství mezi mužem a ženou existuje. Je však otázka, jak dlouho může trvat, než se do sebe muž a žena zamilují, nebo se spolu přinejmenším vyspí.

Foto: Žena

Přátelství mezi mužem a ženou existuje. Většinou ale jen na určitou dobu. Je totiž otázka, jak dlouho trvá, než se do sebe muž a žena zamilují, nebo se spolu přinejmenším vyspí. Může se to ale vyvrbit v opravdový a fungující partnerský vztah? A co dělat, když se zamiluje jen jeden?

V přátelství mezi mužem a ženou to bohužel většinou funguje tak, že se zamiluje jen jeden z dvojice, zatímco druhý stojí opravdu jen o přátelský vztah. Vyplývá to z výzkumných prací socioložky z Boise State University Heidi Reederové, která radí: "Je-li zájem jednostranný, přátelé by se skutečně měli soustředit pouze na svůj kamarádský vztah a užívat si ho takový, jaký je."

Miluju ho! Co teď?

Když se vám ale stane, že se zamilujete do svého kamaráda, těžko budete hned vědět, jestli to on cítí stejně, nebo o vás nemá zájem. Jak se tedy v takovém případě zachovat a co dělat potom, co zjistíte, že on vaše city (ne)opětuje? Na to má Heidi Reederová několik dobrých pravidel.

Čtěte také: Kamarád taky rád: Sex bez emocí - jen ve filmu?

Nejdřív ze všeho zjistěte, zda to druhá strana cítí stejně, ať se zbytečně netrápíte. Jděte přímo k věci a narovinu si o tom promluvte. Jestli se dozvíte, že je váš kamarád v současném vztahu šťastný, ruce pryč. "Nepokoušejte se je rozeštvat - s mrchou se nikdo nebude ani kamarádit, natož aby s ní chtěl žít," dodává také Marie Botíková z on-line seznamky Jiskření.cz.

(Ne)chce mě! Co teď?

Pokud to váš kamarád necítí stejně jako vy, měla byste si důkladně rozmyslet, jestli chcete přátelství udržet i za těchto podmínek. "Jestli ano, chovejte se tak, aby kamarádství nadále fungovalo, například verbálně potvrďte důležitost vašeho kamarádství a dělejte stejné aktivity jako předtím. Vyhýbejte se divnému, rozpačitému chování, jako je třeba vyhýbání očnímu kontaktu či opakované omlouvání za své city," radí Reederová. 

Poslouchejte rádio Frekvence 1 online ZDE >>

A co je nejdůležitější: Nesnažte se udržet naději, že opačná strana změní názor. V to raději nedoufejte, s největší pravděpodobností se to totiž nestane, a vy tak budete sama sebe zbytečně trápit a vlastně i zdržovat - dávno byste se přece mohla zamilovat do někoho jiného.

Na druhou stranu pokud mají o romantický vztah zájem oba dva, je kamarádství ideálním základem vztahu - pokud se tedy budete chovat pořád stejně a nezačnete najednou být odtažití nebo snaživí. Výhodou přátelství totiž je, že se vidíte takoví, jací jste. Na nic si nehrajete, a tak se i na začátku nového vztahu s kamarádem můžete chovat naprosto přirozeně. Už se totiž znáte a máte se rádi i se všemi nedostatky, které už na sobě dávno znáte.

Sex přátelství neničí

Často se stává, že když se kamarádí muž a žena, dříve nebo později se spolu vyspí. A pokud spolu nezačnou chodit, případně ani o vztah nestojí, mívají výčitky, že tím přátelství zničili nebo alespoň poškodili. "Sex s kamarádem nepoškodí vztah tolik, jak bychom mohli předpokládat. Někteří přátelé dokonce tvrdí, že to jejich kamarádství prospělo. Někdy spolu mívají sex také proto, aby zjistili, zda je tam něco víc, nebo mají zůstat jen přáteli," řekla doktorka Reederová v rozhovoru pro eDarling.cz.

Jaké jsou vaše zkušenosti?

Souhlasíte s článkem a s tím, že přátelství mezi mužem a ženou může fungovat jen dočasně? Nebo máte skutečně přátele opačného pohlaví, a nikdy mezi vámi nepřeskočila jiskra, ani jste spolu nic neměli?

Podobné téma bude také námětem zítřejšího pořadu Dámský klub na rádiu Frekvence 1.

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nehodlám jen uklízet a vařit. A proto jsem stále single

Psychologie na záchodě: Za zácpu může vaše povaha

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama